Kabatepe, Tokat


Kabatepe, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarihçe
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Nüfus
  • 5 Ekonomi
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Kaynakça
  • 8 Dış bağlantılar

Tarihçe

Tokat Sivas kara yolu üzerinde Artova ilçesi sapağında 3. köydür.

Köy Madaros Sarayı yıkıntılarının üzerine kurulmuştur. Şu anki yerleşim yeri ile eski yerleşim yeri arasında 500m kadar bir fark vardır. Köyün yerleşimi neden değiştirdiği bilinmemekte olup coğrafik konumdan dolayı olduğu tahmin edilmektedir.2000-2002 Gök kuşağı koalisyonunda Mhp Tokat milletvekili Lütfi Ceylan, 1994 yılı İstanbul TÜRKİYE de Serbest stil 74 Kg da Dünya 1. Turan Ceylan, ve Ziraat Odası yöenetimi görevini yapmış Mahmut Dede bu köydendir. Günümüz şartlarına rağmen eğitim seviyesi yüksek bir köydür. 1.300 hektar ekilebilir ve 1.200 hektar ormanlık arazisi bulunmakta olup köy halkının geçim kayağı başta hayvancılık olmak üzere şeker pancarı, mısır, buğday, patates, hububat, kanola... gibi mahsüller dikkat çekmektedir. Tokata içme suyu temini amaçlı planlanan debisi 015ton/sn olan pınar başı adı verilen su bu köye ait olmakta ve bu su yüzünden komşu köy ile aralarında 10 yıl kadar süren bir gerginlik yaşanmıştır.Vali Recep yazıcıoğlu iki köy arasına geçici karakol dahi yaptırmıştır.

Madas köyünün adı daha sonra KABATEPE olarak değiştirilmiştir ancak bu ismi ne başka insanlar nede kendileri kabullenmemiştir. İnsanları sert mizahlı olarak bilinir...

Coğrafya

Tokat merkezine 22 kilometre uzaklıktadır. Tokat-Sivas yolu üzerinde kızıliniş geçidini çıkınca kuzeyde kalır ve Akdağ'ın eteğinde bulunur. Köyün kuzey doğusunda Tahtaoba köyü, güney doğusunda Akın köyü, doğusunda Tekneli, batısında Altındaş bulunmaktadır.

Köyde bir din görevlisi (imam)vardır. Köyde halen faaliyette olan müstakil sınıflı bir ilköğretim okulu vardır. Okulda halen 6 öğretmen görev yapmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak yazları da mevsim normallerinin altında seyreder hava sıcaklığı genel olarak rüzgar çoktur ve bu bölge Rüzgar Gülü Tarlaları için gayet elverişli bölgededir. Keza 2011 yılında botex energy tarafından kurulmuş rüzgar gülü tarlaları bulunmaktadır.Kışları soğuktur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 670
2000 669
1997 685

Ekonomi

Köyün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılıktan oluşmakta olup büyük baş ve küçükbaş hayvan üretimi yetiştirilmesi gerçekleştirilmektedir. Süt ve mandıra sistemi yoktur.

Altyapı bilgileri

Köyde 5 sınıflı bir ilköğretim okulu mevcuttur, köy konağı bulunmaktadır. Köyde cami ve bir kuran kursu vardır.Açılan kuyudan sağlanan su ile ovanın sulama ihtiyacı görülmektedir. Kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri mevcuttur.

Kaynakça

  1. ^ Kabatepe İlköğretim Okulu

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • YerelNET


Kabatepe, Tokat Hakkında Bilgi


Kabatepe, Tokat
Kabatepe, Tokat

Kabatepe, Tokat Hakkında Video


Kabatepe, Tokat konusunu görüntülemektesiniz.
Kabatepe, Tokat nedir, Kabatepe, Tokat kimdir, Kabatepe, Tokat açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru