Kaos GL


Kaos GL Derneği, 1994'ün Eylül ayında Türkiye'deki LGBT bireylerin bir araya gelerek, maruz bırakıldıkları ayrımcılığa karşı mücadele ederek özgürleşmek amacıyla Ankara'da kurduğu, eşcinsellerin kurtuluşunun heteroseksüelleri de özgürleştireceği fikrini şiar edinen bir LGBT derneğidir. 1994'ün yazında İnsan Hakları Derneği (İHD), Ankara Şubesi'nde oluşturulan Gey ve Lezbiyen Hakları Komisyonu'nda çalışmalar yürüten aktivistler Kaos GL’nin oluşmasına katkıda bulundular.

Kaos GL grubu kurulduğundan beri Kaos GL dergisini çıkarmaktadır. 20 Eylül 1994’te Kaos GL Dergisi’nin ilk sayısı yayınlandı. Eylül 2000 tarihinden bu yana da Kaos Kültür Merkezi'nde kültürel etkinlikler, toplantılar, film gösterimleri düzenleyen KAOS GL Derneği, ilk LGBT kütüphanesini de oluşturmuştur.

Tüzel kimliği

Kaos Gay ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL) dernekleşmek için resmi başvuruda bulundu ve 15 Eylül 2005 tarihinde tüzel kişilik kazandı. Ancak Ankara Valiliği 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 56. Maddesinde yer alan "Hukuka ve ahlaka aykırı dernek kurulamaz" hükmüne dayanarak dernek tüzüğünün ve isminin ahlaka aykırı olduğu gerekçesiyle kapatılması için Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Valiliğin başvurusunu inceleyen Basın Savcısı ise dava açılmasına gerek görmedi, böylelikle Kaos GL Türkiye’de tüzel kişilik kazanan ilk LGBT derneği oldu.

Kaynakça

LGBT portali
  1. ^ "Cinsel yönelim ayrımcılığı ve STK'lar". Radikal. http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=r2&haberno=7271. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
  2. ^ "Kaos GL'nin Hikayesi". www.savaskarsitlari.org. http://www.savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=10&ArsivAnaID=35916&ArsivSayfaNo=1. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
  3. ^ "Kaos GL Derneği Kapatılmak İsteniyor!". www.savaskarsitlari.org. http://www.savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=9&ArsivAnaID=28614. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
  4. ^ "Kaos GL İçin Kapatma İstemi Hak İhlali". Bianet.org. http://bianet.org/bianet/bianet/67867-kaos-gl-icin-kapatma-istemi-hak-ihlali. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 
  5. ^ "Kaos GLnin Kapatılamaması Emsal Olmalı". Bianet.org. http://bianet.org/bianet/insan-haklari/97774-kaos-glnin-kapatilamamasi-emsal-olmali. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013. 

Dış bağlantılar

  • Resmî site
  • Çevrimiçi dergi arşivi


Kaos GL Hakkında Bilgi

Kaos GL

Kaos GL
Kaos GL

Kaos GL Hakkında Video


Kaos GL konusunu görüntülemektesiniz.
Kaos GL nedir, Kaos GL kimdir, Kaos GL açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru