Jiajing


Jiajing ya da Ciaşing, (Wade-Giles yazımında Chia-Ch'ching (hükümdarlık adı), Çince: 嘉靖帝, asıl adı Zhu Houcong (Wade-Giles yazımında Chu Hout'sung), ös sıfatı (shi) Su Di, soy sıfatı (Ming) Shi Zong; d. 1507 - ö. 1566, Çin), Çin'deki Ming Hanedanı'nın 11. imparatoru (1521-66).


Uzun hükümdarlık döneminde yönetime bir ölçüde istikrar kazandırmış, ama resmî görevlerini ihmal ederek keyfi bir yönetim başlatmıştır. Zalimliğiyle ün salan Jiajing, kendinden farklı görüş bildirme cesaretini gösteren yüzlerce resmî görevliyi işkenceye gönderdi, rütbesini indirtti ya da öldürttü. Özellikle son yıllarında zamanının ve parasının çoğunu yaşamını uzatacak iksiri bulacakları umuduyla Taocu simyacılara harcadı. Sadakatli bir Taoizm takipçisi olan Jiajing, Budizmi bastırdı. Cennet Tapınağı'nı genişleterek üç Taoist tapınak (Ay Tapınağı, Yer Tapınağı ve Güneş Tapınağı) inşa ettirdi.

Yönetim işini birkaç gözde adamına bırakması sonucunda Çin'in sınırındaki durum kötüleşti. Altan Han önderliğindeki Moğol kabileleri, bundan yararlanarak kuzeybatı sınır bölgelerine akınlar düzenlediler; hatta birkaç kez başkent Pekin'i bile kuşattılar. Japon korsanları kıyı bölgelerinde ticarete büyük zarar verdiler ve güney eyaletlerinde sık sık ayaklanmalar başgösterdi. Ama Jiajing'in ardılları Ming Hanedanı'nın iktidarını geçici olarak yeniden canlandırmayı başardılar.


Kaynakça

  • Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition
Jiajing Zhu Ailesi Doğumu: 1507 Ölümü: 1567
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Zhengde
Çin İmparatoru
1521–1567
Sonra gelen:
Longqing


Jiajing Hakkında Bilgi


Jiajing
Jiajing

Jiajing Hakkında Video


Jiajing konusunu görüntülemektesiniz.
Jiajing nedir, Jiajing kimdir, Jiajing açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru