Karaağaçlı, Divriği


Karaağaçlı, Sivas ilinin Divriği ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adı : kavak çayı mevkindeki bir ağaç çinsi olan karaağaç tan almıştır.Eski ismi çiftkuzlar'dır.

Eski bir yerleşim mevkiine kurulmuş bir köydür. Köyün etrafında eski yerleşim yerleri hala izlerini korumaktadır. Güneyde eski köy ve toroskolu, kuzeyde kalecik köyü'nün izleri hala mevcuttur. Kava Çayı'nın tapusu Ali Kayadibi'nin üzerindedir. Karaağaçlı Köy'ünde 3 hane yaşamaktadır. Yazları köy nufusü artmaktadır. Siyasi olayların doruk noktasında bu bölgeye sığınan köy halkı Elazığdan göçmüştür ön yargısı vardır. Bazı kaynaklara göre ise İrandan göçüp gelmişlerdir. Köyün 2000 li yıllar öncesi ismi; ÇUKSÜZER'dir diye herkes tarafından bilinmektedir. Karaağaçlı köyü'nün geçmişten günümüze Alevi kültürüyle yaşadığı bilinir.

Kültür

Divriği genelinde Camii sayısının az olması Köylerde de etki etmiştir. Divriğinin hiçbir köyünde Camii bulunmamaktadır. Türbeler ve Cem Evleri, Camiilerin yerini almıştır. Alevilik mezhebine bağlılık vardır. Yaz aylarında köy ve çevresinde yaylacılık anlayışı sebebiyle şölenler mevcuttur. Divriği Pilavı Köy halkı tarafından yapılıp daha sonra isminin Divriği Pilavı olarak kalması sağlanmıştır.

Coğrafya

Sivas iline 196 km, Divriği ilçesine 17 km uzaklıktadır.Kasım ayının son haftasına doğru yollar kardan kapanmakta, nisan ayının ortalarına kadar sürmektedir. Köy yolları stabilize toprak yoldur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köy ve çevresinde karasal iklim özellikleri görülür. Kışları karlı ve soğuk, yazları sıcak ve kurak geçer. Köyün bazı dağlarında meşe, ardıç ve çam türü seyrek orman alanları mevcuttur.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy yazları serin olduğundan yaylacılık yapılmaktadır. Hayvancılık köy için çok önemlidir. Köyün yüksekte olması sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yapıldığı en önemli yerlerden biri olduğu bir gerçektir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Turan HAN 2004 - Haydar Topçu 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet
 • harita
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 20
2000 51
1997 62
1994 250
1976 1260


Karaağaçlı, Divriği Hakkında Bilgi

Karaağaçlı, Divriği

Karaağaçlı, Divriği
Karaağaçlı, Divriği

Karaağaçlı, Divriği Hakkında Video


Karaağaçlı, Divriği konusunu görüntülemektesiniz.
Karaağaçlı, Divriği nedir, Karaağaçlı, Divriği kimdir, Karaağaçlı, Divriği açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru