Tue . 19 May 2019

Ketenli, Rize

ketenli rize tokyo, ketenli rize adjustable bases
Ketenli, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Kültür
 • 2 Coğrafya
 • 3 İklim
 • 4 Nüfus
 • 5 Ekonomi
 • 6 Muhtarlık
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Rize merkezine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 218
1997 427

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Şerafettin Can 1999 - Mehmet ( Enver) Kar 1994 - Mehmet ( Enver) Kar 1989 - Mehmet ( Enver) Kar 1984 - Mehmet ( Enver) Kar

Altyapı bilgileri

Rize merkeze bağlı olan Ketenli köyünün şehir merkezine uzaklığı 17 kilometredir. Rize Merkez İlçe Gündoğdu Beldesinde yer almaktadır. Her iki yanında akan Ağlamişler ve Paçakoz dereleri köye ayrı bir hava katmaktadır. Rize merkeze bağlı olan Ketenli köyünün şehir merkezine uzaklığı 17 kilometredir. Rize Merkez İlçe Gündoğdu Beldesinde yer almaktadır. Her iki yanında akan Ağlamişler ve Paçakoz dereleri köye ayrı bir hava katmaktadır.

Yeşilin her renginin bulunduğu bir güzellik diyarıYeşilin her renginin bulunduğu Ketenli köyü, Odun Musluğun Suyu diye adlandırılan çeşmesi ile dikkat çekmektedir. Orsidi, Balcilar, Karoğları ve Koşkoşlar, Ketenli köyünü oluşturan mahallelerdir. Köyde Kar, Yazıcı, Balcı, Kılıç, Aydın, Can soyadları bulunmaktadır. Ketenli köyünün ilk muhtarı Karoğulları’ndan Molla Mehmet’tir. Ali Arapoğlu, Fes Mehmet Yazıcı, Celal Arapoğlu, Molla Mensur, Ali Kar, Celal Yazıcı, Fevzi Kar, Nurettin Balcı, Yusuf Yazıcı, Enver (Mehmet) Kar da köyde başarıyla muhtarlık yapmış şahıslardır. Bu üç muhtarın da ortak özelliği şiire ve atma türküye saldıkları meraktır. Eski muhtar Mehmet Kar, tam bir antika meraklısı olup evini adeta müzeye çevirmiştir. Mensur Efendi, Karoğun Yunus, Ferhat Yazıcı ve Fes Mehmet yıllar önce aramızdan ayrılmış olmalarına rağmen yaptıkları güzel işlerle her zaman rahmet ve minnetle anılmaktadır.

Kütük dağı, atmacacıların mekanıEski ismi Aponconuz olan Ketenli köyünde tarihi yapılara rastlamak mümkündür. Nayla, maran, değirmen türü yapılar Ketenli köyü ile tarih arasında adeta bir köprü oluşturmaktadır. Ketenli köyünde Fitoz, Çiha, Perili, Ameşi, Şiloz gibi değişik lakapların kullanılması dikkat çekicidir. Ketenli köyünde bulunan Kütük Dağı özellikle atmacacıların bir numaralı mekanı olmuştur. Köyün şu anki muhtarı Şarafettin Can’dır. Köy, Ketenli ismini bir zamanlar keten üretimine mekan olmasından dolayı almıştır.

Aponconoz, git de görKaraoğlu İsmail Efendi, Erzurum Medresesi’nde eğitim görmüş ve ardından hocalık etmiştir. Karoğulları Bayburt ve Erzurum üzerinden önce Kıbledağı köyüne, oradan da Keteni köyüne gelmişler. O köyde var olan Kazdallar, Karoğulları’nın bir koludur. Ketenli köyünün eski adı Aponconoz, ‘git de gör’ anlamına gelmektedir. Cafer Paşa, Trabzon’dan Sarp’a kadar bölgenin işgali ile görevlendirilir. Ketenli Köyü'ne yerleşim o süreçte başlar. Kıbledağı köyünde tavun hastalığı baş gösterir. Bu hastalıktan kaçan Ömer, Ketenli köyüne kaçar. Mehmet, Mustafa, İsmail, Ali isimli dört çocuğu vardır. Karoğulları onların torunlarıdır.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. koyumuzun internet sitesi http://www.markarize.com

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

www.rizeketenlikoyu.comhttp://www.rizeketenlikoyu.com

ketenli rize adjustable bases, ketenli rize tokyo, ketenli rize turkey, ketenli rizen


Ketenli, Rize Hakkında Bilgi

Ketenli, Rize


 • user icon

  Ketenli, Rize beatiful post thanks!

  29.10.2014


Ketenli, Rize
Ketenli, Rize
Ketenli, Rize konusunu görüntülemektesiniz.
Ketenli, Rize nedir, Ketenli, Rize kimdir, Ketenli, Rize açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri

Kanada Silahlı Kuvvetleri İngilizce: Canadian Armed Forces CAF, Fransızca: Forces armées canadiennes...
Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Kurtalan

Erdurağı, Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı bir köydür. Konum olarak Milan Dağları ile Garzan Ovası a...
Dirk Schuster

Dirk Schuster

Dirk Schuster (d. 29 Aralık 1967, Karl-Marx-Stadt) Şu an SV Darmstadt 98'de teknik direktörlük yapan...
Jack Nicklaus

Jack Nicklaus

Jack William Nicklaus (d. 21 Ocak 1940), ABD'li profesyonel golfçüdür. "Altın Ayı" takma adıyla tanı...