Kazıklı, Milas


Kazıklı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

Eskiden yerleşim yokken Yörükler zamanında dağın yamacında kazıklar kullanarak kendilerine çadırlar yapmışlardır.Bundan dolayı köyün adı KAZIKLI olarak kalmıştır.

Konu başlıkları

  • 1 Kültür
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Kültür

Köyün meşhur yemekleri olarak başta keşkek,zeytinyağlılar,ekşili ve dövmeli köfte,tarhanadır. Gelenekleri ise düğünlerdeki, dibek dövme.bayrak,kına gecesi,şeker kırma,gelin alma ve duvak merasimi ile sona ermektedir.

Coğrafya

Muğla iline 111 km, Milas ilçesine 42 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 891
1997 687

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Zeytincilik gelişmiş durumdadır. Sahil kıyı bandında kazıklı iskele mevkii inde kültür(havuz) balıkclıgı bakanlıkca kaldırılmış koy yat turizimine açılmıştır.coğrafi konum olarak çam ormanları ile kaplı olup tüm sert rüzgarlara kapalı olan koy, yatların sığınmalarına ve liman yapmalarına elverişlidir.kıyı boyuyunca çeşitli salaş restaurantlarda doğal deniz ürünleri de beğeninize sunulmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Nejdet Özşahin 1999 - Ayşe Güler Genişoğlu 1994 - A.Mümtaz Yalçınkaya 1989 - A.Mümtaz Yalçınkaya 1984 - Yaşar Ilbıra 1979 - Selahattin Özenen Tayinlerine Göre İmam Hatipler: :2000-... - Ali Kartal :1998-2000 - Kudret Kılınçaslan

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, internet ve sabit telefon vardır.GSM operatoru bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Kazıklı, Milas Hakkında Bilgi


Kazıklı, Milas
Kazıklı, Milas

Kazıklı, Milas Hakkında Video


Kazıklı, Milas konusunu görüntülemektesiniz.
Kazıklı, Milas nedir, Kazıklı, Milas kimdir, Kazıklı, Milas açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru