Karahüyük, Elbistan


Karahüyük, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Karahük köyü adını köyün tam ortasındaki devasa hüyükten almıştır.nezaman ve kim tarafından kuruldugu bilinmemektedir ama hititlerin bir dönem yaşadıgı bilinmektedir.

Kültür

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Bu köy kültürlü gelenekli büyüklere saygı küçüklere sevgi vardır.bayramlar öle şen,tatlı,heyecanlı geçer,hele ortalıkta bayramdan haberi olmayan çocuklar neşe katar.örf,adetlere bağllık büyük önem arz eder.hele yaz gelince düğünler olmaz mı ya içim içime sığmaz davullar zurnalar...hepsi.yemeklerdde bi numara diyebilirim kuru fasulye,kıyma,çobanaşı,bulgurlusalata,tatlılar,benden bu kadar ekleyen olursa devam etsin... PEHLİVAN

Elbistan'ın Kızılcaoba Mahallesi nüfusuna kayıtlı, Ali-Zeynep çiftinden 1878'de dünyaya gelen, 1941'de naklen gittiği Karahüyük köyünde oturduğu sırada misafir geldiği Karabekirler'den Hacı Durdu Karagenç'in evinde vefat eden Hacı Mehmet efendi'nin, annesine, hamileliği esnasında manevi bir hâl yaşanır. Durumu kocası Ali Efendiye şöyle anlatır: “..Başları sarıklı ve sakallı 3 pirani ihtiyar geldi. Biri; “Bu kadının doğacak çocuğuna, ben Allah'tan geniş ilim,” diğeri; “Ben yenilmez bir güç”, öteki ise “Ben de bol, bol mal-mülk ve servet” dileğinde bulunacağım” dediler. Ellerini sırtıma hafiften değirip gittiler” der. Ali efendi; “keşke bunu bana dahi söylemeseydin” der. Çocuk gümrah bir saç ve sünnetli doğar. 12 yaşında Mısır'a gider. 14 yıl tahsil görür. Hukuk bölümünden mezun olan Mehmet efendi bir süre orada medresede müderrislik (hocalık) yaptıktan sonra Elbistan'a döner. Geniş araziye sahip. Valinin isteği üzerine, Kuşkayası köyündeki çiftliğini 93 muhacirlerine (hicri 1293-ml.1877) bağışlar. Bu kadar geniş varlığa sahip olur. 159 kg. (120 hokka) sıklet, 2 metre boy, (ayakkabısı 47 numara) bir camızın gücünden daha fazla güce sahip, sırtı yere gelmeyen ünlü bir pehlivan olan, Atatürk'ün de; “görmek isterim” demesine rağmen iletişim v.s. engelinden görüşmek nasip olmayan Mehmet Ünal; sert mizaçlı olmalarından Gavuroğulları lakabı ile anılan Darende eşrafından İbrahim efendinin kızı Emine hanım ile evlilikten 3 kız, 8 erkek çocuk babası, 46 torun dedesi, 69 da torun çocuğu büyük babasıdır. Torunlarından Mahir Ünal 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Kahramanmaraş milletvekili seçilmiştir. Ruhu şâd olsun.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 169 km, Elbistan ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

köyün iklimi türkiyedeki hiçbir iklime uyum saglamamakla beraber dogu anadolu güneydogu anadolu iç anadolu ve akdeniz iklimlerinin kesişme noktasindadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 832
2000 929
1997 902

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Ömer Yılmaz
1999 mustafa ünal
1994 mustafa ünal
1989 mustafa ünal
1984 mustafa ünal

mustafa ünal

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • elbistan

ayrıca 3 tane camisi vardır.ve suyun öteki yakasında BEŞTEPE MAH. vardır.ayrıca köyün ortasından hurman suyu geçmektedir.saygılarımla..?

12 haziran 2011 seçimlerinde karahüyük köyünde doğmuş büyümüş mahir ünal millet vekili seçilmiştir.Karahüyük, Elbistan Hakkında Bilgi


Karahüyük, Elbistan
Karahüyük, Elbistan

Karahüyük, Elbistan Hakkında Video


Karahüyük, Elbistan konusunu görüntülemektesiniz.
Karahüyük, Elbistan nedir, Karahüyük, Elbistan kimdir, Karahüyük, Elbistan açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru