Juan Bautista Sacasa


Juan Bautista Sacasa (d. 21 Aralık 1874, León, Nikaragua - ö. 17 Nisan 1946, Los Angeles, ABD), 1932-36 arasında Nikaragua Başkanı, 1926-29 arasında Başkan Yardımcısı.


1889-1901 arasında ABD'de öğrenim gördü ve Columbia Üniversitesi'ni bitirerek tıp doktoru oldu. Ülkesine döndükten sonra Liberal Parti'ye girerek siyasete atıldı. 1924'te başkan yardımcılığına seçildi. Ertesi yıl General Emiliano Chamorro Vargas önderliğindeki bir darbeyle devrildi ve sürgüne gitti. 1926'da Chamorro'nun yerine Adolfo Díaz'ın geçmesinden sonra ülkesine dönerek başkanlık üzerindeki hak iddia etmeye başladı. Díaz ve Sacasa arasındaki bu mücadele sırasında Meksika Sacasa'yı, ABD ise Díaz'ı destekledi. Başkanlık iddialarının yarattığı karışıklıklar sırasında ABD hükümeti düzenin korunması için Nisan 1927'de Nikaragua'ya deniz piyadelerini gönderdi. Sacasa bunun üzerine ABD'nin önerdiği bu uzlaşmayı isteksizce de olsa kabul ederek başkanlık üzerindeki hak iddialarından vazgeçtiğini açıkladı.

1932'de başkan seçildiyse de gerçek iktidar Augusto César Sandino ile General Anastasio Somoza García'nın elinde kaldı. Haziran 1936'da Somoza'nın gerçekleştirdiği bir darbeyle iktidardan uzaklaştıtıldı.
Juan Bautista Sacasa Hakkında Bilgi


Juan Bautista Sacasa
Juan Bautista Sacasa

Juan Bautista Sacasa Hakkında Video


Juan Bautista Sacasa konusunu görüntülemektesiniz.
Juan Bautista Sacasa nedir, Juan Bautista Sacasa kimdir, Juan Bautista Sacasa açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru