Wed . 19 Jul 2019

Cordillera

Kanada Kanada ABD Meksika Guatemala Kolombiya Ekvador Peru Bolivya Arjantin Şili Dönemin tarihi Kuzey Amerika - Mesozoik Jura dönemi, Güney Amerika - Tebeşir Dönemi - Uzunluk 18000 km - Genişlik
1600 km < En yüksek dağ tepe
Achonqagua
Yükseklik 6960 m
Cordillera Dağları
Cordillera (İspanya), dünyanın en uzun dağ sistemidir. Kuzey ve Güney Amerika’nın batı kıyısı boyunca, Alaska Yarımadası’nın Dünyanın Alevlerine uzanıyor. Uzunluk 18000 km'den fazladır. Coderiera sadece Himalayalar ve Orta Asya Dağları'nın üstündedir.
İçerik
1 Jeolojik Yapılar
2 Arazi
3 Madencilik
4 Dünya İklimine Etkisi
5 İklim Bölgeleri
6 Bitki Örtüsü - 7 Kaynak
Jeolojik Yapı
Kodil Dağları Kuzey Amerika'daki Mesozoik Jura dönemi, Güney Amerika Boğazı döneminde oluşmaya başladı. Güçlü depremler ve volkanik patlamalardan açıkça görülen tektonik hareketler henüz tamamlanmamıştır. Dağ sisteminde 80'den fazla volkan var.
Hafriyat
Dağ sistemi iki bölüme ayrılmıştır: Kuzey Amerika Kodu ve Güney Amerika Kodu veya Ande Dağları. Kuzey Amerika'daki en yüksek nokta McKinley Dağı'dır (6193 m). And Dağları'nın en yüksek noktası Aconcagua Dağı'dır (6960 m). En yaygın dağ sistemi, Kuzey Amerika'da 1.600 km ve Güney Amerika'da 900 km'ye ulaşacak. Codeyeria dağ sistemi, iç yeraltı platosu ile dağ platosu (Kuzey Amerika - Yukon, Fraser, Kolombiya, Büyük Aral, Colorado, Meksika ve Güney Amerika - Peru, Orta Andean) arasındaki enine kesittir. Madencilik
Madencilik sistemi maden kaynakları, özellikle bakır, çinko, kurşun, molibden, tungsten, kalay, altın, gümüş, platin ve yağ bakımından zengindir.
İklimin kıtadaki etkisi
Koderera Dağları Ovası Pasifik kıyılarından arazi bir engeldir büyük swayrıq ve iklimi, ARTN. Atlantik Okyanusu'ndaki nemin bolluğunu ortadan kaldırır ve Pasifik Okyanusunun etkisini engeller. Sonuç olarak, bu batı sahilinin özelliği olan Pasifik Kretase (Atakama) iklimi, Kaliforniya ve Peru gibi soğuk denizlerden etkilenir.
İklim Bölgeleri
Codeyera, sofistike bir yapısal dağ sistemi ve doğal çevresidir. Ben istiyorum. Kodillary Dağları, esas olarak tüm iklim bölgelerini geçmektedir. Bu nedenle, coğrafi genişlikler, iklim koşullarının yüksekliği ve dağ yamaçlarının özelliklerine göre yüksek irtifa bantları madencilik ortamında çok güçlü bir değişime maruz kalmaktadır. Subarctic ve ılımlı bantların batı ve ekvatoral kuşaklarına karşılık gelen yamaçlardaki yağışlar oldukça fazladır. İç arazide, iklim karasaldır. İklim, batılı subtropikal ve tropik kuşağında bulunan Kodori Nehri kıyısındaki Kaliforniya soğuk akımlarının etkisi altında çok kurak, doğu yamaçlarında ise bir çöl ve bozkır kuşağı var.
Bitki örtüsü;
. Daniru kuşağı iğne yapraklı ormanlarının kuzey kesiminde, güneydeki karma odun ekvatorlara yaklaşırken alternatif ıslak ormanlara geçmektedir. Ekvatorun yüksek ve nemli dağlarındaki dağlık yamaçlar ve alt katlama, karmaşık bir yükseklik bölgeleri kümesi ile karakterize edilir. Yeşil ekvatoral ormanlardan (guillalar) nemden sonsuz buzul kayışlarına kadar uzanır. Kar çizgisi Alaska Dağları'na 600 metre, Alev Adası'nda 700-1000 metre, Bolivya ve Güney Peru'da 6.000 ila 6300 m arasında uzanıyor. Bu dağlar dünyanın en yüksek dağ silsileleridir (3500 - 4000 m). [1]
Kaynaklar
cy Ansiklopedi Ansiklopedisi, Cilt 11


Кордильера

Кездейсоқ Мақалалар

Ақши (Екібастұз қалалық әкімдігі) — Уикипедия

Ақши (Екібастұз қалалық әкімдігі) — Уикипедия

 Басқа мағыналар үшін Ақши деген бетті қараңыз Ақши — Павлодар облысы Екібастұз қалалық әкімдіг...
Тайланд

Тайланд

Координаттар: 14°27′00″ с. е. 100°56′00″ ш. б. / 14.45° с. е. 100.933333° ш. б...
Динан (Кот-д'Армор)

Динан (Кот-д'Армор)

Динан (фр. Dinan) — Франциядағы коммуна. Бретань аймағына қарасты Кот-д'Армор департаментінде орнала...
Ер Тарғын көшесі (Астана)

Ер Тарғын көшесі (Астана)

Бұрынғы атауы №20 көше. Оңтүстік-Шығыс тұрғын алабы (оң жақ). Ер Тарғын көшесі Арқайым көшесінен бас...