Karaköy, Elmalı


Karaköy, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Köyün eski yerleşimi şimdiki mevcut su deposu bölgesindedir. Çok eski yıllarda köy de büyük bir yangın olmuş. Bir rivayete göre köyün ismi o dönemden gelmektedir. Köyde (öte boğaz mevkinde) bir adet türbe bulunmaktaydı. Köylüler buradaki evliyaya yıllardan beri sahip çıkmışlardır. Buradaki evliya hakkında hiçbir bilgi bulunmamktadır. 1998 yılında köylüler evvel zamandan beri bulunan tüürbeyi restore etmişlerdir. Bu restorasyondan sonra türbeye yakın mevkide de bulunan mezarın da bu evliya olduğunu ileri süren Hacı Ziya ÇELİK bu mezarıda türbe haline getirmiştir. Köyde 3 tane mezarlık bulunmaktadır. Köyde mezarlıkların çok olması daha önce köyde yaşamın daha nüfuslu olduğunu belirtmektedir. Köy içinde bulunan mezarlık 1960'lı yıllarda tamamen dolmuştur. Köy çıkışında 2 adet mezarlık mevcuttur. Köyde eski yıllarda köy girişinde köylülerin ortak kullandığı büyük bir çamaşırhane vardı. Bütün köylüler topluca çamaşırları ve çocukları burada yıkarlardı. Çamaşırhane 1975'li yıllara kadar kullanıldı. Köyde 2 adet köy odası vardı. Köy odalarında dışardan gelen satıcılar, misafirler kalırlardı, ihtiyaçlarını da köylüler karşılardı. Karaköylüler çok misafirperver bir köydü. Küçük bir köyde 3 adet köy odası bulunması bunu göstermektedir. Halen köy içerisinde bir tanesi misafir kalacak şekilde mevcuttur. Köyde sulama şebekesi gelmeden önce Aşağı bağlar mevkiinde kuyu vardı. Köylüler su ihtiyacını buradan karşılarlardı. Kuyular 1968'li yıllarda kurudu ve sonra çobonisa köyünden gelen su şebekesiyle köyün içinde üç ayrı yerde çeşmelerle su ihtiyaçlarını karşıladılar. Halen köyde iki çeşme bulunmaktadır. Elektrik köye 1977 yıllarda gelmiştir. Köyde telefon 1986 yılında gelmiştir. İçme suyu şebesi 1995 yılında yapılmıştır. Köyün asfaltı 1996'da yapılmıştır. 1994 yılında karaköyü daha rekreasyonel hale getirmek ve hemşeriler arası dayanışmayı ve birlikteliği artırmak için Karaköylü 10 hemşeri bir araya gelerek Karaköylüler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini kurmuşlardır. Daha sonra derneğe karaköylü herkesin üye olması sağlanmış ve dernek tüm karaköylü üyelerle karaköy için en iyiyi yapma gayreti ve çabası stratejisi ile halen faal olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Karaköyde dernek çatısı altında birleşldikten sonra bir takım projler gerçekleşmiştir.dernegin ilk başkanı ibrahim yıldırım,dır ve 4 yıl başkanlık yapmıştır. Yöreye de örnek teşkil eden bu derneğin çalışmalarını o dönemlerde Ntv, Antalya Art Tv ve yerel basın kamuoyuna aktarmıştır.

Kültür

Köyün başlıca yemekleri: Tarhana çorbası, kuru fasulye, bulgur pılavı, arabaşı, domates civvesi, höşmerim tatlısı.

Coğrafya

Antalya iline 94 km, Elmalı ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 97
2000 73
1997 107

antalya merkez ve çevre ilçelerde karaköylü 1500 kişi yaşamaktadır

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2003 yılından sonra seracılık başlamıştır dometes ekimi yapılmaktadır. 1995 yılında ovaya sulama suyu için elektrik gelmiştir. Yeraltı suyu mevcuttur ve o dönemden sonra sebze ve meyve ekimi yapılmaktadır. 2003 yılından itibaren kapalı seracılık başlamıştır ve köylülerin gelir seviyesini üst seviyelere çıkarmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 salih altuğ 2004 - Salih Altuğ 1999 - Salih Altuğ 1994 - Salih Altuğ 1989 - Salih Altuğ 1984 - veli gültekin

.1962 - ABDULLAH DEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2007 yılında ilk projeli camisi 6 ay gibi kısa bir sürede tamamen köylülerin katkısıyla tamamlanmıştır ve caminin yanına yeni bir çadırvan yapılmıştır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Karaköy, Elmalı Hakkında Bilgi

Karaköy, Elmalı

Karaköy, Elmalı
Karaköy, Elmalı

Karaköy, Elmalı Hakkında Video


Karaköy, Elmalı konusunu görüntülemektesiniz.
Karaköy, Elmalı nedir, Karaköy, Elmalı kimdir, Karaköy, Elmalı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video