Sun . 20 Jul 2020

Balkhash renkleri

Balkhash Üretim Derneği (eski adı Balkhash Madencilik ve Metalurji Tesisi veya BKMK) Balkhash kasabasında bir bakır izabe tesisidir.
Tesis yılda 130-150 bin ton rafine bakır üretmektedir. Ayrıca, altın, gümüş, platin ve diğer demir dışı metaller çıkarılır. [1]
İçindekiler 1 Tarihçe 1 1.1 Modern Tarih
2 Üretim
3 Ekolojiye Etkisi
4 Kaynaklar Tarihçe - 1928'de jeolog mühendis Mikhail Rusakov başkanlığındaki Leningrad Jeolojik Araştırma Partisi, Balkaş Gölü'nün kuzey kıyısına geldi. Balkaş'ta ilk bakır cevheri keşfini gerçekleştirdiler ve umutlu bir sonuca vardılar. Jeologlar keşifleri sırasında, yatağın bakır açısından çok zengin olduğu sonucuna vardılar ve tabanda yeni bir bakır izabe tesisi inşa edilebildi. MP Rusakov, Leningrad Jeoloji Komitesine bir açıklama yaptı: "... Balkhash Gölü yakınındaki güçlü bir bakır-porfir yatağı Konyrat keşfedildi." Bu alanın gelişimi yakında başlatıldı

Ekim 1931, temel olarak bakır izabe tesisi inşa etmek amacıyla "Pribalkhashstroi" kuruldu. bir karar geçti. Ana sanayi tesislerinin ve kentin yeri olarak Bertys limanının setidir. İnşaat işinin başı Vasily Ivanovich Ivanov'du (1938'de yanlış bir şekilde "halkın düşmanı" olarak adlandırıldı ve vurulmaya mahkencedm edildi.)

Sovyet devleti çok fazla bakır ihtiyacı vardı. O zaman, bakır esas olarak yurt dışından ithal edildi. İkinci beş yıllık plan için talimatlar, tesisin hızlandırılmış inşasını gerektirdi. Talimatı düzenleyen XVII VKP Tüm Birliği (b) Konferansı (30 Ocak - 4 Şubat 1932), Moskova ve Leningrad'ın parti örgütlerini yapım aşamasında olan işletmeyle ilgilenmeleri için emanet etti. Kazak SSR'sinde ağır sanayinin gelişimi için tahsis edilen fonların üçte birini oluşturan moloz gönderildi.
Mart 1938'de bir yoğunlaştırıcı test edildi ve ilk Balkhash konsantresi üretildi. Temmuz ayında ilk ergitme fırını devreye alındı ve metalurji endüstrisine giden yol açıldı. 24 Kasım'da ilk Balkhash bakır piyasaya sürüldü. Bu gün Balkhash madencilik ve eritme kompleksinin doğum günü olarak kutlanmaktadır. Balkhash'tan ilk dökme demir Moskova'daki Devrim Müzesi'nde saklanıyor.
II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Balkhash metalürji uzmanları, yoğunlaştırıcılar ve madenciler öne çıktı ve kadınlar atölyedeki ve cevherdeki yerlerini aldı. Savaştan önce 600 kadın çalıştıysa, savaşın ilk yılında sayıları 2.453'e yükseldi.
Mayıs 1942 BKMK tank endüstrisi için molibden metal üretmeye başladı.
Bugünkü Tarih - 1997'de Balkhash sahası - Metalurji tesisi Kazakhmys şirketinin bir parçasıdır. 1 Nisan'da, kıymetli metal fabrikası Balkhash fabrikası temelinde inşa edildi. Rafinerileri, cevher ve tamir atölyeleri vardır. 30 Ağustos'ta, İsveç şirketi “Vliden” in teknolojik üssünde rafineri üretimi başladı. Üç gün içinde ilk gümüş ve iki ay içinde ilk altın. 1999'da platin ve paladyumun ilk partisine başlandı. 2000 yılında başka üretim tesisleri de devreye alındı. Özellikle, kimyasal ve metalurji tesisi. 2003 yılında yeni bir çinko tesisi açıldı. [1]
2000 yılında Balkhashtsvetmet Üretim Derneği, Shatyrkol bakır yatağına yeni bir temel stok olarak katıldı. 2002'den beri Shatyrkol Madeni verimsiz ve açık ocak haline geldi. Şu anda Shatyrkol bakır, ürünlerinin% 40'ını hammaddelerinden oluşturuyor.
Üretim
Balkhash tesisi çeşitli alanlarda hammadde tedarik ediyor. Tarlaların en büyüğü Konyrat'ta (12 km uzaklıkta) ve en büyüğü Sayak'ta (250 km doğusunda) yer almaktadır. İlk olarak, tesis cevherde% 15-17 bakır almaktadır. Daha sonra fırında erir ve% 45 bakır matına dönüşür. Eritildikten sonra% 93-95 bakır üretilir. Bakır daha sonra anot bölgesinde,% 99,9 bakır ile sonuçlanan bir elektrolitik banyoda işlem görecektir. [2]
Çevre Üzerindeki Etkisi
Bitki, Balkhash bölgesindeki en büyük çevre kirleticisi olarak kabul edilmektedir.

1995 yılından önce, endüstriyel atık su herhangi bir arıtılmadan göle deşarj edildi. Sonuç olarak, çevre ağır metallerle kirlenir ve suyun biyosferi birçok hastaya zarar verir.
Birleştirmenin teknolojik gazları kendilerini metal tozları ve kükürt dioksit ile arındırmaz, aynı zamanda yakındaki bir şehrin sakinlerinde alerjik ve diğer hastalıklara neden olur.


Atmosfere daha fazla gaz emisyonu, kuşların şehirde ölmesine neden oluyor

Şu anda, Balkhash Gölü ve çevresinin çevresel durumu hakkında çok az şey biliniyor. Çünkü 1990'ların başında, standart tabanlı gözlemler önemli ölçüde azaldı ve bilimsel araştırma tamamen durduruldu.

Balkhash-Alakol rezervuar konseyi Eylül 2005'te kuruldu.
2008 Balkhash-Metalurji Üretim Derneği'nde sülfürik anhidrit gömme işlemi gerçekleştirildi. anahtarı etkinleştirilir. Şirket, sülfürü filtreleyerek sülfür kirliliğini% 80'e kadar azalttı. Şirket toksik atıkları geri dönüştürerek sülfürik asit üretir. Bu ürün için talep önemli: yerli işletmeler 1 milyon üretiyor. 2010 yılında Kazakhmys, Balkaş Gölü kirliliği nedeniyle 4 milyon dolardan fazla para cezasına çarptırıldı. Şirket ayrıca Sherubai-Nura rezervuarına verilen zarardan 2.7 milyon tenge daha ceza aldı. [4]


↑ab Balkhash Madencilik ve Metalurji Kompleksi mi? ... // Merkez Kazakistan, №69-70. - 10 Nisan 2004.
B Balkaş'ta bakır bakır // Türkistan, 2008.
B Balkaş'ta bölgenin çevresel durumu hakkında kamuya açık duruşmalar yapıldı // Khabar Ajansı, 08.08.2011.
↑ Kazakhmys Corporation çevre hakkında 7,5 milyon tenge zararına // Gazeta.kz, 14.10.2010


Балқаштүстіметалл

Кездейсоқ Мақалалар

Протон

Протон

 Басқа мағыналар үшін Протон (айрық) деген бетті қараңыз. Протон Протон[1](грекше prоtos ...
Дондығұл

Дондығұл

 Қазақстан, Қарағанды облысы Ұлытау ауданы Тау жүйесі Арғанаты Пайда болған кезеңі Архе...
Фукар

Фукар

Фукар (фр. Foucart) — Франциядағы коммуна. Жоғарғы Нормандия аймағына қарасты Сен-Маритим департамен...
Шеванн (Кот-д'Ор)

Шеванн (Кот-д'Ор)

Шеванн (фр. Chevannes) — Франциядағы коммуна. Бургундия аймағына қарасты Кот-д'Ор департаментінде ор...