Kınıkkoz, Göksun{{{resmi_ad}}}
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Göksun
Nüfus
 - Toplam 562
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46600
Kahramanmaraş ilindeki yerleşim yerleri listesi

Kınıkkoz, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köy halkı, Oğuzların Avşar boyundandır.Köy Selçuklu yerleşkesi olarak tarih içerisinde kullanılmıştır.Selçuklular bu bölgede konmuşlar,anadoluda zeytin ermenileriyle mücadelelerde bulunmuşlardır.çeşitli kazı çalışmaları sonrası,alapınar mevkiinde tarihi materyaller bulunmuştur.Köy sınırları içerisinde Selçuklulardan kalma örenyerleri bulunmuştur .Köyde define arayanlarda bulunmakta olup keşifler yaygınlaşmıştır.

Kültür

Avşar boyunun gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Köyün gelenek ve görenekleri özetle şöyledir;Düğünlerde kartalo isimli oyun,kız kaçırma orta oyunu kendine has tarihi olan gelenekleridir,aynı zamnada düğün esnasında seğmen gelme adı verilen,silah atma ve karşılama töreni vardır. En yaygın yemekleri içli kömbe,içli köfte,pakla köftesi,Avşar Pilavı,toga,lepeç, bulamaç,hatise,tarhana çorbası,malta,boranı ve tatlı olarak ise şekerli kömbe ve bilik çöreği vardır.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 124 km, Göksun ilçesine 34 km uzaklıktadır.3027 m. yüksekliğindeki berit dağının eteklerinde kurulan köy birçok su kaynağıyla beslenmektedir.yaylacılık turizmi,arıcılık ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve avcılık için seçkin bir coğrafi özelliğe sahiptir.yörede morun yatağı.yağlı oluk,çavdar,dildenli yurt,çatak,eğri söğüt,tozlu,topaktaş,daşın dibi gibi çeşitli yayla alanlarına sahiptir.

İklim

Köyün iklimi karasal iklim kuşağındadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 562
1997 589

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle de koyun peyniri, tereyağı kalitelidir. Son yıllarda kendine has özellikleri ve tadı bulunan çok lezzetli tamamen doğal olarak üretilen ÇİLEK tarımı yapılmakta ve köyün ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. günümüzde: çilek, elma, ceviz,hayvansal ürünler köy ekonomisinin can damarıdır.fakat son yıllarda köyün can damarı çilek para etmedi millet aç kaldı. köy halkı eski geçim kaynağı olan hayvancılığa döndü.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Hamit Bozkurt
1999 Nejmi HINIK
1994 Yusuf GÜRBÜZ
1989 Ali GÜRBÜZ
1984 Kadir GÜRBÜZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

  • Yerelnet


Kınıkkoz, Göksun Hakkında Bilgi


Kınıkkoz, Göksun
Kınıkkoz, Göksun

Kınıkkoz, Göksun Hakkında Video


Kınıkkoz, Göksun konusunu görüntülemektesiniz.
Kınıkkoz, Göksun nedir, Kınıkkoz, Göksun kimdir, Kınıkkoz, Göksun açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video