Mon . 20 May 2020

Afrika

30.229.532 km ²
Nüfus
1.032.532.974 (2011) İnsan
Ortalama yoğunluk 30.51 kişi / km² Etnik veya Konfederasyon
Afrika Ülkeleri


Bağlı Bölgeler
Mayotte
Reunion
Kanarya Adaları
Ceuta
Madeira
Melilla
Saint Helena
Zaman Dilimleri
UTC-1 UTC + 4
Afrika - Avrasya'dan sonra bölgedeki yeri işgal eden kıta, dünyanın bir parçası
Afrika
İçindekiler
1 Dünyanın Kısa Tarihçesiİklim
6 İç Sular
7 Bitkiler
8 Hayvanlar
9 Tarih
10 Devlet Gazeteleri Afrika
11 Afrika Kabileleri
Afrika Çölleri
13 Afrika'da Çöl ve Nehirler
Sahara Çölü
15 Dış Bağlantılar
Manzara Alanı 29, 2 milyon km2 (30.3 milyon kilometrekare ada ile birlikte). Nüfus 887.9 milyondur. kişi (2010 yılı). Kuzeyden güneye, 8.000 km, batıdan doğuya ve 7500 km (Sahara), güneyden 810 km genişliğe. Kıyı toplam uzunluğu 30.500 km'dir. Afrika ekvatoral çizgiyi geçiyor. Kıta Akdeniz'in kuzeyi, batıda Atlantik Okyanusu, doğuda Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'dir. Kuzeydoğuda güneydoğudaki Süveyş kanalı Asya'da (112 km) devam eder. Cebelitarık Boğazı, Avrupa'dan Pireneler tarafından ayrılmıştır. Büyük Gine Körfezi, Sierra Leone. En büyük yarımadan kıtanın doğusunda Somali - batıda Madagaskar, Zanzibar, Sokotra, Mafya, Pemba, Comor, Maskara, Amirant ve Seyşel Adaları - Gine Körfezi'nde Madeira, Kanarya, Yeşil Körfez, Annabon, San Tome, Principe, Fernando-Poe adalar sahillerin kıyısında yer almaktadır.

Arazi ve Alpler daha çok sahillerdedir (Senegal, Gine sahili, Somali, Mozambik, Akdeniz sahili). Ekvatorun kuzeyindeki Afrika'nın birçok bölgesi, Sahra ve Sudan ovalarını ve ovalarını alıyor. Sahra'nın kuzeyindeki Atlas Dağları (Tubkal, 4165 m), Fırat Nehri boyunca (Asoteribus 2216 m), Kızıldeniz boyunca. Güneye Etiyopya dağ silsilesi (Rass-Dashan, 4623m) boyunca uzanır. Bu dağlık yükseklik içinde Afrika'nın en derin tepesi olan Afar yatıyor. Kuzey-batıda, Azan'ın kuzeyinde, batıda, güneyde Gine, güneyde, Lunda-Katanga platosunda, doğuda, Doğu Afrika'nın dağlık tepeleri ile Kamerun volkanı (4070m) vardır. Ruvensori (5109 m), Karisomba (4507 m), Ronggwe (3175m), Eastgrain (4322m), Kenya (5199m), Meru (4567m), Kilimanjaro (5895) gibi volkanik koniler içerisinde bulunurlar. m) dağlarda. Güney kıtası Kalachari sırtında yavaş yavaş Cap ve Aydahar (Drakon) dağlarına doğru ilerliyor.


Uranüs Afrika, fosil yakıtlar, özellikle mineraller bakımından zengindir. Büyük petrol ve gaz sahaları Nijerya, Libya, Mısır, Cezayir ve Güney Afrika'daki en büyük kömür yataklarında bulunur. En büyük bakır ve bakır rezervleri Zambiya ve Kongo'da, pırlanta, platin, Güney Afrika'da altın cevherleri, Nijerya'da Uranyum ve Namibya'da yoğunlaşmıştır.


Afrika'nın tropik toprakları toprak sonrasındaki bir işlemden oluşmaktadır. Nemli, canlı yeşil ormanları - bereketli kırmızı-sarı litre toprakların ekvator bir parçası. Kongo yamaçlarının batı kısmının nadir toprakları kereste-buzul toprakları ve tropik sulak topraklardır. Islak savanlarda kırmızı topraklar ve yeşil karışık ormanlar, kuru savana çölünde kırmızı kahverengi ve karbonat pembe topraklar ortaya çıkmıştır. Sudan oktavları ve Doğu ve Güney Afrika çoğunlukla hidromorfik kara topraklar ve tropik sulak alanlardır. Güney Afrika ve Güney Afrika engin kırmızı yemyeşil topraklara gelir. Vahalar çayır ve kuzukulağı toprağının karakteristik özelliğidir. Afrika iklimi, subtropikal kuşak karbonat, alçı otu topraklar, çöl ve çölde daha topraklarda gri topraklar.
İklim, Afrika'nın tropik bölgelerinde yoğun olarak ısınıyor. Kıtanın tüm bölgelerindeki ortalama yaz sıcaklıkları, Sahra ve Sudan 350-380 ° C'nin kuzeyindeki yaklaşık 200 ° C sıcaklığa ulaşır. Dünyadaki +580 ° C'deki en yüksek sıcaklık, 1933 yılında Sahra sahilinde (Al-Azizia) kaydedildi. Yıllık en yüksek yağış, Gine Körfezi'ndeki Kamerun Dağcılık eteklerinde (10470 mm, Debundzha), en düşük yağış ise Sahra'da (0.5 mm, Aswan) kayıtlıdır. Coğrafi özelliklere bağlı olarak, Afrika sıcak, nemli ekvator, değişken nemli (Masonik), ekvatoral, sıcak ve kuru, karasal, tropik çöl, sıcak-ıslak Tropikal ve subtropikal Akdeniz iklim bölgelerine ayrılmıştır

Nil Nehri
Afrika büyük bir nehir kenarıdır. [1] Avrasya ve Güney Amerika'dan sonra en yüksek yıllık iç su akışına (5400 km3) sahiptir. Nehirler sıklıkla ekvatorun ve kıtanın güney kıyısında yer alır. Çöl bölgelerinde, özellikle Sahara'da, iklimin eski yağışlı olduğunu gösteren çok sayıda kuru nehir kanalı (vadi) vardır. En büyük nehirler Nil'dir (6671 km, dünyanın en uzun nehri), Kongo, Zambezi, Nijer, Portakal. Nil'in sulak alanı çok harika. Afrika'nın bütün kıtasının onda birine çarpıyor. Nil, Ruanda ve Etiyopya'dan başlar ve güneye kuzeye doğru ilerler. Portakal Nehri'nin alt kısmı Kalahari ve Namibya çöllerinde akar. Nehrin ağzında çok zengin elmaslar var. Asau Nijer Nehri, beş Batı Afrika ülkesi için yiyecek ve su kaynağıdır. 20'den fazla Afrikalı kabile bu yaşamı Nijer'le ilişkilendirmeyi umuyor. Zaire (Kongo), dünyanın beşinci en büyük nehridir. Kara kıtada, kuzeydoğu Afrika'da Nil'den sonra ikinci sırada. Zambezi, Afrika'nın Nil, Zaire ve Nijer Nehri'nden sonraki dördüncü nehir sistemidir. Altı ülkeden Orta Afrika'dan Hint Okyanusu'na akıyor. Limpopo Nehri Botsvana'da başlıyor. [1] Nehir yatağında birçok taşkın yatağı ve şelale var. Zambezi Nehri boyunca ünlü Victoria Şelalesi (yükseklik 120 m, genişlik 1800 m). Kıtasal nehirlerin hidroelektrik potansiyeli çok yüksektir. Büyük artezyen kemerler Sahara ve Kalahari'ye uzanır. Afrika göllerinin en büyüğü: Victoria, Tanganyaca, Nyasa, Rudolph, Çad.

Arazinin% 8'i ıslak tropik ormanlar (guilla), yaklaşık% 35 oranında savan ve nadir ormanlar, kıtasal çöl ve çöl kuşağının% 40'ını kaplar. Gine kıyılarında ve kongo yamacındaki nemli ekvator ormanlarında 300'den fazla ağaç türü vardır. Birkaç tabaka halinde büyürler, en yüksek ağaçlar - palmiye ağaçları (yükseklik 60 - 70 metre). Dev oluklar, yağ ve şarap avuç içi, denizciler ve bronz ağaçları içerir. Aşağıda Muz, eğrelti otları, liberal kahve çekirdekleri ve kauçuk şeklindeki leylak, fenerler ve rattan avuçlarını bulacaksınız. Savannah'nın ana ağacı baobab. Bunlar arasında fil otu, palmiye ağacı, yüksekliği 2 ila 3 metre yüksekliğinde, bazen 5 metreye kadar uzanan palmiye ağacı vardır. Sahara ve Calahari çöllerinde Namib ve Karru Çöllerinde etli bitkilerden yetiştirilen pelin, çalılar, akasya, palmiye hurma ağaçları, karpuzlar vardır. Afrika kahvenin ve kuraklığa dayanıklı buğdayın evidir.
Wildlife
Sıradan bir aslan
Afrika'daki hayvanlar çok çeşitli ve çeşitlidir. Toprak memeliler, özellikle tırnaklı hayvanlar bakımından zengindir. Gezegendeki 51 akrabayla birleşen memelilerin yaklaşık dörtte biri burada yoğunlaşıyor. Filler, atlar, zebralar, maymunlar, şempanzeler ve goriller, köpek benzeri maymunlar, pavian ve mandril ve su aygırları gibi Afrika hayvanları Madagaskar'da kireçtaşı olarak adlandırılabilir. Kıtanın faunası 19. yüzyılda, özellikle 20. yüzyılın başlarında keskin bir şekilde azalmıştır. Şu anda, 150'nin üzerinde milli park, rezerv ve kamp yaratılmıştır. En büyük milli parklar arasında Ruvensori, Kenya, Serengeti, Virunga, Tsava, Kafu, Kalakhari-Hemsbok, Kruger, Namib

Tarihçe
Berlin Konferansı - Afrika Afrika hakkında uzun zamandır biliniyor. Akdeniz kıyılarındaki büyük devletler hakkında birçok veri var. Mısır Firavunu'nda hizmet veren Fenikeliler, Ortak Çağımızdan yaklaşık 600 yıl önce kıtada yelken açtılar. 14. yüzyılda Fas Arap Ebu Abdallah ibn Battut modern Somali devletine, daha sonra da Mali ve Timbuctu'ya gitti. Vasco da Gama (1497 - 1498) başkanlığındaki Portekiz seferi, Hindistan'da ilk defa kıtada dolaşıyor, ancak hiç kimse kıtanın derinliklerinde dolaşmıyor. 19. yüzyılın sömürge kampanyası sırasında birçok çalışma yapıldı. Bunların arasında 1840-1870'de İngiliz kaşifler David Livingstone ve 1876-1896'da Rus gezgin Vasiliy Junker var .. Durum Durumu
Afrika'nın şu anki siyasi haritası 55 devlete sahip. Bunlardan üçü anayasal monarşi (Fas, Lesoto, Svaziland), Namibya'daki federal cumhuriyet ve cumhuriyetçi devlet yapılarının geri kalanı. Birçok Afrika ülkesinde ekonominin tek taraflı uzmanlığı, yani ihracata yönelik hammadde veya gıda üretimi korunmaktadır.
br> Gambiya
Gana
Gine - Gine-Bissau
Cibuti
Mısır - Zambiya - Zimbabve
Cape Verde
Kamerun Kenya Komor Adaları
Kongo Demokratik Cumhuriyeti
Kongo Cumhuriyeti Fildişi Sahili
Lesoto
Liberya
Liberya
Liberya
Mauritius Moritanya Madagaskar Malavi
Mali - Fas - Mozambik - Namibya - Nijer - Nijerya - Orta Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika
Güney Sudan
Ruanda
Sao Tome ve Principe
Güney Afrika
Seyşeller
Senegal
Somali Sudan Sierra Leone Sierra Leone Sierra Leone Sierra Leone Sierra Leone Sierra Leone Sierra Leone Leone
Tanzanya
Togo
Tunus
Uganda
Çad
Ekvator Ginesi - Eritre - Etiyopya - Afrika'daki kabileler - Afrika 8-5 milyon yıl önce İlk insanlar yerli idi. Şu anda, bu kıta çoğunlukla yerel halk tarafından yaşamaktadır. Ancak, Afrika'daki bir ülkeyi diğeriyle karşılaştırmak zordur. Farklı dilleri konuşurlar, dini inançları ve gelenekleri farklıdır.
Afrika Maskeleri
Afrika maskelerinin tarihine baktığımızda, Eski Taş Çağında doğduklarını görüyoruz. Oyunda deriden, kumaştan ve diğer ağaç türlerinden yapılmış Afrika maskeleri. Afrika maskeleri, dünyadaki sanatçılar arasında özel bir yer tutar. Sanat eserine katılan uzmanlar, harika ustalığı çok pahalı buluyor. Afrikalıların yaşamında maske yapma geleneği tarihsel ve kültürel açıdan önemlidir.
Afrika Çöller ve Nehirler
Afrika Dünya'daki Büyük Çöl Sahra Çölü'nün evidir. Kıtada üç ana çöl var: Sahara, Namibya ve Kalahari. Tüm dünyada sağlam ovalar Afrika'nın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Çöl, yalnızca kuraklığa dayanıklı bulutların köklendiği kuru otlarla çevrilir. Karas ve Hoon gibi küçük dağ silsileleri de var.
Sahra Çölü
Sahra Çölü, gezegenin en sıcak yerlerinden biridir. Yağış yılda yaklaşık 8 cm'dir. En yağışlı mevsim bile haftada iki kez, belki de birkaç yıl düşmeden yağışla korunabilir. Sahara Çölü'nün 9.400.000 kilometrekare Kuzey Afrika'sı var. Sadece boğalar ve keçiler çöle dayanıklılık gösterir. [2]
Dış bağlantılar
Malimetter.kz Afrika Özet (Türkçe)
Malimetter.com Afrika Jeolojik Etütleri (Kaynak)
Kaynaklar
Educational a b Eğitimsel Bilişsel Ansiklopedi. Coğrafi Bölgeler, Sayfa 24
a b Çocuk Ansiklopedisi, Cilt II
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'yi bu niteliksel yapmak için kullanabilirsiniz.


Африка

Кездейсоқ Мақалалар

Итмұрын (айрық)

Итмұрын (айрық)

Итмұрын: Итмұрын — раушангүлдер тұқымдасына жататын жапырақ тастайтын бұта не шырмауық өсімдіктер: ...
Эрмерсхаузен

Эрмерсхаузен

Эрмерсхаузен (нем. Ermershausen) — Германия Федеративтік Республикасының Бавария жерінде орналасқан ...
Эльтман

Эльтман

Эльтман (нем. Eltmann) — Германия Федеративтік Республикасының Бавария жерінде орналасқан қала. Төме...
IC 2921

IC 2921

галактика Бақылау мәліметтері (Дәуірі: J2000.0) Шоқжұлдызы Арыстан Тура шарықтауы 11h ...