Wed . 19 Nov 2019

ışık

Işık bir tür güçtür. Bu sayede insanlar dahil tüm canlılar etraflarındaki dünyayı görebilir. Işığın kendisi görünmez ancak kendisi diğer nesnelerin görmesine neden olur. Düz çizgi boyunca hareket eder, saydam olmayan malzeme yolda göründüğünde nesnenin gölgesi görünür. Gölge, ışık kaynağının karşı tarafında görünen karanlık alandır. Buna karşılık gelen ışık, dar anlamda görülebilen ışıma, yani 7.5 ± 1014 - 4.0 • elektromanyetik ışıklardan biridir. Geniş Açılı
Deneme

reklamlar basınç
5 Işık kırığı
6 Işık dağılımı
7 Daha fazlasına bakın Sayfa 8 Kaynaklar 9 Dış bağlantılar - ışık kırınım kırınım miktarı - Işık - bariyer uzunluğuna benzer dalga ışık dalgaları fenomeni (bir ince tel sarılmış bir boşluk, vb dar). Bir ışık kırınımı için, vücudun ışığa açık bir sınırı olmalıdır. Kırınım, sadece ışıkla değil aynı zamanda diğer dalga işlemlerinde de (örneğin, mekanik dalgaların yolundaki kablo bariyerleri vb.) Karakterize edilir. Işığın kırınımı sırasında düz çizgi boyunca dağılma kanunu, yani geometrik optiğin temel kanunları ihlal edilmiştir. Işık dalga boyları çok kısa olduğu için normal kırınım gözlenmez. Işık kırınımı, ışığın dalga özelliklerini ispatlayan ana fenomenlerden biridir. Bu fenomen, 17. yüzyılda İtalyan fizikçi ve astronom Francesco Grimaldi tarafından keşfedildi ve Fransız fizikçi Ogusten Jean Frenelle tarafından açıklandı.
Işık hızları
'Işık hızı', serbest alanda herhangi bir elektromanyetik dalga (ışık dahil) anlamına gelir. vakumda yayılma hızı; temel fiziksel sabitlerden biri. Işık hızı, malzeme gövdesinin kütlesine ve tam enerjisine bağlıdır. Sayım sistemi değiştiğinde, koordinatlar, hızlar ve zaman dönüşümleri ışık hızı ile ifade edilir. 1676'da ilk kez, Astronom Ole Romer, Jüpiter'in uyduları arasındaki zaman aralığını ölçtü (sonucu s = 215,000 km / s idi). Bir ışık kaynağı olarak, kullanılan lazerlerin bir sonucu olarak ışık hızının doğruluğu arttı: c = 299792.5 • 0.15 km / s. Şu anda, ışık hızı resmen c = 299792,458 • vakumun değeri için 1,2 m / sDünya'dan Ay'a ışık girişimi
Işık girişimi
Işık girişimi - Işık dalgası örtüşmesinin bir sonucu olarak, büyütme veya zayıflama. İki dalga ve dalgaların filizleri, yaylar ve nehirler tamamen aynıysa, o zaman birbirlerini kuvvetlendirirler; ve diğeri filizlerinden biri birbirini zayıflatacak, Işık girişiminde, çakışan ışık ışınının yoğunluğu orijinal ışınının yoğunluğuna eşit değildir. Mekanik dalgalar da engelliyor. Isaac Newton, ışık girişimi ile ilgili bazı fenomenleri gözlemledi. Fakat bu fenomeni, onun kaba teoriyle açıklayamadı. 19. yüzyılın başında, İngiliz bilim adamı Thomas Jung ve Fransız fizikçi Ogusten Frenel, ışık girişimini bir dalga olayı olarak yorumladılar. Herhangi bir ışık dalgasına rastlarken parazitlenme olgusu yoktur. Sadece tutarlı dalgalar engellenir. Işık dalga boyları ışık paraziti kullanılarak ölçülür, maddenin yoğunluğu ve kırılma indisi gibi spektrumun hassas yapısı araştırılır.
Işık basıncı
Işık basıncı vücudun yansıtma basıncıdır. 1619'da, güneş ışığından geçerken ışık basıncının kuyruklu yıldızın kuyruğu üzerindeki etkisinin olduğu düşünülmüştür. Alman bilim adamı Johann Kepler ilk defa. 1873. Elektromanyetik teoriye dayanan İngiliz fizikçi James Maxwell, hafif baskı miktarını belirledi. 1899. Rus fizikçi Petr Lebedev katı cisimler üzerindeki hafif baskıyı, daha sonra gazları ölçtü (1907-10). Işık basıncı, elektromanyetik teori ve ışığın kuantum teorisi temelinde açıklanabilir. Işık basıncının etkisi altında, Dünya'nın uyduları küçük bir yörüngeye sahiptir.
Işık kırılması - Işığın kırılması, kirişin, ikinci zarfa geçen iki ışının sınır katmanına doğru kirişin ilk yönünden sapmasıdır. Işığın kırılma yasaları şu şekilde özetlenmiştir: radyasyon, ayrık radyasyon ve iki ortamla ayrılmış sınır yüzeyine dik, bir düzlemdedir. Tersinir radyasyon ve kırık ışınlama birbirine bağlıdır, sinüsün (a) açısal açısı sinüsün açısının sabitidir (φ): burada n, ortamın kırılma indisidir. Bu maddenin kırılma endeksi, vakuma kıyasla vakumun mutlak kırılma endeksidir.
Işık emisyonu, ışığın iki farklı sınıra (en az bir şeffaf) düştüğü zaman görülen bir fenomendir. Şeffaf ortamda yansıyan ışık, ortamdaki ortamdan farklı bir ikinci ortama ulaştığında, bir kısmı diğer yöne kırılır ve bir kısmı ilk ortama geri döner. Kırılan ve kırılan ışınların göreceli değeri, vücudun yüzeyindeki ışığı, ışığı ve ışık açısını vb. Yoğunlaştırır. bağlı olarak Bazen, ışık ışınları tamamen kırılır.
Işık saçılımı
Işık saçılması, ışığın orijinal yayılım yönünden farklı olduğu yöndür. Bu fenomen, homojen ortamdaki optik ışık dağılımında gözlenir. Aynı ortamda, dış parçacıklar ışığın yayılma yönünü değiştirir. Işık dalgası elektrik alanının etkisi altında, bu gibi orta elektronlar kaçınılmazdır ve her yönde ilk dalga frekansına ikincil elektromanyetik dalgalar üretir. Işık, tamamen temizlenmiş bir ortamdan geçerken bile sıçramaktadır. Moleküller ve atomlar sürekli hareket halinde olduğundan, maddenin yoğunluğu küçük miktarlarda değişebilir. Bu değişiklik aynı zamanda ışık saçılmasından kaynaklanmaktadır.
Rapor örneği
Rapor 1. AV öğesi ve CD aynası şekilde gösterildiği gibidir (bkz. 4.40, Şek. AB maddesini aynaya maruz bırakmaktan kaçının. Kişi bütün resmi görmek için nereden bakabilir? Diyelim. Ayna A'dan yayılan radyasyondan sonra, B noktasından gelen radyasyon SS2 ve DD2 sabitleri arasında (radyasyon yansıma yasasına göre) SS ve DDX sınır çizgileri arasındadır (4.40, Şek. Maddenin tüm noktalarından yayılan ışınlar, yalnızca SS ve DD2 arasındaki çizgi sahada bulunuyorsa insan gözüyle görülebilir. Güneş ışınları yatay aynadan dikey ekrana gelir. Yatay aynada düz bir gövde vardır. Dikey ekranın gölgesini açıklayın. Öğenin yüksekliğini h olarak ayarlayalım ve ön-ekran aralığı I olalım. Maske ile hafif bir ekran çekin. İki senaryo ile karşılaşalım. 1) Ben & gt; 2 htg a. Bu durumda, düz ve ters düzlemin iki rengi (Şekil 4.41) ekranda belirir. Gölgenin toplam uzunluğu 2 saattir. Gölgeler güneş ışığı ile aydınlıktır ve ekranın parlaklığından ışık ve parlak ışınlarla açıkça ayırt edilir. 2) Z1; 2 / köpeğe. Bu durumda, gölgenin şiddeti 2L'den azdır. Ek olarak, keşfedilmemiş ve açık ışınlara sahiptir. [1] [2]
Ayrıca bakınız - Gün - Ay - Işık hızı - Kaynaklar

↑ Türkçe - Bir dizi açıklayıcı sözlük, pedagoji bilimleri doktoru, profesör, Kazakistan Devleti Devlet Ödülü'nü kazanan AK Kusainov, Ekoloji ve Doğa Koruma Genel Yayınları'na başkanlık etti. Almatı: "okul" yayıncılık"., 2002 - 456 sayfa. ISBN 5-7667-8284-5

Dış linkler
Malimetter.kz Lightning abstract
Bu yazı için açık içerikli ders kitapları koleksiyonu Wikibook'lara kolaylık sağlamak için sağlanmıştır.


Жарық

Кездейсоқ Мақалалар

IC 4089

IC 4089

галактика Бақылау мәліметтері (Дәуірі: J2000.0) Шоқжұлдызы Вероника шашы Тура шарықтауы 13...
Нидерхаузен (Наэ)

Нидерхаузен (Наэ)

Нидерхаузен (Наэ) (нем. Niederhausen (Nahe)) — Германия Федеративтік Республикасының Рейнланд-Пфальц...
Қарашоқы (шоқылы тау, Айғыз өзені аңғары)

Қарашоқы (шоқылы тау, Айғыз өзені аңғары)

 Басқа мағыналар үшін Қарашоқы деген бетті қараңыз. Қарашоқы тауы Координаттар: Координатта...
NGC 2139

NGC 2139

галактика Зерттелу тарихы Ашушы Уильям Гершель Ашылу уақыты 17 қараша 1784 Бақылау мәлі...