Thu . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Kayabaşı, Polatlı

kayabaşı polatli istiklal gazetesi, kayabaşı polatli dugunleri
Kayabaşı, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

KERKÜKLÜLER... OSMANLININ YİĞİT SAVAŞÇILARI.. SELAHADDİN-İ EYYUBİNİN TORUNLARI.. Çaldıran Savaşından sonra Osmanlı Ordusunda görev alan Şeyhbızın Aşireti 1514 den sonra Kerkük,Süleymaniye ve Hanekin'den kervan ve kafilelerle Şeyh Hüseyin isimli liderleri ile önce Siverek' e yerleşmişlerdir.Aşiret Türkiye nin en büyük aşiretlerinden birisidir.Bölgede Kerküklü (Kerkuki)olarak anılan köylülerin ataları Yavuz Sultan Selim Han Ordusunda lider aşiretlerdendir. Çaldıran savaşında Sünni-Hanefi olmalarından dolayı Osmanlı ordusunda Şah ismail e karşı savaşan aşiret kahramanalıkları ile Çaldıran Savaşının kazanılmasında büyük pay sahibidir.Aşiret Selahaddin Eyyubi ve İdris Bitlisi ile de yakın akrabadır.Şeyhbızın aşireti(Murathanoğulları) Osmanlı tarafından verilen ferman ve secerelerle ve Ankara yaylalarını Karakeçileri ile birlikte yazlık ve kışlak olarak vergisiz kullanma hakkına sahip olmuşlardır. Konar-Göçer yaşayarak hayvancılık ve çiftçilik yapan bu savaşcı ve cesur insanlar Anadolunun ortasında yerleşmeye karar vermiş Hanekin,Süleymaniye ve Kerkük kökenli Lekler (Şeyhbazani-Şeyhbızıni-Murathanoğulları,Şeyhan,Şahbaz,Şeyhbızeyni adıyla da anılırlar)tarafından 1850 yılından sonra Dereköy de köyün ilk sakinleri yerleşmişlerdir..Haymana'nın Kayabaşı köyleri birbirine yakın akrabadır,bu Köy adını altında bulunduğu kayadan ya da kayalardan almaktadır. Eski adı Kayadibi'dir. Cumhuriyet Türkiye'sinde siyasi harita çizildiğinde Osmanlı döneminde Haymana Mutasarrıflığı'na bağlı iken ulaşım kolaylığı göz önüne alınarak, Polatlı'ya bağlanıp adı Kayabaşı olarak değiştirilmiştir. Frigya krallığına ait mozaikler köylülerin yapmak istediği çeşitli inşaatlarda ortaya çıkarılmış Polatlı Müze Müdürlüğü tarafından Yassıhöyük Müzesinde sergilenmiştir. Köyün altından geçen mağara da aynı dönemi işaret etmektedir. Kurtuluş savaşı sırasında Askerlerimize lojistik sağladığı ve askeri hastaneninde burada olduğunu köyün ileri gelenleri tarafından söylenmektedir ve ayrıca birçok sehit mezarı olduğu söylenmektedir.Ruhları şad olsun.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve [[yemek|yemekleri Bazlama ekmeği, Hoşmeri, yogurdu, peyniri ve bulgur pilavi cok mesurdur). Köy taşpınar, Kızılcakışla, karayavşan, durutlar, türkhöyük köyleri arasında kalmıştır. Kırsal alanda yerleşik olduğundan sadece hububat ekimi yapılabilmektedir. toprakları kurak olmasına rağmen çok verimlidir. köy oda kültürünün kaybolması sonucunda odada oynanan oyunlar, halaylar devam etmektedir. Köyün girişinde bir çeşme ve geleneksel kıyafetleri ile bir kadın görüyoruz. Kadın, çamaşır yıkıyor. Çoban, üç dört köpeği ve sürüsü ile yolu kapatmış. Bizi görünce sürüyü telaşla yoldan uzaklaştırmaya çalışıyor. Köyün içinde duvar kenarına oturmuş H.Derviş TARHAN(78 yaşında), Ömer AKYÜZ ve Yaşar KOLALI'yı görünce durup arabadan iniyor, sohbete koyuluyoruz. H.Derviş, beşinci dedesi zamanında buralara göçtüklerini anlatıyor. Kerkük'ten geldiklerini, 3 kardeş olarak ilkin Durutlar köyüne yerleştiklerini, daha sonra ise bu 3 kardeşin 2'sinin Kayabaşı köyüne göçettiğni söylüyor. Şeyhbızın aşiretine mensuplar. Köyden Ankara ve Polatlı'ya göç olmakta, bu göç köydeki çoğu evi harabeye çevirmiş. 100 haneden köyde 20 hane kalmış. Hayvancılık ve çiftçilikle uğraşıyorlar. Köyde 3-4 davar sürüsü var. Hemen hemen her evde koyun var. 12-13 bin dekar ekilebilir köyün arazisi var. Fermanları Durutlar köylülerinin elinde. Köyün eski camileri 1340'ta yapılmış. Kayalıkların arasında bir köy olduğundan ilkin Kayadibi, daha sonra Kayabaşı adı verilmiş köye. Polatlı'ya 25, Haymana'ya 28 km uzaklıkta. Köyde bakkal ve kahvehane yok. Köylüler her türlü ihtiyaçlarını Polatlı'dan traktör ve özel arabaları ile gidip gelerek karşılıyorlar. Okulları yeni, fakat öğretmen verilmiyor. Öğrenciler Polatlı merkeze taşınıyor. Camileri kapalı, imamları yok. Köyde 4 büyük kabile var: soyadları KOLALI , KILINÇ,-soyadları ÇINAR), Hevirler(soyadları ÖZDEMİR), Daha küçük aileler ise şu soyadlarını taşırlar: CEVİK,YAZICI, AKGÜL; YILMAZ; MATARACI;. Köyden ayrılışta köyün girişinde gördüğümüz çeşmenin buz gibi suyundan içerek hepside yalan

Coğrafya

Ankara iline 52 km, Polatlı ilçesine 25  km uzaklıktadır. Kargalı, Taşpınar, Karayavşan, Türkhöyük, Kızılcakışla, Durutlar, Babayakup köyleri arasında kırsal alanda kurulan bir köydür. iklimi karasaldır. sadece hububat ekimi yapılır. Hayvancılık daha yoğun olarak yapılır. Sürekli göç veren bir köydür. Köyde hane halkı sayısı 20-30 kadardır. Ulaşımı sağlayan halk otobüsü benzeri servis yoktur. Eğitim ve öğretim düzeyi dışa verdiği göçlerden dolayı yüksektir ve bu sayede birçok kişi önemli makamlarda yer almaktadır. Terkedilen evlerin harabe görüntüsü köyü garip göstermektedir. Su az olduğundan bağ ve bahçe işleri yapılmamaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 120
2000 136
1997 209

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2013 - hüseyin öner 2008 - hamit tokat 1999 - hamit tokat 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat fazla öğrenci yoktur.çevre köylerdeki tüm okullardan büyüktür fakat köyde öğretmen olmadığı için öğrenciler Polatlıya toplu taşıma aracıyla gidip eğitimlerini polatlı'da tamamlamaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüz yeraltı kaynakları çoktur ama devlet ilgi göstermediğinden hiçbir faydası yoktur.Köyümüzün kurulduğu alanda yer altın birçok tarihi eser bulunmaktadır.fakat köylüler merak edip'de hiç dikkate almıyolar

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

kayabaşı polatli dugunleri, kayabaşı polatli haber, kayabaşı polatli istiklal gazetesi, kayabaşı polatli sanayinde


Kayabaşı, Polatlı Hakkında Bilgi

Kayabaşı, Polatlı


 • user icon

  Kayabaşı, Polatlı beatiful post thanks!

  29.10.2014


Kayabaşı, Polatlı
Kayabaşı, Polatlı
Kayabaşı, Polatlı konusunu görüntülemektesiniz.
Kayabaşı, Polatlı nedir, Kayabaşı, Polatlı kimdir, Kayabaşı, Polatlı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...