Wed . 19 Jul 2019

Küçük Karatau kemer kemeri

Küçük Karatau kemer kemeri - Zhambyl ve Güney Kazakistan bölgelerinin topraklarında. Bolşoy Karatau plakası boyunca Kuzey-Batı yönünde yer almaktadır. Uzunluk 150 - 200 km, genişlik 35 - 40 km
Küçük Karatau bölgesinin jeolojik yapısı en büyük asimetrik Karatau antiklinalinin kuzeydoğu kanadını oluşturur. Karatau antiklinalinin çekirdeği, Karaoy ve Tamdy serisinin kuzey-doğu kanadı olan Kokzhota (Kokjon) serisinin metamorfik cüruf şeyllerinden oluşur. Paleozoik çağda, geosynclinal stripleri hızla gelişmiştir ve kayalık yamaçlara sahiptir. Aşağı Karatau kıvrımlarının oluşumu, esasen calendula'nın tektogenezi ile ilişkili Hergin döngüsünde oluşmuştur. Erken Paleozoyik, kuzeybatıyı Caledonian tektonik oluşumlarına kadar uzanmaktadır. Kokzhot serisinin kayalar şimdi kuzey-batı yönünde uzanıyor ve kıvrımlar güney-doğuya doğru yöneliyor. Qarao ve Tamdi serisinin taşları Kokzhot serisinin kayaları boyunca uzanmaktadır. İzoklinik kanatları güney-doğuya yönlendirilir. Küçük Karatau kuşağının güney-doğu ucunda, kanatlar kanadın güney-batı yönünde ters çevrilmiştir.
Bu patlamaların esasları şunlardır: Karatau Bator, Bolşoy Karaoy, Küçük Karaoy ve Aktau. Ana Karatau kayasının her iki tarafındaki bloklar birbirinden 500-700 metreye kadar yuvarlanır. Caledonian inme sırasında granit, asidik magmada dikişler boyunca nüfuz etmiştir. Hercynian tektonik döngüsünde, Orta Paleozoik sedimanlar çökeltilir. Bu sırada büyük engeller ortaya çıkmıştır. Gastrik tektogenezin bir sonucu olarak Karatau masifi birkaç büyük bloğa bölündü. Mesozoyik (Triyas, Jurassic, Tebeşir Dönemi) ve alp lifi çevrimlerindeki aşırı duyarlılık tersine çevrildi ve daha düşük Karatau kıvrımları genel bir artışa maruz kaldı. Nyssanbayev - Almatı "Kazak Ansiklopedisi", 1998 ISBN 5-89800-123-9 Bu, makalenin bir alt sayfasıdır. Sen uyacak şekilde geliştirerek Vikipedi'ye yardımcı olabilir. Bu uyarı değiştirilmesi gerekmektedir.


Кіші Қаратау қатпарлы белдемі

Кездейсоқ Мақалалар

Порте

Порте

Порте (итал. Porte) — Италиядағы коммуна, Пьемонт әкімшілік аймағына қарасты Турин провинциясын...
Патриотизм

Патриотизм

Патриотизм - [грек, patris - отан, атамекен] - өзінің жеке және топтық мүдделерін жалпы елдің мүддел...
Асан Жұмаділдин

Асан Жұмаділдин

Асан Жұмаділдин - 1927 жылы 11 мамырла Жезқазған облысы, Жаңаарқа ауданында туған. 2004 жылы 29 наур...
Жеңіс (Жамбыл облысы)

Жеңіс (Жамбыл облысы)

Жеңіс — Жамбыл облысы Байзақ ауданы, Диқан ауылдық округінің құрамындағы ауыл. Мазмұны 1 Геогра...