Johnny Guitar


Johnny Guitar, 1954 yılı yapımı bir Hollywood filmi. Film Türkiye'de 20 Kasım 1956'da önce özgün adıyla gösterime girdi. Ertesi yıl, 29 Mayıs 1957'de ise bu kez Dişi Kartal adıyla yeniden gösterime verildi.

Roy Chanslor'ın aynı adlı romanından Philip Yordan'ın hazırladığı senaryoyu Nicholas Ray filme çekti. Ellili yıllarda ses getiren bir western oldu. Başrollerde Joan Crawford, Sterling Hayden, Mercedes McCambridge, Scott Brady oynadı.

Filmle aynı adı taşıyan tema şarkısı da filmin kendisi kadar büyük bir üne kavuştu. Sözlerini Peggy Lee'nin yazdığı ve bestesi Victor Young'a ait olan "Johnny Guitar" şarkısını filmde Joan Crawford piyano başında söyler gibi yapmış, ama aslında şarkı Peggy Lee tarafından seslendirilmiştir.

"Johnny Guitar", 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Kaynaklar

  1. ^ "Milliyet Gazetesi Arşivi" (Türkçe). gazetearsivi.milliyet.com.tr. http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Ara.aspx?araKelime=Johnny%20Guitar&isAdv=false. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. 
  2. ^ "National Film Registry" (İngilizce). en.wikipedia.org. http://en.wikipedia.org/wiki/National_Film_Registry. Erişim tarihi: 11 Aralık 2009. 
Film Türkiye'de 20 Kasım 1956'da özgün adıyla (Johnny Guitar) gösterildi. Ertesi yıl, 29 mayıs 1957'de ise bu kez Dişi Kartal adıyla yeniden gösterime verildi. İlanlar Milliyet Gazetesi arşivinden alınmıştır.

Johnny Guitar Hakkında Bilgi


Johnny Guitar
Johnny Guitar

Johnny Guitar Hakkında Video


Johnny Guitar konusunu görüntülemektesiniz.
Johnny Guitar nedir, Johnny Guitar kimdir, Johnny Guitar açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru