Wed . 20 Aug 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Josefina de Vasconcellos

josefina de vasconcellos jacksonville, josefina de vasconcellos artista
Josefina Alys Hermes de Vasconcellos (26 Ekim 1904 – 20 Temmuz 2005) Brezilya asıllı İngiliz heykeltıraş. Bir zamanlar dünyanın yaşamını sürdüren en yaşlı heykeltıraşı olan de Vasconcellos 1930 yılında sanatçı Delmar Banner'la evlenmiştir. Çalışma yaşamının büyük bölümünü Cumbria'da geçirmiş olan heykeltıraşın en ünlü yapıtları Coventry Katedrali ve Bradford Üniversitesi'nde bulunan Reconciliation, Liverpool ve Gloucester katedrallerindeki Holy Family, Londra'daki St. Paul Katedrali'nde yer alan Mary and Child ve Trafalgar Meydanı'nda bulunan St. Martin-in-the-Fields Kilisesi'ni süsleyen Nativity'dir.

Konu başlıkları

 • 1 İlk yılları
 • 2 Sanat yaşamı
 • 3 Ünlü yapıtları
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

İlk yılları

Babasının varlıklı bir diplomat oluşu Josefina de Vasconcellos'un İngiltere ve Brezilya arasında geçen çocukluk döneminde sanatsal becerilerini geliştirmesine yardımcı olan etkenlerden biridir. 1921 yılında Sanat Akademisi'nden burs kazanarak William Macmillan'la birlikte çalışma olanağına kavuşan de Vasconcellos 19 yaşında Paris'te bulunan Académie de la Grande Chaumière'ye kayıt hakkı kazanmıştır. Bu okulda Auguste Rodin'in yardımcılarından Antoine Bourdelle'yle çalışma fırsatı yakalayan sanatçı Floransa'da Libero Andreotti'yle de tanışmıştır.

Sanat yaşamı

Josefina de Vasconcellos 1930 yılında düzenlenen Prix de Rome yarışmasında ikinci olmuştur. Aynı yıl içinde Anglikan Kilisesi rahiplerinden sanatçı Delmar Banner'la tanışan heykeltıraş, ikilinin evlenmesini izleyen günlerde vaftiz olmuş ve bu inancını sanat yaşamı boyunca korumuştur. İki erkek çocuğu evlat edinen çift, Göller Bölgesi'nin kalbinde yer alan Little Langdale'de bir çiftlik evine yerleşmiştir. Banner, Lakeland Tepeleri'nin eşsiz zirvelerinin fotoğraflarını çekerken de Vasconcellos evin hemen yanında bir ek yapı kurmuştur. İkili, Batı Cambria'da yer alan Pelham House kuruluşlarının da yardımıyla Duddon Vadisi'nde yaşayan yoksul çocuklar için bir dernek kurmuştur. Engelli çocuklara doğa turizminden yararlanma fırsatı da sunmak isteyen de Vasconcellos önceden balıkçı gemisi olarak kullanılan The Harriet'i bir eğlence merkezine dönüştürmüştür. De Vasconcellos bu çalışmalarıyla 1985 yılında İngiliz Şövalyelik Nişanı'yla ödüllendirilmiştir.

De Vasconcellos yaşamı boyunca doğalcı bakış açısını korumak adına çok çalışmıştır. Ne var ki bu, zaman zaman genel eğilimlerle çatışmıştır. Henry Moore ve Barbara Hepworth'un önderlik ettiği soyut biçimin revaçta olduğu zaman dilimi bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Her ne kadar bir ateist olarak yetiştirilse de, de Vasconcellos'un çalışmaları çoğunlukla din ögesi üzerine kuruludur. Sanatçının yapıtları Britanya'daki cemaat kiliseleri ve katedrallerde bulunmaktadır. Londra'daki St. Paul, Coventry'deki St. Michael, Blackburn, Bristol, Carlisle, Gloucester, Liverpool ve Norwich katedralleri sanatçının yapıtlarının bulunduğu diğer yerlerdir.

1988 yılında hastalığı nedeniyle Little Langdale'den ayrılmak zorunda kalan de Vasconcellos bir süre Cockermouth yakınlarındaki Isel Hall'da kalmıştır. Peggy Hill'de küçük bir kulübe ve atölye bulan sanatçı, üretkenliğini 90'lı yaşlarına dek sürdürmüş ve son yapıtı Escape to Light'ı 2001 yılında tamamlamıştır. Bu yapıt, Cumbria kıyısında yer alan Haverigg'dedir.

De Vasconcellos 20 Temmuz 2005 sabahı saat 6'da yaşama gözlerini yummuştur.

Ünlü yapıtları

Coventry Katedrali'nin yıkık göbeğinde yer alan bronz Reconciliation

De Vasconcellos'un ilk profesyonel çalışması 1924 yılında tamamlanan ve Saint Valéry Kilisesi'ne konulan Saint Valéry heykelidir.

Sanatçı II. Dünya Savaşı'nın ardından birçok anıta da imza atmıştır. Aldershot'ta bulunan Prince of Peace (1950) (1998'de onarılmıştır), Edinburgh'daki Canongate Kirk'e adanan The Last Chimera (1950) ve Cumbria'daki St Bees School için yapılmış olan The Hand (1955) bu yapıtlardan birkaçıdır.

De Vasconcellos 1955 yılında St. Pual School öğrencilerinin de yardımıyla Mary and Child adlı heykele imza atmıştır. Yapıt St. Paul Katedrali'nin yeraltı odasında sergilenmektedir.

1959 yılında kendisine St. Martin-in-the-Fields tarafından ödenek bağlanan sanatçı bu yıldan başlayarak her yıl İsa'nın doğumunu simgeleyen heykeller yapma görevini üstlenmiştir. Bu heykeller Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda sahnelenen kutlamalarda görücüye çıkarılmıştır.

Bradford Üniversitesi Barış Çalışmaları Fakültesi 1977 yılında de Vasconcellos'un Reunion adlı heykelini satın almıştır. 1994'te yeniden düzenlenen yapıtın adı Reconciliation olarak değiştirilmiştir. Heykelin bronzdan kopyaları II. Dünya Savaşı'nın bitiminin 50. yıldönümü anısına Coventry Katedrali ve Japonya'daki Hiroşima Barış Parkı'nda sergilenmiştir. Belfast'taki Stormont Kalesi'nde de yer alan yapıt, Berlin Duvarı'nı anma törenleri kapsamında kullanılan yeni Alman Parlamentosu'nda da göze çarpmaktadır.

Kaynakça

 • İngilizce Türk Arama Motoru'deki 05.01.2010 tarihli Josefina de Vasconcellos maddesi

Dış bağlantılar

 • De Vasconcellos'un Cumbria'daki çalışmaları
 • Cartmel'de Josefina de Vasconcellos
 • Linda Clifford'un anma yazısı
 • Margaret Lewis'in anma yazısı
 • Josefina de Vasconcellos Yardım Derneği Resmi Web Sitesi

josefina de vasconcellos artista, josefina de vasconcellos elza, josefina de vasconcellos jacksonville, josefina de vasconcellos port


Josefina de Vasconcellos Hakkında Bilgi

Josefina de Vasconcellos


 • user icon

  Josefina de Vasconcellos beatiful post thanks!

  29.10.2014


Josefina de Vasconcellos
Josefina de Vasconcellos
Josefina de Vasconcellos konusunu görüntülemektesiniz.
Josefina de Vasconcellos nedir, Josefina de Vasconcellos kimdir, Josefina de Vasconcellos açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

Koçköy, İspir

Koçköy, İspir

Koçköy, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 Kültür 3 Co...
Hamam (film)

Hamam (film)

Hamam, İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı 94 dakikalık bir film. Fimin yönetmenliğini Ferzan Özpetek...
Harvey

Harvey

Harvey, başrolde James Stewart' ın yer aldığı, Henry Coster tarafından yönetilmiş 1950 tarihli bir A...
NGC 1311

NGC 1311

Koordinat: 03s 20d 06,7sn; -52º 11' 14″ NGC 1311 Gözlem verisi Dönem J2000 Takımyıldız Saat...