Kevenli, Van


Kevenli, Van ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Muhtar Muhtar Arafat BİRİK
  • 5 Altyapı bilgileri
  • 6 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün eski adı ŞUŞANIS olup güzelliği dillere destan bir ermeni kızın adıdır.Bir dönem TRT'de yayınlanan Hayat Türküsü dizisi bu köyde çekilmiştir. köy tarihi urartulara kadar dayanan çok eski bir geçmişe sahiptir . kevenli köyünün yaklaşık 3 km güney doğusun da bulunan tarihi yedi kilise köyünde yonca tepe de çıkan urartu uç kalasinin bir benzeride kazı çalışmaları yapılmamış olan bir kalede kevenli köyünün 2 km kuzey batısın da bulunmakla beraber yaklaşık 3000 yıllık tarih toprağın altında gün yüzüne çıkmak için beklemektedir.

. Köy halkının tümü akraba değildir.Çok değerli aileler topluluğundan oluşuyor kevenli. İslami hassasiyeti yüksek olan kevenli, ALLAH VE RESULULLAH AŞIĞI GENÇLER DİYARIDIR

Coğrafya

Van merkezine 5,5 km uzaklıktadır. Erek dağının batı yamacınında , Van şehir merkezinin doğusun da 2050 m rakım da küçük bir köydür.Van'ın tamamını ve vangölünü mükemmel seyr etme imkanı bulabilirsiniz.Güneşin batışı ve derin tefekkür için eşsiz bir manevi mekana sahiptir.Doyumsuz manzarasıyla çiftlik evleri ve villa yapılaşmalar yerini alıyor kevenlide.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. en soğuk iklimin yaşandığı tarih: 21 aralık-21 şubat arasıdır. bu tarihler dışında iklim karasal olmak la birlikte daha da yumuşak geçer. En soğuk aylar da ısı ortalaması gündüz; -3 +5 gece ise ,-10-20( en soğuk ay ortalaması) derece arasıdır.

Muhtar Muhtar Arafat BİRİK

Arafat BİRİK

1960 tan beri köy muhtarı

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yeni yapılmış olup kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır. okul yıllardır öğrenime ara vermeden devam etmektedir. okul 2 derslikli sınıflara sahip olmakla beraber sınıflar hem yetersiz ve hem de eğitim kalitesi çok düşüktür.araç gereç bakımından okul olanakları oldukça sınırlıdır. Toki'nin 2000 ev yapmasıyla köyün kaderi hem sosyal hem de ekonomik olarak çok değişecektir.Arsa fiyatları 10 yılda 100 kat artmış bulunmaktadır.Köy erek dağına bakan yamaclarındaki dik arsa,tarlalarından dolayı şehiri en güzel gören manzaralarına sahip olması dolayısıyla talep görmektedir.Köy düzlüğünde şu an 24 derslikli biri açılmakla beraber,40 derslikli 1 ilköğretim okulu, büyük bir camii yapımı devam etmektedir.Toki aynı zamanda yolun bir kısmının asfaltlanmasıyla genişletilmiş ve alt yapı bu yaz tamamen bitirilecektir.Köy aynı zamanda çok önemli olan çevreyolu projesi içerisindedir.Bu ise köy arazilerinin imara açılma ve zenginleeşme anlamına gelmektedir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet

Dış bağlantılarını Şüşanıslı olarakta tabir edilen bir şekilde isminin önüne sıfat konularak çağrılan bu köyde doğup büyüyen köyün en önemli değerlerinden muhtar Arafat Birik'e danışarak yapmaktadır.Kevenli, Van Hakkında Bilgi


Kevenli, Van
Kevenli, Van

Kevenli, Van Hakkında Video


Kevenli, Van konusunu görüntülemektesiniz.
Kevenli, Van nedir, Kevenli, Van kimdir, Kevenli, Van açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru