Sat . 19 Aug 2019

muson

Musson, yakındaki troposferin yüzeyine yakın hava kütlelerinin daha sıcak mevsimlerine bölünmüş mevsimsel bir deredir. [1]
Rüzgar yönü 120 ile 180º arasında değişmektedir. . Monson'un ortaya çıkmasının asıl nedeni, timsah ve okyanusun düzensizliğidir. [2] Siklon, antisiklon bölgelerin atmosferdeki oluşumu, kıtanın ve denizin eşit olmayan bir şekilde ısınması ve soğuması nedeniyle, aralarındaki basınç farkı, havanın yılda iki kez değişmesi. Yaz nemli (okyanus) musonu okyanustan serin, ıslak hava getirdiğinde, kış (kıta) musonu kıtadan okyanusa soğuk ve kuru hava taşır. Musonlar tropik ve tropik olmayanlara ayrılmıştır. Tropikal muson yönü ve yüksek hız, güçlü etki; Nemin birkaç bin mm yağış olduğu Güney ve Güneydoğu Asya bölgeleri tipiktir. Tropik muson, Doğu Asya'ya özgüdür. Musonun buradaki etkisi önemsiz. Kışlık kuru muson, Pasifik Okyanusu kıyısındaki Sibirya'nın çok soğuk iklimine yol açar; Yaz nemli musonu, okyanus kıyısında bol miktarda yağmur yağar. Mousson, atmosferin genel atmosferinde önemli bir rol oynar ve muson iklimi ekonomileri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. [1]
Mousson siklonları ve anticyclons, mevsimin keskin biçimde farklı olduğu bölgelerde en istikrarlı ve formda. Musonlar hem tropikal hem de tropikal (ekvator) muson olan iki gruba ayrılır.
Tropikal olmayan musonlar, yıl boyunca düzensiz bir kıta ve okyanus ısınması ile ilişkilidir. Kuzey yarımkürede çoğunlukla görülürler. Kıtanın doğu kıyıları, kıyı ve subtropikal adalardaki musson dolaşımından etkilenir. Batı rüzgarlarının bu bölgelerdeki etkisi nedeniyle, kıta ve okyanus kabuğu arasındaki sıcaklık ve basınç arasındaki fark, mevsimsel sıcak noktaların (canavarlar) ortaya çıkmasının nedenidir. Kahverengi enlemlerde batı rüzgarlarının yönünün karşısındaki yaz midyeleri kıtada yağmura neden olur ve hava sıcaklığını önemli ölçüde azaltır.
Tropik bölgelerde en istikrarlı ve açıkça görünen musonlar görülür. Yıl boyunca pasajlar, Pasifik ve Atlantik okyanuslarının tropikal enlemlerine hakimdir. Bu nedenle, tropikal mussons sadece Pasifik Okyanusu'nun batı kesiminde ve komşu Doğu Asya ve Endonezya kıyılarında görülebilir. Moussonian dolaşımı, Hint Okyanusu Vadisi'nin tropik enlemlerde bulunan geniş alanlarını içerir. Bunun nedeni Hint Okyanusunun en büyük iki ada arasında ve iki yarım kürede yer almasıdır Subtropik antikspantonlar ve ekvator alçak basınç dizisi tropikal bölgeyi etkiler (ekvatoral). Temmuz ayında, ekvator alçak basınç yayı kuzey yarımkürenin yüksek yarımküresinde ve Ocak ayında da güney yarımkürenin aksine açıldı. Subtropikal antiklinos da bu yöne kaydırılır. Ekvatorun bitişik bölgelerinde, merkezlerin merkezlerinin mevsimlere bağlı olarak keskin bir yer değiştirmelerinin olması nedeniyle, öncelikli rüzgarların yönünde bir değişiklik vardır. Tropic mussons da yıl boyunca iki yarım topun dengesiz ısınmasından kaynaklanıyor


Kış aylarında muson, doğu yönünde geçer, yoldan geçenlere karşılık gelir. Kış köpüğü sırasında, anakaradan okyanusa doğru hava kuruma süresinin o döneme karşılık gelmesine neden olur. Geçiş yönünün tersi olduğu yaz aylarında, hava okyanustan karaya yönlenir, bu nedenle yağmurlu dönem temel olarak yaz mevsimine karşılık gelir.
Genel olarak, yılda ortalama 70 tropik siklon oluşur. Tropikal siklonların kopyalanması aynı yarım kürenin yaz ve sonbaharına karşılık gelir. Güney Asya'da ilk ve sonbaharda siklonlar görülür. Çizgiler sabittir. Tropikal kuşağın doğu sahili, birçok iklim koşuluyla karakterizedir. Kıyı boyunca durgun akış nedeniyle sıcaklık batıdan çok daha yüksek ve çok yağış var. Yamaçlarda yılda 1500-2000 mm yağış vardır.

Subtropikal kayışın arka planı, antidillonun baskın olduğu tropik kuşağa benzer. Tropikal kuşağın aksine, subtropikler güneş ışınlarının yaklaşık% 20'sini alırlar (2 00 - -102 - 25 - 20 - 101 J / cm2), bu nedenle iklimin mevsimsel doğası gözle görülür şekilde daha büyüktür. Siklon eylemleri genellikle kış aylarında tekrarlanır. Batıdan doğuya, iklim farklılıkları yoğunlaşıyor. Batı sahili, kurak yazlar ve kışlar ile karakterize subtropik bir Akdeniz iklimi ile karakterizedir. Kıta kıtaya girerken, iklim karasaldır (bu iklim koşullarının karakteristiği olan ana çölü bulun). Kıtanın batı kıyısındaki iklim musonun doğasına dönüşüyor. Kışlar nispeten soğuk ve kurak, yazlar sıcak ve nemlidir.
Kışlar nispeten soğuk ve kurak, yazları ise sıcak ve nemlidir. İklim bölgesi kuzey yarımkürede özellikle değişkendir, bu nedenle radyasyon dengesi kuzeyde 1200-102 J / cm2'ye, güneyde 2100102 J / cm2'ye yükselir. Sıcaklık kuzeyden güneye ve batıdan doğuya değişir. Özellikle kış sıcaklıkları, anticyclone rejimi nedeniyle kıtanın iç kısmında keskin bir şekilde düşük. Bunun etkisiyle, Avrasya'da sol yarımkürenin soğuk bir kutbu var (haritanın konumunu ve sıcaklığını belirler)

Yıllık yağış miktarı kemerde oldukça fazladır. Batı kıtalarında, okyanuslardaki ıslak hava kütlelerinin batı rüzgarları boyunca geçişi ile ilişkili nem vardır. Doğu nemden yoksun, karasal ve yağış önemli ölçüde azalıyor. Okyanusun kıtanın doğu kıyısındaki etkisine bağlı olarak, yağışlar artar. Batıdan Doğuya, aşağıdaki özellikler açıkça batıdan ayırt edilir: ılımlı deniz, kıta kıtası, kıta, kıta kıtası, musson.
Subarctic ve subanarctic bantları iki yarım kürenin kutup bölgeleri ile çevrilidir. Burada, yıllık radyasyon dengesi 630-102 J / cm2 ila 924-102 J / cm2 arasında değişmektedir. Kuzey Kutbu ve Antarktika hava kütleleri, kışın yaz aylarında hakimdir. Yaz nispeten sıcak, ama kısa, kış çok katı. Yılın genliği çok büyük değil. Yıllık yağış miktarı, genellikle ağır yüklü 200 mm'den azdır.
Arctic ve Antarktika şeritleri iki kutbun iki kutbu ile çevrilidir. Bu şeritlerde radyasyon dengesi yaklaşık 294-102 J / cm2'dir. [3]
Kaynaklar
Kazakhstan b Kazakistan Ansiklopedisi, VI cilt ↑ Kazakça terimlerinin sektörel bilimsel açıklayıcı sözlüğü. Su tasarrufu. - Almatı, Okul, 2002.
↑ Coğrafya: Dünyaya Genel Bakış. BDT ülkeleri. Ortaöğretim Doğal Matematik Okulu'nun 10. Sınıfında Öğretici Beisenova, K. Kajmuldinova, S. Abylkimhinova ve diğerleri. - Tamamlandı, tamamlandı. BÖLÜM 2 - Алматы: Мектеп, 2010. - 304 б., Сур.ISBN 978-601-293-170-9
Vikipedi'nin kalite terimlerini nitelemek için bu makalenin güncellenmesi gerekiyor

Bu makale Vikipedi'den, özgür ansiklopediden alınmıştır. Wikipedia'ya bu makaleyi genişleterek yardımcı olabilirsiniz.Муссон

Кездейсоқ Мақалалар

NGC 831

NGC 831

галактика Зерттелу тарихы Ашушы Альберт Март Ашылу уақыты 18 қараша 1863 Бақылау мәліме...
Полтавка (Аққайың ауданы)

Полтавка (Аққайың ауданы)

Полтавка – Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданындағы ауыл. Ауыл Полтава ауылдық округінің әкiмш...
Бёмфельд

Бёмфельд

Бёмфельд (нем. Böhmfeld) — Германия Федеративтік Республикасының Бавария жерінде орналасқан муниципа...
NGC 4316

NGC 4316

галактика Зерттелу тарихы Ашушы Вильгельм Темпель Ашылу уақыты 17 наурыз 1882 Бақылау м...

Кездейсоқ Мақалалар (searchxengine.com)

Ресей бокс федерациясы

Ресей бокс федерациясы

Ресей бокс федерациясы - әуесқой боксшылардың Ресей Федерациясы Кеңес Одағы ыдырағаннан және КСРО Бо
Соннеберг (туннель)

Соннеберг (туннель)

Швейцарияның Люцерн қаласына жақын жерде орналасқан, ұзындығы 1550 метр болатын туннель 1550 метр, Ш
Волово (Липецк облысы)

Волово (Липецк облысы)

Волово - ауыл, Липецк облысының Воловский ауданының орталығы. Воловского ауылдық кентінің орталығы.
Елтаңба Сити (Лондон)

Елтаңба Сити (Лондон)

Егжей-тегжейлері 1633 ж. бекітілген «Қалқан» - ағылшынша ұраны: Domine dirige nos - Ұлы Германы Л