Wed . 20 Apr 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Kızılkuyu, Kazımkarabekir

kızılkuyu kazım karabekir, kızılkuyu kazim karabekir kimdir
Kızılkuyu, Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesine toplam 700 nüfuslu bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 Nüfus
  • 4 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün kuruluşu Osmanlı dönemine, yaklaşık 1700'li yıllara dayanmakla birlikte; kuruluşu ile ilgili fazla kaynak bulunmamaktadır.

Bugün Kâzımkarabekir Kasabası denilen ve tarihî adıyla "Gaferyad" ve daha eski ve ilk adıyla "Kasaba'i Mahmudlar (Mahmutlar Kasabası)" denilmiş olan bu büyük Türkmen topluluğu bu dolaylarda; bakımsız olup, devlete İntikal eden Bizans toprakları ve sonraları da Karamanoğulları çağı vakıflarından terk edilmiş arazilerden yer yer, büyük toprak parçalarına sahiplenmişler ve kasaba merkezine çok uzak yörelerdeki topraklara da sahiplenenler bu topraklarının olduğu yerlerde çiftlikler kurup, çokça bu çiftliklerde oturarak tarım ve hayvancılık İşlerini bu çiftliklerinden yürütüyorlardı.

Anlatılanlara göre; Kızılkuyu köyü de Kâzımkarabekir (Kasaba'i Mahmudlar) halkından olup, Kirişler lakabıyla tanınan Hacı Halil Ağalar ve daha bazı toprak sahiplerinin çiftlikleri imiş, burası...

19. yüzyılın ikinci yarısında, Kasabada en kalabalık bir aile olan Hacı Halil Ağaların babaları Kirişçioğlu Hacı Hasan ağa Kasabanın çok nüfuzlu ve otoriter bir ağasıymış. Bu ağayı çekemeyenler; bilinmeyen bir kişi tarafından öldürülerek cesedi bir kuyuya atılan bir garibin "katili Hacı Hasan ağadır" diye iftira ve iddiada bulunmuşlar. Araştırmalar ve soruşturmalar sonucu, Hacı Hasan Ağa bu iftiradan kurtulmuşsa da, komşularından nefret eden Hacı Hasan Ağa, çiftliğindeki evlatlarının yanına çekilmiş. Bundan sonra da Kızılkuyu çiftliğinde kalabalık ve ağırlık çoğalınca; 19. yüzyıl sonlarında, Hacı Halil Ağa tarafından, bu çiftlik, bağımsız köy haline getirilmiş.

Burada Kızıltopraklı bir yerde, vaktiyle açılmış olan, adına da Kızılkuyu denilen bu kuyu etrafında kurulan bu çiftliğe "Kızılkuyu çiftliği" denilmiş ve bu ad ile de köy muhtarlığı mührü alınmış.

Coğrafya

Köy; Karaman iline 38, Kazımkarabekir ilçesine 15, Karaman-Konya yoluna 2 km uzaklıktadır.

Köyün batı kuzeyinde, Avşar öreni denilen ve kuzeyde de "Hızırlar öreni" denilen; Avşar Türkmenlerine ait, iki İslâm öreni vardır. Buradaki caminin yıkıntısının düzgün taşları, halk tarafından götürülüp kendi yapılarına kullanılmıştır. Batı cihetinde de "Kara kilise" denilen, Bizans kalıntısı bir Ören vardır.

Hacıbaba dağının eteklerinden ovaya doğru inen sık Ardıç ve meşe ormanları bu Kızılkuyu yörelerini de kaplarmıştır. Eski çağlarda bu çiftliğin damlarının direk, dikme ve kirişleri hep bu dolaylardaki ormanlardan sağlanırmış.

Nüfus

Osmanlı Padişahlarından III. Murad çağında (1580-1590 yılları arası) Karaman ve dolaylarındaki köylerin yazımı yapılırken, bu köyün nüfusu 42 olarak saptanmış. 1894 yılı Konya Salnamesi'nde (il yıllığı) 229 nüfus, 1925 yılında mebus seçimi için hazırlanan nüfus esas defterinde 530 rakamına yükselmiş, 1950 yılı nüfus sayımında 504, 1970 yılı sayımında 756 rakamına ulaşan bu köy nüfusu 1980 yılı sayımında ise 568 rakamına düşmüştür. burada poyraz soyadlı kişilerde oturur

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 448
1997 390

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNet

kızılkuyu kazim karabekir anlatiyor, kızılkuyu kazim karabekir kimdir, kızılkuyu kazim karabekir pasa, kızılkuyu kazım karabekir


Kızılkuyu, Kazımkarabekir Hakkında Bilgi

Kızılkuyu, Kazımkarabekir


  • user icon

    Kızılkuyu, Kazımkarabekir beatiful post thanks!

    29.10.2014


Kızılkuyu, Kazımkarabekir
Kızılkuyu, Kazımkarabekir
Kızılkuyu, Kazımkarabekir konusunu görüntülemektesiniz.
Kızılkuyu, Kazımkarabekir nedir, Kızılkuyu, Kazımkarabekir kimdir, Kızılkuyu, Kazımkarabekir açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Fenerbahçe (kadın voleybol takımı) 1992-93 sezonu

Fenerbahçe (kadın voleybol takımı) 1992-93 sezonu

Fenerbahçe kadın voleybol takımı 1992-93 sezonunda İstanbul Birinci Ligi'nde mücadele etmiştir İç...
2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları

2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları

2010 Gençlik Olimpiyatları, düzenlenen ilk Gençlik Olimpiyat Oyunlarıdır. 14-26 Ağustos 2010 tarihle...
Çapanoğlu

Çapanoğlu

Çapanoğlu şu anlamlara gelebilir: Ahmet Fuat Çapanoğlu Cevat Çapanoğlu Mustafa Çapanoğlu Münir Süle...
NGC 646

NGC 646

Koordinat: 01s 37d 21,1sn; -64º 53' 43″ NGC 646 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Suyıl...