Koka ağacı


Koka ağacı (Erythroxylon coca), Erythroxylaceae (kokaağacıgiller) familyasından Bolivya, Peru, Cava ve Sri Lanka gibi tropik bölgelerde yetişen, 1-2 metre boyunda çalı tipli bir ağaççık.

Çiçekleri küçük ve sarımtraktır. Meyveleri tek çekirdekli olup kırmızı kiraza benzer. Yaprakları kokain ve başka maddeler taşır. Kurutulmuş yapraklarına koka adı verilir. And Dağlarında yabani olarak yetişmekle beraber, yaprakları için özel olarak da yetiştirilmektedir.

Kullanımı

Müessir madde olarak tanen, uçucu yağ ve alkaloidler taşır. Alkaloit miktarı % 0,7-2 arasında değişir. Kokain ve tuzlar, bilhassa küçük cerrahi müdahalelerde mevzi (lokal) anestezik olarak kullanılmaktadır. Koka yapraklarının uyarıcı ve kuvvet verici özellikleri de vardır. Amerika'nın bazı bölgelerinde, yerli halk tarafından koka yapraklarını çiğnemek adet haline gelmiştir.


Koka ağacı çok sert bir yapıya sahip olması sebebiyle meraklıları tarafından çok iyi bilinen ve kıymetli olan koka tesbihi yapımında kullanılır. Bu tesbihler Osmanlı'da da kullanılmıştır.Koka ağacı Hakkında Bilgi

Koka ağacı

Koka ağacı
Koka ağacı

Koka ağacı Hakkında Video


Koka ağacı konusunu görüntülemektesiniz.
Koka ağacı nedir, Koka ağacı kimdir, Koka ağacı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video