Karaabdal, Ladik


Karaabdal, Samsun ilinin Ladik ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Anadoludaki tekkelerde alimler tarafından yetiştirilen müridler çeşitli bölgelere giderek oradaki insanların eğitimi ile uğraşmışlar onlara İslam’ı anlatmışlar kısacası kendilerine ilme eğitime islama adamış insanlar. Bu gün halen Karaabdal türbesi ayakta Tekke ziyarete açıktır. Bölgemiz insani ile ömrünü geçiren Karaabdal’a aleviler sahip çıkmaya çalışsa da vermiş olduğu eğitimden hizmetten de anlaşılacağı gibi alevi kültürü ile ne bizim nede Karaabdalın alakası vardır. Yani atalarımıza Sünni İslam’ı anlatmıştır. Bu yüzden de anlaşılacağı gibi Karaabdalın alevi olması mümkün değildir. Abdal alevilerin sahiplendiği bir olgudur. Ancak Anadoludaki hanefi mezhebinden birçok Abdal yetişmiş, Anadolunun çeşitli yörelerinde İslama hizmet etmişlerdir. Abdal kelimesinin anlamı Allah hariç dünyadaki her şeyden vazgeçmiş kişidir. Abdallık mertebesine ermiş kişi hakikatın mutlak ve doğrudan bilgisine erişebilmektedir.

Kültür

Orta Anadolu kültürünün karakteristik özelliklerini köyde bulmak münkündür. Örneğin düğünlerin 3 gün sürmesi, düğün boyunca yarışlar güreşler düzenlenmesi, bayramlarda komşu köylerle bayramlaşma merasimleri gibi birçok kültürel faaliyet yapılmaktadır. Köyün diger kültürlerden ayıran kendine has özelliği yatırdan dolayı düğünlerde davul çalınmamasıdır.

Coğrafya

Samsun iline 114 km, Ladik ilçesine 33 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 381
1997 355

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım [[orman)(hayvancılık

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Çakıcı 1999 - Ahmet AYGÜN 1994 - Ahmet AYGÜN 1989 - İbrahim Çakıcı 1984 - İbrahim Çakıcı

,)(2009)(== sadettin özkan

Altyapı bilgileri

İlköğretim okulu vardır. Su ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır ama o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Karaabdal, Ladik Hakkında Bilgi

Karaabdal, Ladik

Karaabdal, Ladik
Karaabdal, Ladik

Karaabdal, Ladik Hakkında Video


Karaabdal, Ladik konusunu görüntülemektesiniz.
Karaabdal, Ladik nedir, Karaabdal, Ladik kimdir, Karaabdal, Ladik açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video