Thu . 20 Jul 2020

Endonezya

Endonezya Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da, Malezya takımadalarında ve Yeni Gine adasının batısında bulunan bir devlettir. 5 büyük ve 30 küçük ada grubunu (17 508 ada) içeren Malezya takımadaları, dünyanın en büyük takımadaları olarak kabul edilir. Takımadalar, Hint ve Pasifik okyanuslarının kavşağında bulunur ve Asya ile Avustralya'nın tepeleri arasında bir köprüdür. Resmi adı: Endonezya Cumhuriyeti. Bölge: 1.91 milyon. kilometrekare. Başkent: Cakarta (9.5 milyon kişi), diğer büyük şehirler - Surabaya, Bandung, Medan, Semarang. Resmi dil: Endonezyaca ve İngilizce. Para: Endonezya Rupisi, 1 ABD doları başına yaklaşık 13.000 Rupi. Milli bayram: 17 Ağustos (bağımsızlık tarihi, 1945) İçindekiler
1 Coğrafya 2 Nüfus 3 Dinler 4 Endonezya Sanatları 5 Devlet Yapısı 6 Ekonomi
7 Bölgesel-idari yapı
8 Tarihsel İnceleme
9 Ek Bilgiler
10 Galeri
11 Coğrafya Kaynakları
Endonezya adalarının çoğu dağ ormanıdır. Adaların çoğu sismik olarak tehlikeli bölgeler olarak sınıflandırılır. Burada birçok deprem var. Aynı zamanda, ülke ekonomisi tayfun ve tsunamiden muzdariptir. Çok sık depremler, Cava popülasyonu Nüfusu: 242 milyon olan Sumatra adalarında kayıtlıdır. daha fazla insan (dünyada 4.). Endonezya; Cava (% 45), Pazar (% 14), Orta (% 7,5), Erkek (% 7,5); Çince (yaklaşık 5 milyon kişi), Yemen ve Hindistan'dan insanlar. Ortalama yaşam süresi: erkek - 71,8 yıl, kadın - 76,3 yıl
Din
Endonezya, dünyanın en büyük Müslüman ülkesidir. Nüfusun yaklaşık yüzde 87'si Sünni Müslüman, yüzde 9'u Hristiyanlığın çeşitli yönlerini takip ediyor, yüzde 2'si Hinduizm ve geri kalan kısmı Budistler, Konfüçyüsçülük ve animasyonlar.
Endonezya Sanat
Tüm makale: Endonezya Sanatı Devlet yapısı Cumhurbaşkanlığı ve üniter devlettir. Başkan, devlet ve hükümet başkanıdır. Susilo Bambang Yudoyoo, 20 Ekim 2004’ten bu yana Endonezya Cumhurbaşkanı seçildi (8 Temmuz 2004’te ikinci dönem için seçildi) ve ülkenin Silahlı Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapıyor. Demokratlar Partisi temsilcisi, Başkan Yardımcısı Boedino. Parlamenterler Halkının Danışma Meclisi, ülkenin en üst düzey yasama organı temsil organıdır. Bu Meclis, Bölgesel Temsilci Konseyi ve Halk Temsilci Konseyi'nden oluşur. Parlamento yapısının tamamı (Bölgeler Temsilciler Konseyi - 132 kişi, Halk Temsilciliği - 560 kişi) doğrudan parlamento seçimleriyle oluşturulacak. Halk Danışma Kurulu Başkanı - Taufig Kiyemas (Ekim 2009'dan bu yana)
Halk Temsilciliği, yürürlükteki mevzuatla ilgili konuları ele alıyor. 9 Nisan 2009'da yapılan parlamento seçimlerinin sonuçlarına göre, aşağıdaki 9 siyasi parti Konsey'e aday gösterildi: 1) Demokrat Parti - Partai Demokrat, PD - 21,703,137 oy, Konseydeki sandalye sayısı - 150; 2) Golcar, Parti Golangan Karya, Golkar - 15.037.757 oy, sandalye sayısı 107; 3) Endonezya Demokrat Partisi (Endonezya Demokrat Partisi - PDJ-P) - Toplam oy sayısı: 14,600,091, sandalye sayısı: 95; 4) Refah ve Adalet Partisi (Partai Keadilan Sejahtera, PKS) - 8,206,955, sandalye sayısı - 57; 5) Ulusal Manda Partisi - Partai Amanat Nasional, PAN - Oy sayısı - 6,254,580, Koltuk sayısı - 43; 6) Birleşik Kalkınma Partisi - Parti Persatuan Pembangunan, PPP - 5.533.214 oy, sandalye - 37; 7) Ulusal Uyanış Partisi - Partai Kebangkitan Bangsa, PKB - Oy sayısı - 5,146,122, Koltuk sayısı - 27; 8) Gerinda Partisi (Büyük Endonezya Hareketi Partisi) (Gerinda, Büyük Endonezya Hareketi Partisi - Partai Gerakan Endonezya Raya, Gerindra) - 4,646,406 oy, sandalye - 26; 9) Hanura Partisi (Hanura, Halkın Vicdanı Partisi - Partai Hati Nurani Rakyat, Hanura) - 3.922.870 oy, sandalye - 18. Bu Konsey Başkanı - Marzuki Ali (Aralık 2009'dan beri). Bölgeler Temsilciler Konseyi, Hükümet yapısı içinde özel bir organdır. Her bölge, parti dışı seçimler için dört temsilcisini atadı. Bölgesel Temsilciler Meclisinin münhasır yeterliliği, merkezi ve yerel yönetim organları arasındaki ilişkiler, idari yapılar, doğal ve ekonomik kaynaklar yönetimi, merkez ile bölgeler arasında fon tahsisi ve bölgelerin özerkliği ile ilgili mevzuatın hazırlanmasına ilişkin konuları içermektedir. Konuşmacı - Irman Gusman (Ekim 2009'dan beri). 21 Ekim 2009'da Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, yeni Hükümet Kabinesini açıkladı. Bu bileşene göre, 34 bakanlık portföyünden oluşan Endonezya Hükümeti% 70 olarak yenilenmiştir. Yeni kabinenin çoğu üyesi Demokrasi Partisi tarafından başlatılan Cumhurbaşkanlığı Koalisyonunun bir parçası. Bu koalisyon, Halk Temsilcileri Konseyi'ndeki 560 sandalyenin 423'ünü elinde bulunduruyor.
Ekonomi
Tarım, Endonezya'daki ana endüstridir. Eyalet bölgesinin yaklaşık% 25'i. Ülkede her yıl 48.000 ton kahve, 2 milyon ton hurma yağı, 250.000 ton çay toplanmaktadır. Aynı zamanda baharat, sigara, şeker kamışı, mısır gibi lezzetli meyve ve sebzeleri toplar. Orta vadeli kalkınma planının ana alanlarından biri, petrol çıkarma hacimlerini arttırmaktır. Araştırılan rezervleri yaklaşık 6 milyar dolar. varil. Bu fonların çoğu deniz kıyısında yer almaktadır. Ülkedeki en büyük petrol sahaları Dury ve Minas Central Sumatra'da bulunuyor. Java adasının kuzeybatı kıyısında daha büyük petrol sahası gelişimi ve petrol çıkarma işlemleri de yürütülmektedir. Java'daki Chepu adasındaki askıya alınmış açık deniz petrol sahası araştırması sırasında, yaklaşık 500 milyon ton petrol elde edildi. bir varil vardır. Şu anda, Endonezya'nın toplam kapasitesi yaklaşık 1 milyondur. Varil petrol işleyebilecek 8 petrol rafinerisi var. Ulusal bir petrol şirketi olan Pertamina, petrol üretimini 2012 yılına kadar yılda ortalama% 13-17 oranında artırmayı planlıyor. Çin ithalatı% 15.1, Avrupa Birliği (Almanya, Fransa, Büyük Britanya) -% 14.4, Japonya -% 12.2, ABD -% 9.0, Singapur -% 7.4 , Avustralya -% 5.3, Malezya -% 4.1, Güney Kore -% 4.0, Tayvan -% 2.8. Yabancı yatırımların ana dalları kimyasal ve ilaç üretimi, kağıt, gıda ve madencilik, ticaret ve inşaattır. Yabancı yatırımın kilit alanları Jakarta, Batı ve Doğu Java, Riau ve Banten illerinin idari bölgeleridir. İngiltere, Tayvan, Singapur, Japonya ve Güney Kore, yabancı yatırımı olan ilk on ülke.
Tarihsel Değerlendirme Bazı tarihçiler, Endonezya takımadalarının adalarına olan hareketin, XXV. Yüzyılın başlarında, Küçük Asya'nın güney kesiminde başladığına inanmaktadır. İlk devlet yapıları, M.Ö. II. Yüzyıl kıyı bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Endonezya denizciler ve tüccarları, o zamanlar Doğu'nun en büyük tüccar grupları arasındaydı. VII. Yüzyılın ortasında, güçlü bir Sumatra imparatorluğu olan bir Sriwijaja ortaya çıktı. VIII. Yüzyılın ilk yarısında Java'nın merkezinde Sivas hanedanlığının başkanlık ettiği Mataram Devleti kuruldu. XI yüzyılın ortalarında, Mataram Eyaleti, Java adasındaki ticaret kasabalarını birleştirdi. XI yüzyıldan beri Java, Endonezya'nın ekonomik, kültürel ve politik merkezi haline geldi. Endonezya'nın Java bağlamında birleşmesi sürecinde, Mazahid devletinin durumu 1328-1364'te kuruldu. Gaja Mada başkanlığında. 14. yüzyılda, İslam'ın Endonezya'ya girişi arttı (Hindistan ve Malacca'dan). 16. yüzyılda, Mezopotamya İmparatorluğu birkaç Müslüman devlete bölündü. XVII yüzyılın başlarında, Hollanda merkezli Aust-Indo, Portekizce'yi Moloch adasından aldı. Şirket, çoğunlukla kargolar dahil Endonezya malları sağladı. XVIII yüzyılda şirketin düşüşü başladı. 1780-84 arasındaki İngiliz-Hollanda Savaşı'ndan sonra şirket tamamen yıkıldı. Şirket'in varlıkları Hollanda'ya devredildi. Büyük Doğu Asya (Taihoa senso) savaşının ana nedeni Sumatra adasındaki petrol rezervleriydi. Aralık 1941'de, Japon inişi (çift kullanımlı Japon-Endonezya bayrağıyla birlikte) Java adasına inmiştir. Batavia kentinin adı Jakarta olarak değiştirildi ve Hollanda yönetimi kaldırıldı ve Endonezya yönetimi kuruldu. 17 Ağustos 1945'te Endonezya'nın bağımsızlığı ilan edildi, ancak Hollanda bunu yalnızca 1949'da kabul etti. 1950’de, Endonezya’nın ilk Başkanı olan Cumhurbaşkanı Sukarno (1945-1968’de Başkan olan), Endonezya’yı üniter bir devlet olarak ilan eden Endonezya Ulusal Partisi’nin liderlerinden biriydi. 1976'da Endonezya, Doğu Timor'u (eski Portekiz eyaleti) ülkeye giren bir il ilan etti. 2002'de Doğu Timor Endonezya'dan bağımsızlığını sürdürdü. Ülkedeki ekonomik durumun kötüye gitmesi 1998'de Genel Suharto rejiminin çöküşüyle sonuçlanan kitlesel rahatsızlıklara yol açtı (1968 - 1998 başkanlık seçimleri). 1970'lerde İslami köktencilerin etkisinin yükselişi, 70'lerin ortalarında ve 21. yüzyılın başlarında hükümetin gücüyle açık çatışmalara neden oldu.


Bu, ekvator, mercan resiflerine bitişik binlerce adada bulunan bir devlettir. Bu adaların en büyüğü - Java, Sumatra, Sulawesi; Kalimantan denilen ada da Endonezya'nın bir parçası. Küçük adalar da var - sadece bir koru dacococus avuç içi ve birkaç balıkçı var, bazı adalar terkedilmiş.
Galeri
Endonezya
Endonezya Ulusal Müzesi
Ulusal Anıt
Endonezya'nın en yüksek ofis binası olan Wisma 46, Jakarta gökdelenine ev sahipliği yapıyor .. Merkez Jakarta'nın ana caddesi olan Jalan Thamrin
Merkez Cakarta'daki Gambir istasyonunda bir tren
Bung Karno Stadyumu 100.000 izleyiciye ev sahipliği yapıyor

Endonezya Haritası
Endonezya Provins
Yogyakarta şehrinin en ünlü caddesi Malioboro
Trans Jogja Otobüs. Yogyakarta şehrinde bir otobüs hızlı transit sistemi - Soto Ayam (tavuk çorbası), sate kuran (kabuklu deniz ürünleri kebapları), telor pindang (sahanda yumurta), perkedel ve iced tea)
Endonezya Ordusu Piyade Birleşmiş Milletler Küresel Barış Gücü Operasyonu Girişimi'ne katıldı
Pindad Panser "Anoa" Hint Savunma ve Havacılık Fuarı Expo 2008
Endonezya Deniz Gemileri
B-25 Mitchell Bombacıları 1950'lerde AURI’nin

Bir Javanlı mühendis, Ocak 1942’de Hollanda’daki bir Buffalo’daki silahın kapılarını kapattı.


> Endonezya Ulusal Polisinin Vital Object Protection tarafından kullanılan Mitsubishi Lancer
GE U20C Endonezya, # CC201-05
GE U20C Endonezya'da Tam Geniş Kabin, # CC203-22
GE U20C tam bilgisayar kontrolü Endonezya'daki lokomotif, # CC204-06
Kaynaklar ↑ Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi Popul ation Division (2009). "Dünya Nüfus Beklentileri, Tablo A.1" (.PDF). Check-in 2009-03-12.

Uluslararası Para Fonu (Kasım, 2009)


Malezya Ülkelerinde Ülkeler • Brunei Sultanlığı • Doğu Timor • Endonezya • Malezya • Filipinler • Singapur • Papua Yeni Gine


Индонезия

Кездейсоқ Мақалалар

NGC 831

NGC 831

галактика Зерттелу тарихы Ашушы Альберт Март Ашылу уақыты 18 қараша 1863 Бақылау мәліме...
Полтавка (Аққайың ауданы)

Полтавка (Аққайың ауданы)

Полтавка – Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданындағы ауыл. Ауыл Полтава ауылдық округінің әкiмш...
Бёмфельд

Бёмфельд

Бёмфельд (нем. Böhmfeld) — Германия Федеративтік Республикасының Бавария жерінде орналасқан муниципа...
NGC 4316

NGC 4316

галактика Зерттелу тарихы Ашушы Вильгельм Темпель Ашылу уақыты 17 наурыз 1882 Бақылау м...