Karacaali, Biga


Karacaali, Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Muhtarlık
  • 7 Altyapı bilgileri
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

1700’lü veya zayıf bir ihtimal dahilin de olsada 1356 yıllarda Balkanlara geçilir iken iskana tabi tutlan yörük obalarından göç eden Yörüklerce kurulmuş en eskiköylerden biridir.O yıllardaki yerleşim Köyün kuzey kısmında olduğu 7-8 Çadırlık Yörük Obası olduğu eski mezarlıktan anlaşılmaktadır. Köyün bugünkü yerleşim alanı ile o zamanki yörük obalarının kurulduğu yer farklıda olsa da Balkanların Fethi sırasında Trakya ya geçmeyip kalan ve Köyün kuruluşunu farklı bölge de olsa Köyün ilk kuruluşunu yapan Yörükler ile 1876 yılında Bulgaristan Şumnu dan gelenler arasında bağ kurulabildiği yaptığım araştırmalar da tespit edilmiştir. Köyün Kuzey kısmında bulunan, şimdilerde Karacaali Köylülerince Çam fıstığı dikiip tarihe ve maneviyata saygı olarak koruma altına alınan eski mezarlık incelendiği zaman yarısına kadar olan kısmının Yörük mezarı olduğu yarısından sonrasının da küçük çocuk mezarı olduğu gözlemlenmiştir. Bu mezarlık hem Köyün ilk kurucusu Yörükler hem de Muhacirlerin sıtmadan ölen çocuklarının defni için kullanılmış olması geçmişten gelen bir bağın sadece bir göstergesidir.Sonradan mezarlık ile köyün arasında kalan dereye sel gelmesi nedeniyle cenazeyi defn edemediklerinden yeni mezarlık yeri tespit edilerek kullanılmaya başlanılmıştır. 1878 yılında Bulgaristan, Şumnu yöresi Çavuşköy,Kurtlar ve Saraçlar köylerinden göç eden muhacirler de bu köye yerleşmişlerdir.Bulgaristana göç ise Karaman beyliğinden Naldöken Yörük gurbunundan olduğu kaynaklarına erişilmiştir.Köyün kurulduğu bide karacaali pomaklar yaşamaktadır en çok muhacir yaşamaktadır yıllarda bir sel felaketi olmuştur. Avladığı karacalarla meşhur olan (başka bir rivayete göre esmer tenli olduğu için) Ali isimli bir genç köprüden geçerken sele kapılıp boğularak ölmüştür ve o gencin anısına köyün ismi Karacaali konmuştur. Karacaali Köyünün ismini ileriki tarihlerde bu konularda araştırma yapmak isteyenlere ışık tutması için şu notu düşmek isterim.Tekirdağ İlindeki Karacakılavuz efsanesi ile bir bağlantısı olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Şablon:Hasan KAYA-Biga Özel İdare Müdürü

== Kültür ==

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

GÜVE DAKISI Köyün gelenek ve göreneklerinden en dikkati çekeni Güveği Dakısı tabir edilen

Güvenin Dakıya tutulmasıdır.Düğünün koyusu denilen Cumartesiyi Pazara bağlayan akşam Güve dakıya tutulur.Cumartesi gününden Köy Merasından iki tane orta boy meşe ağacı kesilir. Kesilen bu ağaçlar eğlence içinde güvenin 2 sadıcına bırakılır.Kesilmiş olan meşe ağaçları süslenir, çaput bağlanır. Sonrada bu ağaçlar süslendikten sonra damat evine götürülerek güve dakıya tutulur.Bu sosyolojik açıdan önemli bir olaydır. Hasan KAYA-Biga Özel İdare Müdürü

Muhacir köylerinin tamamında olduğu üzere hamur işi yemekler meşhurdur. Kırma

böreği buna örnektir.

Ahlat kurşusu meşhur bir içecektir. Düğün çorbası da vardır.

Coğrafya

Çanakkale iline yaklaşık 75 km, Biga ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 310
2000 287
1997 254

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy Bakacak Barajı sulama havzasında kapalı sisten sulama ile sulan maktadır. Karacaali Köyü-2004 yılında Arazi Toplulaştırmasını kabul eden ve uygulama ile başarılı olmuş bir köydür.

Ayni zamanda 2007 yılında başlayan sulamalı mera islahındada örnek

çalışmalar yapılmakta ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Hasan KAYA-Biga Özel İdare Müdürü

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. ((2012))-Mustafa Çolak

2004 - Ahmet Bayram 1999 - Feyzullah Sert 1994 - Niyazi Ceylan 1989 - Feyzullah Sert 1984 - Feyzullah Sert

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Karacaali, Biga Hakkında Bilgi

Karacaali, Biga

Karacaali, Biga
Karacaali, Biga

Karacaali, Biga Hakkında Video


Karacaali, Biga konusunu görüntülemektesiniz.
Karacaali, Biga nedir, Karacaali, Biga kimdir, Karacaali, Biga açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru