Kaya Paşakay


Kaya Paşakay (1943, İstanbul), Türk devlet adamı, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasının eski büyük üstadı.

Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra İsviçre'ye giderek Lausanne Üniversitesi'nde Siyasal ve Sosyal Bilimler eğitimi aldı. 1968 yılında T.C. Dışişleri Bakanlığı'na girdi ve tek görevini Almanya'nın Nürnberg Başkonsolosluğu'nda yaptıktan sonra bakanlıktan ayrıldı ve özel sektörde çalışmaya başladı. 2002 yılında eski Türkiye dördüncü güzeli olan kızı Ahu Paşakay oturdukları evde intihar ederek yaşamına son vermiştir. Halil Kut Paşa'nın torunu olan ve 2003-2005 yılları arasında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nda büyük üstatlık görevini yürüten Kaya Paşakay, görev süresinin sonunda, bütçeyi aşan harcamalarının ve bazı Masonluğa aykırı hareketlerinin tespiti sebebiyle Masonluktan ihraç edildi ve Türkiye'de kendi camiasınca ihraç edilen ilk büyük üstat oldu.

Kaynaklar

  1. ^ "Nerdesin sevgilim". Hürriyet. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=104878. Erişim tarihi: 22 Ekim 2002. 
  2. ^ "Masonlarda 3 ihraç". Milliyet. http://www.milliyet.com.tr/2006/03/15/guncel/gun03.html. Erişim tarihi: 15 Mart 2006. 


Kaya Paşakay Hakkında Bilgi


Kaya Paşakay
Kaya Paşakay

Kaya Paşakay Hakkında Video


Kaya Paşakay konusunu görüntülemektesiniz.
Kaya Paşakay nedir, Kaya Paşakay kimdir, Kaya Paşakay açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video