Mon . 20 Jun 2020
RU | UK | KK | BE | EN |

Johann Philipp Becker

johann philipp becker
Johann Philipp Becker (d. 20 Mart 1809, Frankenthal; ö. 7 Aralık 1886 Cenevre), 1849 Baden devrimi sırasında önemli bir örgütleyici rol oynamış Alman devrimci. Daha sonraları İsviçreli sosyaldemokrat ve 1. Enternasyonal'in yönetici üyesi, aynı zamanda bu örgütün İsviçre yayın organının redaktörü. 1860 sonrası Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in yakın arkadaşı. Engels'e göre "Almanya'nın tek devrimci generali".

Ekonomik nedenlerle lise eğitimini yarıda bırakarak fırça yapımcılığında çalışmaya başladı. Restorasyon döneminde Frankenthal'de cumhuriyetçi bir gizli örgüt kurdu. 1832'de siyasi tutukluların hapisten kurtarılmasına yönelik kurulmuş olan bir örgüte katıldı. Halkı silahlandırmayı savundu. Polis takibi nedeniyle 1838'de İsviçre'ye kaçmak zorunda kaldı.

Becker, Fransa'daki 1848 Devrimi sırasında, Almanya'daki devrimi destelemek için gönüllü silahlı birlikler oluşturulmasına ön ayak oldu. 1848 ilkbaharındaki Baden ayaklanmasında aktif bir rol oynadı. Burada halk muhafızlarını örgütledi. Prusya ordusu karşısında ayaklanmacıların uzun süre tutunmasını ve sonradan İsviçre'ye geçerek kurtulmasını sağladı. Aynı yıl Sicilya ayaklanmasına katıldı. 1849 sonlarında üç ay süreyle önce "Devrim" ve sonra da "Evrim" adlarında iki dergi yayınladı. Aynı zamanda yazarlık da yaptı. 1860'ta İtalya'da Garibaldi birliklerine yardım ederek yeniden siyasi hayata döndü. Aynı yıl Marx'la tanıştı ve radikal cumhuriyetçi çizgisini sosyalizmle birleştirdi. 1864'te Londra'da I. Enternasyonal'in kurucuları arasında yer aldı. Enternasyonal'in ilk seksiyonunun Cenevre'de kurulmasını sağladıktan sonra, 1867 yılından itibaren, 1. Enternasyonal'in Almanca konuşulan ülkeler seksiyonunu yönetti. 1886-1871 yıllarında Enternasyonalin yayın organı "Öncü"yü yayınladı. Bu arada Bakunin'le birlikte Sosyalist Demokrasi Birliği'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Ancak Bakunin'le Marx arasında yaşanan çatışmada, Marx'tan yana tavır aldı.

Kaynakça

  • Johann Philipp Becker Papers (Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü)

johann philipp becker


Johann Philipp Becker Hakkında Bilgi

Johann Philipp Becker


  • user icon

    Johann Philipp Becker beatiful post thanks!

    29.10.2014


Johann Philipp Becker
Johann Philipp Becker
Johann Philipp Becker konusunu görüntülemektesiniz.
Johann Philipp Becker nedir, Johann Philipp Becker kimdir, Johann Philipp Becker açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

NGC 64

NGC 64

DoğrulukGörüldü Atla: kullan, ara Koordinat: 00s 17d 30,30sn...
Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan

Hüseyin Faruk Karadoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 1966 yılında İnşaat Fakültesinden mezun o...
Yağmur kuşları

Yağmur kuşları

Yağmur kuşları (Latince: Charadriiformes), kuşlar sınıfına ait bir takımdır. Çok değişik yaşam alanl...
Kubrat

Kubrat

Kubrat ya da Kurt (Bulgarca: Кубрат) (d. 584 - ö. 638), 632-638 yılları arasında hüküm süren Büyük B...