Kırşeyhler, BeypazarıKırşeyhler
—  Köy  —
Ankara
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Beypazarı
Nüfus (2007)
 - Toplam 406
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06730
İnternet sitesi: YerelNET

Kırşeyhler, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir köydür. BEYSIHLAR

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Tarihi 1700'lü yıllara dayanan köyümüz Sivrihisar'a bağlı Şıhlar köyü olarak kurulmuştur. 1880'li yıllarda Beypazarı ilçesine bağlanmıştır. Köyümüzün kurucuları Çıtaklar, Köseler ve Mızraklar lakabıyla bilinen ailelerin olduğu rivayet edilmektedir.Köyümüzün ilk kurulduğu yer Koççağız mevkii (Yani mezarlıkların bulunduğu mevkii)dir. Köy geçmişte yaylak ve kışlak hayatı yaşamıştır. Fakat bu yaşam tarzı zaman geçtikçe köy hayatındaki yerini kaybetmiştir. Köyümüz topraklarında zaman içerisinde Bizanslar, Firigyalılar ve Hititler gibi devletlere ait halklar yaşamışlardır. Kavaklı mevkisinde hala yüzlerce tarihi mezar kolayca ortaya çıkmaktadır. Kızlar Kayası,Adak Çalısı, Tavşan Kayası ve Koçcagız mevkileri M.Ö 300'lü yıllara dayanmaktadır. Köyümüz ismini mezarlığında bulunan yatırlardan dolayı Şıhlar ismini almış,Kır arazisi üzerinde kurulu olduğundan dolayı adi Kırşıhlar olarak değiştirilmiştir. Zaman içerisinde adi Kırşeyhler olarak değiştirilmiştir.

Kültür

Köyümüzün zengin bir yemek kültürü vardır: Yaprak Sarması,Tarhana,45 Katlı Baklava,Höşmerim,Etli Pilav. Ayrıca yöremize özellikle de köyümüze ait olan yemekler şunlardır: Fıslak Tatlısı,Gaygana, Gabartma,Pelte,Bulamaç Aşı,Tirit,Çiçek Dolması,Pekmezli Yoğurt,Tuzlu Biberli Bazlama Islaması,Ekmek Yağlaması,Mumbar ve Karın Kavurması.

Coğrafya

Kırşeyhler köyü;


24000 dönüm ekilebilir 50000 dönüm mera arazisine sahiptir.

Kırşeyhler köyü;

170 haneye ve 554 nufusa sahiptir.

Kırşeyhler köyü;

Ankara'ya 93 KM, Beypazarı'na ise 41 KM uzaklıktadır.

Komşuları;

Kapullu, Mahmutlar, Kırbaşı kasabası

Ayrıca Eskişehir Mihalcik'a Bağlı;

Dümrek Dümrek Köçet mezrası Saray Köyü

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 398
2007 406
2000 865
1997 1300

Ekonomi

Kırşeyhler köyünün başlıca geçim kaynağı; Tarımdır. Kırşeyhler köyünde yetiştirilen tarım ürünleri: Havuç, Ayçekirdeği, Buğday, Soğan, Turp, Ispanak, Pancar, Marul ve Aysberk bunlardan başlıcalarıdır. Ayrıca Üzüm, Erik, Elma, Kayısı,ve Ayva gibi birçok meyve çeşidi de yetiştirilmektedir. Köyümüz 4 mevsim çiftçilikle uğraşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle teknolojiye ayak uyduran köyümüz, insan gücünden çok teknoloji ürünleriyle üretimde belki de ilçemiz köylerinde en üstün çalışma performansını elde etmiştir. Civar Köylere bakıldığında en çok çalışan ve üreten bir köy olarak elle gösterilir duruma gelmiştir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi , kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.4 katlı orta öğretim ve lise dengi okul yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamadığından bir öğretmen iö 3.sınıfa kadar eğitim vermektedir. Ancak 2013 yılına kadar bu şekilde devam eden eğitim, 2013 yılı dönem sonundan itibaren okulumuz kapatılmış ve 4 katlı son teknoloji eğitim yuvamız kaderine terk edilmiştir. Köy derneği tarafından restore edilen dernek evi ve cenaze aracı köyümüzde mevcuttur.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNET
  • Beypazari Kirseyhler Köyü


Kırşeyhler, Beypazarı Hakkında Bilgi

Kırşeyhler, Beypazarı

Kırşeyhler, Beypazarı
Kırşeyhler, Beypazarı

Kırşeyhler, Beypazarı Hakkında Video


Kırşeyhler, Beypazarı konusunu görüntülemektesiniz.
Kırşeyhler, Beypazarı nedir, Kırşeyhler, Beypazarı kimdir, Kırşeyhler, Beypazarı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru