Kelime işlemci


Kelime işlemci terimi, 1970 ve 1980'li yıllarda popüler olan elektronik yazı makinelerine denilmektedir. Bu cihazların ilk biçimlerinde hafıza bulunmadığından bir nevi elektrikli daktilo görünümündedirler. Ancak özellikle 80'li yıllardan sonra her bir satırın kağıda yazılmadan önce düzenlenebilmesini sağlayan dijital bir panel eklenmiş zamanla da tüm metnin daha sonra düzenlenmek üzere kaydedilebildiği hafıza çipleri ile geliştirilmiştir.

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve ofislerde yaygınlaşmasıyla birlikte 1990'lı yıllarda bilgisayarlar üzerinde çalışan kelime işlemci programları kullanılmaya başlanmıştır. Bu programlar günümüzde çok büyük miktarda veri içeren dokümanları içerisindeki resimler, grafikler, tablolar ve diğer eklentilerle birlikte tek bir dosya olarak kaydetme ve biçimlendirme özelliğine sahiptir.

Kelime işlemci yazılımlarının başlıcaları Microsoft firmasının ticari ürünü olan Microsoft Office ve birer özgür yazılım ürünü olan LibreOffice, Apache OpenOffice ve Calligra gibi yazılımlardır. Bu paketlerin içerisinde sadece kelime işlemci yazılımı değil elektronik tablo işlemcisi ve sunum hazırlama gibi genel ofis ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiş olan programlar da bulunmaktadır.

Belge biçimi

Kelime işlemcileri, bilgisayar yazılımları arasında en çok kullanılan araçlardandır. Ayrıca paylaşımı en çok yapılan doküman biçimleri kelime işlemci programları tarafından üretilmektedir. Ancak 2006 yılına kadar tüm kelime işlemci yazılımları için ortak ve özgür bir doküman biçimi standardı yoktur. 2006 yılında ISO tarafından kabul edilen Açık Doküman Standardı OpenDocument ile kullanımı ve teknik verileri kamuya açık bir doküman biçimi kullanılmaya başlandı. OpenDocument biçimi uzun bir müddet Microsot Office paketi tarafından desteklenmedi, ancak Microsoft firması MS Office 2007'nin SP2 sürümünden itibaren ODF'yi desteklemeye başladı.Kelime işlemci Hakkında Bilgi

Kelime işlemci

Kelime işlemci
Kelime işlemci

Kelime işlemci Hakkında Video


Kelime işlemci konusunu görüntülemektesiniz.
Kelime işlemci nedir, Kelime işlemci kimdir, Kelime işlemci açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter
Kelime işlemci
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru
mail