Kocaali, Enez


Kocaali, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

KOCAALİ KÖYÜ'NÜN BİLİNEN TARİHÇESİ  : Köyümüzün kurulu olduğu yerde bir zamanlar Rumlar yaşıyordu. Bilinen en eski tarihi 500 yıllık olarak kayıtlarda yer almaktadır. Rum köyünün ismi "Ayazma" imiş. Hatta Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, köyümüz bir zamanlar Gelibolu'ya kadar olan köylerin nahiyesiymiş. Eski yerleşim yerinden kalma 3 köprü, 1 çeşme, 5 kuyu bulunuyor. Kilise ise yıkılıp yok olmuş durumdadır. Hatta Cumhuriyetin anısına bir de yazılmış "Cumhuriyet Taşı" bulunmaktadır. Taşın yeri şu an, Cami Çeşmesi’nin yalağının ön taşıdır. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra,Yugoslavya,Arnavutluk,Yunanistan,Bulgaristan gibi ülkelerde yaşayan Türkler, Türkiye'ye göç etmeye başladılar. Bizim köy halkımız da döndü dolaştı, bugünkü Kocaali topraklarına geldiler.Burası o zamanlar ormanlık ve çok sulak bir bölgeymiş. Hemen yerleşmeye karar vermişler. İlk zamanlarda köyde yel değirmenleri, üzüm bağları, cevizlik ve ayvalık varmış. Burası kısaca zengin bir bölgeymiş. Şimdi yerinde yeller esiyor. Hatta İstanbullu Arnavut Şerif Aga, önceleri Suvat'ta sonra Kiremithane mevkiinde, köyümüz halkıyla çalışarak eski kiremit yaparmış. Köy halkı Arnavut,Pomak, Gacal, Yörük, Kayalı olmak üzere 5 gurup olarak yaşamını sürdürmektedir. Fakat bu ayrılık yok olmuş durumdadır. Kimse kimseye sen busun şusun diye ayrım yapmamaktadır. Herkes kardeşlik havası içinde, yaşamlarını sakin bir şekilde devam ettiriyor. Köyümüzün kurulu olduğu yerde ilk zamanlarda bir çiftlik varmış. Çiftliğin bulunduğu yer Değirmencik Deresi ile Aydere arasında kalıyor. Bugünkü Çiftlik Sırtı mevkisi olarak biliniyor. Çiftliğin de çok iyi niyetli bir çiftlik ağası varmış. Ağanın yanında çalışan ve çitliği idare eden, Ali isminde uzun boylu bir bekçi varmış. Bu sebeple kendisine Kocaman Ali derlermiş. Çiftlik sahibi bekçiyi çok severmiş. Gel zaman git zaman,çiftlik sahibi bir gün bekçisini yanına çağırmış ve demiş ki; Ali bekçi, sana 1 saat zaman veriyorum. Al şu atı, 1 saat zaman içinde bu çiftliğin etrafında dolaşabildiğin yerleri sana vereceğim. Ali bekçi hemen atına atlamış, öyle hızlı sürmüş ki atını, 1 saat sonunda at çatlamış ama dolaştığı yerler onun olmuş. Kendisi uzun boylu, çalışkan ve iyi birisiymiş. Herkes ona Kocaman Ali dermiş ve çok sevilirmiş. Kocaman Ali Kocaman Ali bir gün Kocaali şekline dönüşmüş ve köyün ismi de böylelikle KOCAALİ oluvermiş. İşte bizim köyümüz bu Kocaali Köyü'dür. Şimdi burada bizim köylülerimiz yaşamaktadır. Komşu köyümüz olan Çelebi Köyü de, bir zamanlar bizim köyümüze bağlı küçük bir mahalle idi. 1950 yılından sonra kendi istekleriyle ayrılıp Keşan ilçesine bağlı bir köy oldu(1953).

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Edirne iline 141 km, Enez ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 285
1997 275

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1-Halil İbrahim KAYA 2-Salih KILIÇ 3-Eyüp KABACIK 4-Hasan ASLAN 5-Mehmet TOPUZ 6-Ramadan YARAN 7-Hasan KALAYCI 8-Ferhat AVCU 9-Cavit ASLAN 10-Mehmet TOPUZ 11-Ferhat AVCU 12-Halil YILAR 13-İsmail KILIÇ 14-Sami TOPÇU 15-Ferhat AVCU 16-Sami TOPÇU 17-Osman BAĞDATLI 18-Sabit TOPÇU 19-Osman BAĞDATLI 20-Raif ASLAN 21-Bahattin SANSAR 22-Muzaffer KARACA 23-Bahattin SANSAR 24-Ahmet KAVAK (Şu an muhtarımız)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Kocaali, Enez Hakkında Bilgi


Kocaali, Enez
Kocaali, Enez

Kocaali, Enez Hakkında Video


Kocaali, Enez konusunu görüntülemektesiniz.
Kocaali, Enez nedir, Kocaali, Enez kimdir, Kocaali, Enez açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru