Köçekkömü, Yozgat


Köçekkömü, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Anadolu'da hayvan bakılan yerlere "kom" denmektedir. Zaman geçtikçe Beyler, Koçak'ın adıyla anmaya başlarlar komlerini. Koçağın Komü diye söz ederler oradan. Bir süre sonra da, Koçağın Komü olur Köçeğin Kömü. En son, Cumhuriyetle, yazım kurallarına uygun bir söyleyişe ulaşır. Köçekkömü Köyü olur.

Kültür

1960'lı yıllara kadar kapalı ve kendi ihtiyaçlarına yönelik tarım ekonomisi kültürünü sürdüren köylüler, topraklarının artan nüfusa yetmemesi üzerine, Yozgat'tan başlayarak, Ankara, İstanbul ve başka kentlere doğru akmaya başlar.

Ardından, 60 lı yıllarla başlayan Avrupa'nın işçi talepleriyle birlikte genç ve dinamik nüfusunun büyük çoğunluğu yurtdışına gider. Gelişmeler, köyün kültürel yapısını etkiler. Köyde 'Almancı aileler' ve 'Almancı olmayan aileler' in yaşamlarında farklılıklar oluşur. Genellikle Almancıların toprakları yakınlarınca belirli bir anlaşmayla ekilip biçilmeye başlanır. Bu durum daha önce kente göçmüş ailelerle birlikte 'Almancı' çocuklarının da orta dereceli ve yüksekokullarda okuma şansını artırmıştır. Bu süreç içinde köyde okuma yazma oranı yükselmiştir.

Köy dışında mülk edinme 1970'li yıllarda başladı. Bu durum kültür değişiminin de önünü açmıştır.

Coğrafya

Köy, Yozgat merkezine 7 km. uzaklıkta, engebeli bir araziye sahiptir. İçinden, yazın neredeyse kesilip kuruyan bir dere akar. Dereboyunca dikilmiş ağaçları bu su besler büyütür. Üzüm bağları ve bahçeler, köyün boşalmasıyla birlikte bozulmuş mera haline gelmiştir. Şimdilerde, Almanya'dan dönüş yapan köylülerimiz, buraya yeni evler, villalar yaptırarak köyü şenlendirme yolunu açmış bulunuyorlar. Tarlalar, yakın köylerdeki çiftçilerce, küçük bedeller karşığında ekilip biçilmektedir. Bir iki aile de hayvancılık yaparak geçimini sağlamaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - 1999 - İLYAS AY 1994 - İLYAS AY 1989 - İLYAS AY 1984 - İLYAS AY

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2012 tarihinde de cemevi ve kültür merkezi yapılmıştır.

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Köçekkömü, Yozgat Hakkında Bilgi

Köçekkömü, Yozgat

Köçekkömü, Yozgat
Köçekkömü, Yozgat

Köçekkömü, Yozgat Hakkında Video


Köçekkömü, Yozgat konusunu görüntülemektesiniz.
Köçekkömü, Yozgat nedir, Köçekkömü, Yozgat kimdir, Köçekkömü, Yozgat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru