Kiranlık, Çorum


Kiranlık, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Kiranlık ismi köy arazisinde çokça bulunan kızılcık ağaçlarının yörede bir diğer adı olan kiran kelimesinden alınmış olup kızılcıklık anlamındadır. Ayrıca eski Türkçede yabancı, el, taşralı anlamına gelen "Kıran" sözcüğünden de gelme ihtimali mevcuttur.

Köyün tarihi hakkında yazılı bir bilgi yoktur. Ancak 1696-1730 tarihleri arsında Köprülü islahatlarında Anadoludaki Göçerlerin yerleşik hayata geçirilmesi dönemine denk gelmektedir.köyün buraya gelişi.Köyün yaşlılarının anlatımı olan bilinen geriye doğru kuşak takibide bunu teyit eder niteliktedir.Köyle ilgili Çorum nüfus ve tapularındaki ilk kayıt Emirhüseyin oğullarından Ömer ağa adınadır.Ömer ağa :Hacıkağ ve Delibekirler olarak bilinen geçmişleri bir olan iki sülalenin köye yerleşen ilk Dedeleridir. (EMİRHÜSEYİNOĞULLARI)Bu ünvan Osmanlı arşivlerinde Çok titizlikle korunmuş ve takip edilmiştir.Çünki! Osmanlıda bu ünvan Sadece Malatya Serdarı Seyit Hüseyin-Battal gazi Gazinin soyundan gelenlere verilmiştir.Hüseyin gazi Peygamberimizin soyundandır.

- Birinci dünya savaşında:Çanakkale,sarıkamış, basra, yemen ve kurtuluş savaşına Katılan ve o zaman ki köyün 6 ailsinden 6 gencini şehit vermiştir.MSB.arşivinde yerleri ve şehadet tarihleri bellidir.Sehitlerimiz:1- Hasanağgilden Haydar, 2- Mamodoların Kerem Baba adı Mehmet 3- Karanurunun büyük kardeşi Mehmet Baba adı hüseyin 4- Topal elvan Hocanın babası Mustafa 5- Abdullah baba adı bekir.6 - Bakirenin Babası Yusuf Kahyanın yusuf.ruhları şad olsun.

- Kaynak: Cengiz ORHONLU Osmanlı İmparatorluğunda Aşiretlerin İskanı

- Genkur Bşk.Arşi

Kültür

Köy gelenek ve görenek bakımından oldukça zengin olmakla beraber nüfusun giderek azalması sebebiyle bu gelenekler gereği gibi yaşatılamamaktadır. Düğün merasimleri perşembe günü başlayıp pazar günü sona erer. Düğünlerde davul zurna eşliğinde halk oyunları oynanır. Akşamları düğün evinde toplanan köy erkekleri oyun çıkartma diye tabir edilen yanıltmaca ve mizaha dayalı bazı oyunlar oynarlar. Misafirlere ikram edilen yemekler arasında köyün kendine has yemeği keşkek mutlaka bulunmaktadır. Köyün diğer yöresel yemekleri mantı, omaç, katmer gibi buğday ürünlerine dayalı yemeklerdir. Anadolunun birçok yerinde olduğu gibi büyüklere saygı, misavirperverlik, yardımlaşma temel ananelerdendir.

Coğrafya

Çorum merkezinden Ankara istikametine doğru 35'inci km'dedir.Ayrıca (sungurlu,alaca)ilçelerine aynı uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi tipik Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Bitki örtüsü ise çayırlar, meşelikler ve köye yakın mesafede bulunan Çamlıklardır. Köyde akarsu bulunmayıp çoğu kurumuş dere yatakları mevcuttur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 37 2000 123 1997 130

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 3 YILDIR DERNEK BAŞKANI SN. ATIF PAYDAR OLMAKTADIR. ŞUAN 3. DÖNEM BAŞKANLIK YAPMAKTADIR. CEP NO: 0507 767 02 14

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmktdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi var. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

Köy Nüfusunun büyük çoğunluğu Ankara Merkez ya da Çorum Merkeze yerleşmiş bulunmaktadır.Kiranlık, Çorum Hakkında Bilgi

Kiranlık, Çorum

Kiranlık, Çorum
Kiranlık, Çorum

Kiranlık, Çorum Hakkında Video


Kiranlık, Çorum konusunu görüntülemektesiniz.
Kiranlık, Çorum nedir, Kiranlık, Çorum kimdir, Kiranlık, Çorum açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru