Mon . 19 Apr 2019

Kocahasanlı, Erdemli

kocahasanlı erdemli haber, kocahasanlı erdemli hava
Erdemli'nin hemen batısında kurulu olan Kocahasanlı kasabası, sahil şeridi en uzun olan kasabalarımızdan biridir. Rakımı 2 ile 100 metre arasında değişmektedir. Erdemli'ye uzaklığı 4–5 km olan kasabaya günün her anında ulaşmak mümkündür. Kasaba ve çevresinde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Modern bir şehir görüntüsü çizen kasabada, belediye 1972 yılında kurulmuş ve bugün 11 memur, 15 işçi ve 10 araçla halka hizmet götürmektdir. Kocahasanlı'da 4 tane ilköğretim okulu faaliyet göstermektedir. Kasabada, 3 cami, 1 sağlık ocağı, 1 eczane, 1 PTT, 1 polis noktası hizmet vermektedir.

Nüfusu 7103 (2000 yılı nüfus sayımına göre) olan kasabada yaklaşık 2000 hane vardır. Yaz mevsimi geldiği zaman nüfus 10000 civarına yükselmektedir. Yenimahalle, Merkez, Akkale ve Gerce olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur. 1951 yılında Bulgar zulmünden dolayı Türkiye'ye göç etmek zorunda bırakılan soydaşlarımızdan 51 hanelik bir grup Akkale mahallesine iskan edilmiştir.

Kocahasanlı Oymağı Koyuncu'dan bölünmüş bir obadır. Yaşayışları diğer Yörükler gibidir. Cumhuriyet öncesi Yağda bucağının konar-göçer Yörüklerinden olan Kocahasanlı oymağı, yazı Toroslar'da (Uzunkuyu, Delikbaldıran) geçirirler. Kışları ise Yağda bucağına bağlı ve Erdemli'nin batısındaki Topuzalanı ve Üçtepe Köyü'nde kışlar. Kocahasanlı, 1928 yılında köy olarak şimdiki Üçtepe köyünün olduğu yere kurulmuştur. Köy sakinleri 1952 yılında sahil kenarlarına iskan etmişlerdir. Üçtepe köyü, 1987 yılında Kocahasanlı'nın mahallesi iken köy yapılmıştır. Günümüzde kasaba halkı yaz mevsimini Avgadı, Uzunkuyu ve Güzeloluk yaylalarında geçirmektedirler.

Turizmde gelişmeler kaydeden Kocahasanlı'da sahil bandajı 2500 metre civarındadır. Çadır kamplar kurulan plajında güvenle denize girilmektedir.

Geçmiş yıllarda arıcılıkları ile meşhur olan kasaba halkı, günümüzde geçimini tarımdan sağlamaktadır. Halk, açık sebzecilik, meyvecili ve seracılıkla uğraşmaktadır. Kasabada turfanda sebzecilik ve narenciye yetiştiriciliği ileri seviyededir. Sera alanları bir hayli fazladır. Limonun dışında domates, salatalık, marul, fasulye, karnabahar, kayısı, zeytin ve harnup da yetiştirilmektedir. Sebze hali yaklaşık altı ay açık kalmaktadır. Küçükbaş hayvan besiciliği artık terk edilmektedir.

İçme suyu problemi olmayan kasabada, tarım alanlarını sulamak için su cazibe ile Lemas çayından getirilmektedir. Ancak, son yıllarda bu sular yetersiz gelmektedir. 2007 yılında bitirilmek üzere Üçtepe köyünün üzerine, Kocahasanlı Belediyesi ile Üçtepe köylüleri birleşerek 120 dönümlük ve 1 milyon metreküp kapasiteli bir gölet yapılmaktadır. Gölet bittiği zaman kasabanın sulama suyu problemi tamamen ortadan kalkacaktır.

Kuruluş tarihi hakkında kesin bilgi olmayan Kocahasanlı'da Yapısıgüzel, Hayrat, Köşkerli, Üçtepe mevkilerinde Roma ve Bizans devirlerinden kalma sarnıçlar, lahitler, mezarlar gibi tarihi antik kalıntılara rastlanır. Ancak, artık bunlar yok olmak üzeredir.

Kocahasanlı Efsanesi....

Eskiden Toroslar'da Çolak Ağa namında bir ağa yaşarmış. Çolak Ağa halka oldukça zulüm yaparmış. Yapılan zulümlere dayanamayan Koca Hasan adındaki yaveri, Çolak Ağa'yı defalarca uyarır. Ağa, zulümlere devam edince Koca Hasan, ağaya isyan eder ve kendine adam toplamaya başlar....

.

Koca Hasan, Çolak Ağa'ya saldırır, fakat mağlup olur. Koca Hasan bunun üzerine Başyayla (Avgadı civarı) denilen yaylaya çıkar. Çolak Ağa'ya yaptığı zulümlerin yanına kâr kalmayacağına dair bir de haber gönderir.

Çolak Ağa, bunun üzerine adamlarıyla birlikte Başyayla'ya çıkar. Koca Hasan , yapılan savaşta Çolak Ağa'yı feci bir şekilde yenerek öldürür. Çolak Ağa'nın zulmünden kurtulanlar Koca Hasan ile birlikte şimdiki kasabanın bulunduğu yere gelir ve buraya yerleşirler. Halk kendilerini kurtaran Koca Hasan'ın yaşadığı bu yere Kocahasanlı adını verir.....

Kültür

KOCAHASANLI YÖRÜK TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.......

.

kocahasanlı erdemli belediyesi, kocahasanlı erdemli haber, kocahasanlı erdemli hava, kocahasanlı erdemli satılık


Kocahasanlı, Erdemli Hakkında Bilgi

Kocahasanlı, Erdemli


  • user icon

    Kocahasanlı, Erdemli beatiful post thanks!

    29.10.2014


Kocahasanlı, Erdemli
Kocahasanlı, Erdemli
Kocahasanlı, Erdemli konusunu görüntülemektesiniz.
Kocahasanlı, Erdemli nedir, Kocahasanlı, Erdemli kimdir, Kocahasanlı, Erdemli açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Andreja Pejić

Andreja Pejić

Andreja Pejić Sırp Kiril alfabesinde Андреј Пејић, "Andreya Peyiç"1 şeklinde okunur; d 28 Ağustos 19...
Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange

Coca-Cola Orange, sınırlı bir süre satışa çıkarılmış olan ve portakalla tatlandırılmış bir Coca-Cola...
Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Silvan

Gökçetevek, Diyarbakır ilinin Silvan ilçesine bağlı bir köydür. Köyün iklimi, karasal iklimi etki al...
Furkan Baştan

Furkan Baştan

Furkan İlker Baştan (d. 14 Eylül 1982, Samsun, Türkiye) Türk futbolcu. Kariyeri 25 Mayıs 1981’de Sa...