Kıyı balıkçılı


Kıyı balıkçılı (Egretta gularis) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Afrika'nın tropikal batı kıyılarında, Kızıldeniz, Basra Körfezi ve Hindistan'ın doğu kıyılarında yaşar.

Beyaz fenotip.

Fiziksel özellikleri

Kıyı balıkçılının iki fenotipi bulunur. Biri tamamen beyaz tüylere sahiptir, diğerinin tüyleri ise koyu gri renklidir. Beyaz fenotip genel görünüş açısından küçük ak balıkçıla benzer ancak gagası daha kalın, bacakları daha soluk renkli ve görünüşü daha az zariftir. Koyu renkli fenotip, yaşadığı bölgede başka balıkçıl türlerine benzememektedir.

Davranışı ve yaşam alanı

Kıyı balıkçılı deniz kıyılarında yaşar. Koloniler hâlinde diğer sukuşlarıyla birlikte ağaç ya da çalılıkların üzerine çalı ve çırpıdan yapılmış platformlara yuvalanırlar. Dişi kuş bir kere de iki ila üç yumurta yumurtlar.

Bu balıkçıl türü sığ sularda avını takip eder ve peşinden koşar. Ayrıca hareketsiz olarak pusuya yatarak da avlanırken görülebilirler. Balık, kabuklular ve yumuşakçalarla beslenir.

Notlar

  1. ^ "kıyı balıkçılı (Egretta gularis) (Bosc, 1792)". Avibase. http://avibase.bsc-eoc.org/species.jsp?avibaseid=DF32B1F9C576957F. 
  2. ^ "Türkiye İçin Yeni Bir Kuş Türü; Kıyı Balıkçılı - Western Reef Heron". TRAKUS. http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl22@d&sxc=1&id=1334. 


Kıyı balıkçılı Hakkında Bilgi


Kıyı balıkçılı
Kıyı balıkçılı

Kıyı balıkçılı Hakkında Video


Kıyı balıkçılı konusunu görüntülemektesiniz.
Kıyı balıkçılı nedir, Kıyı balıkçılı kimdir, Kıyı balıkçılı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video