Jura (kanton)


Koordinatlar: 47°22′K 7°9′D / 47.367°K 7.15°D / 47.367; 7.15

Jura
Temel Veriler
Başkent: Delémont
Alan: 838.55 km²
(Sıralama )
Nüfus: 70,197 (2010)
(Sıralama )
Nüfus Yoğunluğu: 83.7 kişi/km²
(Sıralama )
Konfederasyona Katılma Yılı: 1979
Kısaltma: JU
Diller: Fransızca
İnternet adresi: Jura
Harita

Jura Kantonu (Fransızca: Canton du Jura), İsviçre'nin kuzeybatı kesiminde kanton.

Güneyde Jura Dağlarının uzantılarını, kuzeyde ise kireçtaşı oluşumlu Jura Platosunun Franches Dağları ve Ajoie gibi yüksekçe yörelerini kapsar. Kuzey ve batıda Fransa; güneyde Bern, doğuda Basel-Landschaft ve Solothurn kantonlarıyla çevrilidir. Yüzölçümü 838 km²'dir. Sularını Saône-Rhône'un kolu Doubs ve Ren'in kolu Birs nehirleri toplar.

Bugünkü Jura kantonunun büyük bir bölümünü içine alan Moutier-Grandval Manastırı toprakları, Burgonya kralı tarafından 999'da Basel piskoposluğuna bağışlandı. Vestfalya Barışı'ndan (1648) sonra İsviçre Konfederasyonu'yla yakın ilişkiye giren piskoposluk bölgesi Fransız Devrimi'ne değin Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu içinde bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürdü. Viyana Kongresi'nde (1814-15) Jura bölgesi Bern kantonuna bağlandı. Jura'nın bugünkü üç yönetim bölümünde yoğunlaşan (Delémont, Franches-Montagnes, Porrentruy) Fransızca konuşan Katolik Juralılar, Almanca konuşan Protestan çoğunlukla baş gösteren anlaşmazlıklar üzerine Bern kantonundan bağımsız bir kanton talebinde bulundular. Dilsel-dinsel bakımdan bir ayrılık gerçekleştirmek için gösterilen büyük yerel çabalardan sonra 1978'de yapılan referandumda İsviçreliler Jura kantonunun kurulması yönünde oy kullandılar. 1 Ocak 1979’da Jura İsviçre Konfederasyonu'nun 23. kantonu oldu.[1]

Kantondaki temel ekonomik etkinlikler tarım ile sığır ve at yetiştiriciliğidir. Saat yapımı ile dokuma ve tütün sanayileri de önem taşır. Kantonun merkezi Delémont'dur.

Kaynakça

  1. ^ İsviçre - cografya.gen.tr

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Jura (kanton) ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • Resmi websitesi (Fransızca)


Jura (kanton) Hakkında Bilgi

Jura (kanton)

Jura (kanton)
Jura (kanton)

Jura (kanton) Hakkında Video


Jura (kanton) konusunu görüntülemektesiniz.
Jura (kanton) nedir, Jura (kanton) kimdir, Jura (kanton) açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru