Sat . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Karaot, Bucak

karaot bucak dark, karaot bucak nedir
Karaot, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Altyapı bilgileri
 • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Rivayetlere göre Karaot Köyü'nün adı:Kara dilfir adı ile bilinen bir ot vardır.Bu ot özellikle geçmiş yıllarda köyde çok miktarda olurmuş, köyün adının buradan geldiğine inanılmaktadır.Karaot'un tarihi melli ile beraber ele alınmalıdır.Karaot mellinin bir parçasıdır.Melli 15. veya 16. yüzyıllarda Osmanlı Devleti tarafından getirilip,şu anki bulunduğu yere yerleştirildiği sanılmaktadır.Buradaki Melli ismi yerin ismi değil de bir aşiret,topluluk ismidir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri çevre köylerden pek farklı değildir.Köyün en meşhur yemeği ARAPAŞI idi ama günümüzde bunu yapabilen pek kimse kalmadı.Köyde YÜSÜK oyunu halen varlığını sürdürmektedir.Düğünlerde zaman zaman CIZ oyunu oynanır.Karaot küçük ve orman köyü olmasına rağmen eğitime oldukça önem vermektedir.Ama okuyan kişiler özellikle lise ve üniversiteyi bitirenler köyden ayrılıp büyükşehirlere yerleşmektedirler.Ancak yılın belli başlı günlerinde köye gelip gitmektedirler.Köyden müftü,teknik öğretmen,öğretmen,mimar,doktor,diş hekimi,müfettiş,astsubay,su ürüleri mühendisi,ziraat mühendisi,ünivesite öğretim görevlileri.veteriner,polis,..vb. meslek gruplarında çalışanlar vardır.Halen üniversitede okuyan (eğitim fak. hukuk fak. iletişim fak. mühendislik fak...vb.) birçok öğrenci bulunmaktadır.

Coğrafya

Burdur iline 90 km, Bucak ilçesine 45 km Antalya iline ise 55 km uzaklıktadır.Köy merkezi 900 metre rakımda kurulmuştur.Genellikle dağlıktır belli başlı dağları Çam dağı,Bıçkıcı,İncebel,Uluçalı,Kırkok,Asmalı ve Geyiktaşı dağlarıdır.Çevre köylere göre rakım yüksektir.Özellikle kuzeyden güneye uzanan vadiler vardır.Bunların enönemlileri Ayhüseyin deresi,Gökçamderesi ve Akderedir.Köye yağan yağmur suları bu derelerden Antalya bölgesine akıp gitmektedir.Alçaklarda Çam ağaçları hakimdir,yükseklerde ise Köknar,Sedir ve çok nadir Ardıç bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 227
2007 216
2000 235
1997 225

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve orman işleridir.Geçmiş yıllarda küçük baş hayvancılık çok yoğun yapıldığı köyde son yıllarda küçük baş hayvancılığın yerini orköy projeleri doğrultusunda büyük baş hayvancılık almaktadır.Köyün en önemli gelir kaynaklarından biri olan ormancılık, Karaot Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Bucak Orman Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir.Bir taraftan olgunlaşmış ağaçlar kesilirken diğer taraftan yerine yeni fidanlar ya da tohumlar dikilmektedir.Böylece yeşil korunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köydeokulu vardır.Ama köyde taşımalı eğitim uygulanmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. şubesi ve ptt acentesi yoktur. ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşım Antalya-Dağbeli Kasabasından 11KM. asvalt yoldan sağlanmaktadır. Köyde ve sabit vardır.Köyde içme suyu vardır.Ancak çok uzak mesafeden gelmektedir.Bu nedenle birtürlü istenilen verim alınamamıştır.Neredeyse yılın yarısında içme suyu şebekesi çalışmaz.Köylü genellikle içme suyunu kuyulardan temin eder.Ayrıca köy stabilze yollarla Demirli ve Kocaaliler'e bağlıdır. Yine stabilize yollarla Gündoğdu Kasabasına bağlıdır.Hatta arazi araçlarıyla doğalgaz güzergahından Antalya-Karaveliler köyüne inilebilmektedir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet

karaot bucak dark, karaot bucak hava, karaot bucak light, karaot bucak nedir


Karaot, Bucak Hakkında Bilgi

Karaot, Bucak


 • user icon

  Karaot, Bucak beatiful post thanks!

  29.10.2014


Karaot, Bucak
Karaot, Bucak
Karaot, Bucak konusunu görüntülemektesiniz.
Karaot, Bucak nedir, Karaot, Bucak kimdir, Karaot, Bucak açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Makoto Okubo

Makoto Okubo

Makoto Okubo d 3 Mart 1975 eski bir Japon futbol oyuncusudur İstatistikleri Kulüp performansı Lig ...
Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Dünya'nın ekseninin üst kısmında, (kuzey)de kalan noktayı tanımlar. Güney Kutbu Antarkti...
Bojan Markovski

Bojan Markovski

Bojan Markovski (d. 8 Ağustos 1983), Makedon futbolcu. Kıbrıs 1.Lig takımlarından Apollon Limassol'd...
Sai Mustafa Çelebi

Sai Mustafa Çelebi

Osmanlı şair, nakkaş (ressam) ve biyografi yazarı. (d.?-ö.1595, İstanbul) Çocukluk arkadaşı Mimar Si...