Kiraz


Kiraz (Prunus avium), gülgiller (Rosaceae) familyasından Giresun, Güney Kafkasya, Hazar Denizi ve Kuzeydoğu Anadolu'da doğal olarak bulunan meyve ağacı.

Türkiye'nin çok farklı fiziki koşulları nedeniyle, bölgeler arasında kirazın olgunlaşması bakımından 1.5 aya varan farklılıklar görülebilmektedir. Modern tarım yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kirazda verim ve kalite de artmaktadır. Türkiyede en kaliteli kirazlar Torosların kuzey yamaçlarında,Göksu Nehrinin kaynağında yer alan Korualan Kasabasında, Mernek Köyüne bağlı Çile dağının eteklerinde İbrim Sarıoluk Mevkiinde Mernek Yaylasında ve Afyon'un Çay ilçesinin Eber Kasabasında yetişir. Kiraz yetiştiriciliği ve üretimi olarak Afyonkarahisar ili Sultandağı ve Çay ilçeleri Konya Ereğli yöreside çok meşhurdur. Bu kaliteli kirazın yetişme sebebi ise Sultandağları ve Akşehir ve Eber göllerin Özel iklim koşulları oluşturmasıdır. Tescilli ve marka değerli bir üretim yapısı oluşturulmakta ve Dış ticarette önemli bir pay olan İhracat yapılmaktadır.

Konu başlıkları

  • 1 Dünyadaki Üretimi
  • 2 Kullanımı
  • 3 Kültür
  • 4 Fotoğraflar
  • 5 Ayrıca bakınız
  • 6 Kaynakça
  • 7 Dış bağlantılar

Dünyadaki Üretimi

En Çok Kiraz Üreten Ülkeler - 2007
 Türkiye 398.1
ABD 310.7
 İran 225.0
 İtalya 145.1
 Rusya 100.0
 Suriye 75.0
 İspanya 72.6
 Ukrayna 68.2
 Romanya 65.2
 Yunanistan 62.8
World Total 2,083.1
Source: Food and Agriculture Organization of the United Nations

Kullanımı

Meyvesi taze olarak yenir. Hoşaf, reçel ve konservesi yapılır. Kiraz kabuğu kabız ve ateş düşürücü, çiçekleri göğüs yumuşatıcı, yaprakları ise müshil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Giresun ilinde 'kiraz kavurma' adıyla yemeği yapılmaktadır.

Kültür

Yunan mitolojisinde karşılığı doğum ve yenilenme, Çin'de ise ölümsüzlüktür. Giresun ili ismini kiraz meyvesinden almıştır. Kerasus kiraz meyvesinin Roma dönemindeki adıdır. (Kerasus-Gerasus-Geresun-Giresun)

Fotoğraflar

Ayrıca bakınız

  • Süs kirazı
  • Vişne

Kaynakça

  1. ^ "FAOSTAT: ProdSTAT: Crops". Food and Agriculture Organization. 2007. http://faostat.fao.org/site/567/DesktopDefault.aspx?PageID=567. Erişim tarihi: 07-02-2009. 

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Kiraz ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies'te Kiraz ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.


Kiraz Hakkında Bilgi


Kiraz
Kiraz

Kiraz Hakkında Video


Kiraz konusunu görüntülemektesiniz.
Kiraz nedir, Kiraz kimdir, Kiraz açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru