Mon . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Karınca, Bitlis

karınca bitlis eren, karınca bitlis üniversitesi
Karınca, Bitlis ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün tarihi, CAFER nam-ı diğer ÇERĞO'nun tahminen 1650-1700 yılları arasında tınar mezrasına gelip yerleşmesi ve çok kalmadan da kanağdere'yi yerleşim yeri olarak benimsedihi bilinmektedir.Bu aynı zaman da ÇERĞOOĞLU aşiretininde başlangıç tarihi olmuştur.ÇERĞOOĞLLARININ cevrelerindeki büyük aşiretlere karşı kahramane mücadeleleri ise büyük önem arz etmektedir.Köyde ÇERĞOOĞLLARINDAN başka çok az ATMANOĞLLARI'nında yaşadığı bilinmektedir. Köyün eski adı kanahdere olarak yukarda da belirtmiştik.Adını mükemmel kaynak sularından almış olup cumhuriyetten sonra karınca adını köyün yaşıyanlarının karıncalar gibi çalıştıkları için karınca adını almıştır.yapılan araştırmalarda bu köyümüzde çokca maden ve eski tarihi eserlerin olduğu ortaya çıkarılmiştır.Karıncaköyü aynı zamanda ipek yolu üzerinde bulunmaktadır.Köyün karşındaki alusek mağarası geçmişte geçit olarak kullanıldığı bilinmektedir.Köyümüzün en yaşlısı ve bölgeninde en yaşlısı ünvanına da sahip olan HACIABDULBAKİ SEVGİNİN 110 yıllık hayatıyla tarihi bir çınar olarak karınca köyüne hayat vermeye devam etmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi köy düğün barış ve köy sınırlarını koruma geleneğine sahip çıkıp yemekleri genelde et içerikli olup sonbaharda kesilen oğlakların etleri kurutulup birkısmı ise kavurma olarak kullanılır bazı yemekleri gebol,keledoş keşkek vb gibi.harika karakovan balı doğal sebzeleri ilede lezzetli birçok yemek türü ile zengindir ayrıca oşkun denilen bir otun karincadan ortaya cıktığı bilin mekteddir karinca bitlis iline bağlı en gelişmiş ve en kültürlü köyüdür.Bunu son dönemler de daha iyi görmekteyiz ve 2007 2008-2009 yılları itibariyle FESİH BALIM RIDVAN KANDEMİR FATİH BALIM FIRAT BURGU BİLAL ÇİTİRKİ adlı öğrencilerimiz üniversiteyi kazanarak bir ilke imza atmiştır.bu köydeki gençlere örnek olabilecek bir davranıştır.Köyüde mezarı şerifleri bulanan büyük evliyalar bulunmaktadır.Köyün bir kısmı istanbula taşınmı fakat hiçbir zaman özlerinden geçmemişlerdir.Bu nedenlendir ki ALTINGÖL GSK yı kurmuş gelecek nesillerede kültürü aşılamaya çalışılmaktadır Aynı zamanda istanbul da yapılan halk oyunları yarışmalarında BİTLİS YÖRESİNİ çok iyi bir şekilde temsil ederek çok büyük başarılara imza atmıştır.

Coğrafya

Bitlis merkezine 26 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 370
1997 536

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2010 -muhyeddin çitirki 2004 - muhyeddin çitirki 1999 - süleyman burgu 1994 - süleyman burgu 1989 - süleyman burgu [[1984)) - süleyman burgu

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır iki öğretmeni ile faaldir . Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

karınca bitlis eren, karınca bitlis haber, karınca bitlis hava, karınca bitlis üniversitesi


Karınca, Bitlis Hakkında Bilgi

Karınca, Bitlis


 • user icon

  Karınca, Bitlis beatiful post thanks!

  29.10.2014


Karınca, Bitlis
Karınca, Bitlis
Karınca, Bitlis konusunu görüntülemektesiniz.
Karınca, Bitlis nedir, Karınca, Bitlis kimdir, Karınca, Bitlis açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...