Kaleköy, Yozgat


Kaleköy, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Kültür
  • 3 Coğrafya
  • 4 İklim
  • 5 Nüfus
  • 6 Ekonomi
  • 7 Muhtarlık
  • 8 Altyapı bilgileri
  • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Yozgat Merkez’e bağlı Kale Köyü’nün ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, köy kurucularının kökeninin Boz Ok Yörüklerinden olduğu kesindir. Halil Zahiri’nin listesinde yer alan Boz Ok Yörük oymağı önceleri Doğu-Orta Toroslar’da (Pozantı Yaylası, Şekerpınar Yaylası, Tekir Yaylası) yerleşmiş, kışlak olarak kullandıkları bu bölgelerin yanında yayla olarak Yozgat civarını da sürekli kullanmışlardır. Bir kısmı kışlaklarda kalan Yörüklerin, bir kısmı da yukarı yaylalara (Yozgat Platosu) yerleşmişlerdir. Bu yerleşimde uzun süren savaşların büyük payı olmuştur. Savaşa giden erkeklerin obalarını bir daha bulamayacağına inanan obalılar, erkeklerini savaşa uğurladıkları yayladan göçmemiş; onların geri dönmesini beklemişlerdir. Son yerleşimler 19. Yüzyılın sonlarında tamamlanmıştır. Zaten bu dönem, göçerlerin zorunlu iskan edildiği dönemdir. Ardından çıkan Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı süreci, göçerlerin yeni yerleşim bölgelerini benimsemelerine ve sürekli yerleşmelerine sebep olmuştur.

Kale Köyü’nün kurucularından Hacı Hasanlar’ın akrabaları halen Pozantı Yaylası’nda, Şekerpınarı’nda birkaç köyde yaşamaktadır. Bölgede yaptılan araştırmalarda çul, çuval, kilim,heybe, kıl çadır dokumalarının malzeme hazırlanışının, renk ve desen uyumunun; yemek kültürünün, düğün-nişan geleneklerinin Pozantı Yaylası, Şekerpınarı Bölgesi ile bire bir örtüştüğünü görülmektedir. Musabeyli civarında kullanılan dil ile de Toroslar’da yaşayan Yörüklerin dili (ağız), ses bilgisi (fonetik) hemen hemen aynıdır.

Tarihi Süreç:

15. yüzyıl başlarında Karatatarlar'ın Bozok Bölgesi’nden gitmesi sonucunda boşalan bölge, Sivas'ın güneyinde ve Kayseri'nin doğusunda (bilhassa Uzunyayla) yaylaya Dulkadırlı Türkmenleri tarafından iskan edilmiştir. 15. yüzyılda Yozgat ve komşu mahallere yerleşen, Bozok adıyla anılan oymaklar ve aşiretlerin yaşadıkları bölgelerin dağılımı şöyledir:

1. Kızılkocalu: Topluca yaşadıkları yer; Yozgat, Şefaatli, Yerköy ve Musabeyli ile çevrili saha olup, Elmahacılı, Musa Beglü (Musabeyli), Musabeyli Boğazı, Kaleköy, Aziz Beglü (Azizbeyli), Yusuf Abdal, Dokuz, Hasancı gibi obalarla Topaç, Erkekli ve İğdeli gibi ekinlikler de bu sahanın içinde bulunmaktadır. 1529 - 1530 yıllarında küçük bir köy olan Yozgat da bu sınırın içindedir. Ayrıca, Ballı Saray, Yassı Kışla, İğde Kışla, Arık Asan, Ağca Saz, Dere Kışla, Köse Yusuflu, Ali Şarlu, Sekilü, İsa Hacılu ve Köşler de bu oymağa bağlı olanların yerleşip isim verdikleri yerleşim birimleridir.

Kültür

Köy gelenek ve göreneklerine bağlı bir yaşam sürmektedir, maalesef göçten diğer yerler gibi köyümüzde nasibini almıştır.

Yemekleri; bulgur pilavı, bulama çorbası, madımak, arapaşı, bazlama, sac çöreği, söbelek ve envai çeşit yöresel yemekleri vardır.

Coğrafya

Yozgat merkezine 18 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 338
1997 304

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Avni Güleç 1999 - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt dır, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde tarihi mağaralar bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


Kaleköy, Yozgat Hakkında Bilgi


Kaleköy, Yozgat
Kaleköy, Yozgat

Kaleköy, Yozgat Hakkında Video


Kaleköy, Yozgat konusunu görüntülemektesiniz.
Kaleköy, Yozgat nedir, Kaleköy, Yozgat kimdir, Kaleköy, Yozgat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru