Kiyoşi Miki


Kiyoshi Miki (三木 清, Kiyoshi?, Miki Kiyoshi) (d. 5 Ocak 1897 - ö. 26 Eylül 1945), II. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'da gelişen demokratik sosyalist harekete yaptığı kuramsal katkılarla tanınan Marksist felsefeci.

Kyoto İmparatorluk Üniversitesi'ni bitirdikten sonra 1922'de öğrenimi Almanya'da sürdürdü. Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi'nde Heinrich John Rickert'in seminerine katıldı ve 1923'te Marburg Philipps Üniversitesi'ne geçerek Martin Heidegger'den ders aldı.

1927'de Tokyo'daki Hosei Üniversitesi'nde felsefe profesörü oldu. 1928'de Şinko kagaku no hata no moto ni (Yükselen Bilimin Bayrağı Altında) adlı Marksist dergiyi çıkarmaya başladı. Marksizmin çağın geçerli tek felsefesi olduğunu göstermeye yönelik bir dizi kitap yazdı. Zamanla geniş bir yandaş kitlesi edindi. Demokrasi ve sosyalizmin bir sentezini gerçekleştirme girişimleri, Proleter Bilim Kurulu (Proletaria Kagaku Kenkyuşo) adlı komünist çevreden ihraç edilmesine yol açtı (1930). Aynı yıl komünist yanlısı olduğu gerekçesiyle tutuklandı, altı ay hapiste kaldı. Daha sonra üniversiteye döndü. Militarizmin yükselişine karşı çıktığı için, 1942'de ordunun baskısıyla Filipinler'de çalışmaya gönderildi. Bu zorunlu hizmetten sonra, hükümete karşı muhalefetini ılımlaştırdı. 1945'te bir komünisti evinde sakladığı için yeniden tutuklandı. Savaşın bitiminden 40 gün sonra Toyotama Hapishanesi'nde öldü.Kiyoşi Miki Hakkında Bilgi


Kiyoşi Miki
Kiyoşi Miki

Kiyoşi Miki Hakkında Video


Kiyoşi Miki konusunu görüntülemektesiniz.
Kiyoşi Miki nedir, Kiyoşi Miki kimdir, Kiyoşi Miki açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru