Mon . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Kireçhane, Rize

kirechane rize tokyo, kirechane rize adjustable bases
Kireçhane, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Kaynakça
 • 10 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur.Eski adı Fatla dır. Muhtemelen Osmanlının Rumca isimleri değiştimemesi geleneğinden kaynaklı rumcadan kalan bir isim olduğu sanılmaktadır. Köyde yörenin kireç ihtiyaçlarını karşılayan kireç ocakları bulunduğu için cumhuriyet döneminde köyün adı kireçhane olarak değişmiştir. Köy tarihi ipek yolunun geçiş güzergahı üzerindedir. Türk yerleşiminden önce köyde Rum tüccarların ve bakırcıların yaşadığı bilinmektedir.Ancak Köyün ilk yerleşenleri Aleva'lar Konoklar'dır. Köyün türkleşmesinin hikayesi bilinmemekle birlikte, mevcut iki rivayetten bahsedilir. İlk rivayete göre Şah İsmail'in zulmünden kaçan Akkoyunlular'ın bu köye Sultan I. Selim tarafından yerleştirildikleri ve köyün kadim ahalisinin de bu sayede zamanla türkleştikleri yönündedir. Ancak bu rivayet Sultan Selim'in 1512 - 1520 yılları arasında yaşadı ve Akkoyunlular'ın daha çok Artvin yöresine yerleştirildikleri düşünülürse oldukça zayıf bir rivayettir. İkici rivayet ise köyün -kadim ahalisi hariç- ahalisinin Kıpçak türkü olduğu yönündedir. Kubasar Beğ komutasındaki Kıpçakların Gürcistan'dan çıkışları ve batıya doğru yöneldikleri bilinmektedir. Bu göç sırasında karşılarına çıkan Türkmenler'i yurtlarından süren Kıpçaklar boşalan arazilere yerleşmişlerdir. 1000 ile 1100 yılları arasında karadenizi Dest-i Kıpçak (Kıpçak Yurdu) haline getirdikleri ittifakla kabul edililir. Rize merkez köylerine yerleşen Kıpçaklar Osmanlı'nın fethine kadar Hıristiyan olarak yaşamlarına devam etmiştir. 1461 yılındaki fetihten sonra guruplar halinde müslümanlığı kabul etmişler ve bu sayede türklüklerini korumuşlardır. Köydeki bazı sülalelerin (örneğin Terziler) Yavuz Sultan Selim döneminde karadenize yerleştirilen altı (6) soylu Kıpçak Türkü ailelerden olduğu rivayet edilmektedir. Köy, 93 harbinde ve Balkan savaşında çok fazla şehit vermiştir. Yörenin en düz araziye sahip köylerinden biridir. Rize merkeze 18 km , kuş uçuşu 6 km uzaklıktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köy klaasik bir karadeniz köyüdür klasik bir köy meydanı vardır ve çeşmesi vardır köylü oldukça misafir perver bir yapısı vardır dışa kapalı değildir ve yabancıya oldukça ilgilidir örf adetlerine bağlıdır hala düğün öncesi yemekleri kına geceleri bayramlarda toplu bayramlaşma törenleri mutlaka düzenlenir kaybolan veya kaybolmaya yüz tutan şeylerde vardır ama izlerine hala rastlanır. köyde hala iki buçuk katlı altı taş üstü ahşap klasik karadeniz evleri görmek mümkündür.

Mutfaklarda yemeklerde geçmişten günümüze değişim vardır ama eski kesinlikle kaybolmamıştır kesinlikle geçmişle en sağlam bağ mutfaklardadır. hala donbaharda üzüm pemezleri külle kestirilerek yapılmaya devam eder. sofraların vazgeçilmezi"hala lahana yemekleridir sarması haşlaması ve kesinlikle eskia afıyla rohtiko yani ezilerik lapa halini alarak mısır ekmeğiyle karıştırılarak yapılmış halidirki kesinlikle denemelisiniz. ve tabiki muhlama vazgeçilmezi"bu arda köyde hala enişte gelince muhlamanın teli en uzun halini alır enişte köyde kıymetlidir.Köyde hala su değirmenlerinde kendi bahçelerinde üretilen mısırlaarı öğüterek mısır ekmeği yapılır.ve bir dip not meyve açısından bölgenin en zenginidir yok yok.

Coğrafya

Rize merkezine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 180
1997 321

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - İhsan Fırat 2009 - Aydın Fırat 2004 - Zafer Fırat 1999 - Ömer AL (Rahmetli) 1994 - Ömer AL 1989 - Ömer AL 1984 - Ömer AL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

 1. ^ http://www.turktarihim.com/K%C4%B1p%C3%A7aklar.html
 2. ^ http://www.akcaabat-acisu.com/Content-KIPCAKLARIN-TURKIYEund-sekiz-bin-iki-hundred-yediteen-DE-YASAYAN-BOYLARININ-ADI-VE-OTURDUKLARI-YERLER-item-30.html
 3. ^ "İşte Rize`de Kazanan Muhtar Adayları". rizedeyiz.com. 31 Mart 2014. http://www.rizedeyiz.com/Haber/Iste-Rizede-Kazanan-Muhtar-Adaylari-77756.html. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2014. 

Dış bağlantılar

 • Yerel.net Web Sitesi

kirechane rize adjustable bases, kirechane rize hava, kirechane rize tokyo, kirechane rizen


Kireçhane, Rize Hakkında Bilgi

Kireçhane, Rize


 • user icon

  Kireçhane, Rize beatiful post thanks!

  29.10.2014


Kireçhane, Rize
Kireçhane, Rize
Kireçhane, Rize konusunu görüntülemektesiniz.
Kireçhane, Rize nedir, Kireçhane, Rize kimdir, Kireçhane, Rize açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri İngilizce: Canadian Armed Forces CAF, Fransızca: Forces armées canadiennes...
Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı bir köydür. Konum olarak Milan Dağları ile Garzan Ovası a...
Dirk Schuster

Dirk Schuster

Dirk Schuster (d. 29 Aralık 1967, Karl-Marx-Stadt) Şu an SV Darmstadt 98'de teknik direktörlük yapan...
Jack Nicklaus

Jack Nicklaus

Jack William Nicklaus (d. 21 Ocak 1940), ABD'li profesyonel golfçüdür. "Altın Ayı" takma adıyla tanı...