IX. Louis


IX. Louis (genellikle Saint Louis - San Lui olarak bilinir) (d. 25 Nisan 1214, Poissy, Fransa – ö. 25 Ağustos 1270, Tunus), Capet Hanedanı üyesi olan 9. Fransa Kralıdır. Fransa Kralı VIII. Louis ile "Kastilya'lı Blanche"'in oğludur. Kasım 1226 – 1237 döneminde babasının Fransa Kralı olmasından sonra Artois Kontluğu'na geçmiş ve kendisi 1226'da Fransa Kralı oluncaya bu unvanı taşımıştır. 1226'da babası VIII. Louis'in ölümü üzerine Fransa Kralı olmuş ve 1270'de Tunus'da Sekizinci Haçlı seferini yapmakta iken ölmüştüur.

Çok koyu inançlı Katolik Hıristiyan olarak bilinmektedir. 1228'da Albigeois Haçlı seferi'ni çok kanlı olarak sona erdirmiş; 1248 ile 1254 döneminde Dimyat ve Mısır'a Yedinci Haçlı seferi 'ni ve 1270'de Tunus'a Sekizinci Haçlı seferi'ni yönetmiştir. Büyük masraflar ile toplamış olduğu Hıristiyanlar için çok kutsal sayılan birçok eşyaları (bu arada çarmıha gerilerek idamından önce İsa'ya giydirilen "Dikenden Taç"'ın ve İsa'nın çarmıhı "Gerçek İstavroz"'un parçalarını) saklamak için Paris'te İle de France adasındaki eski Kraliyet sarayı kompleksi içinde Gotik mimari stilinin en güzel örneği sayılan Sainte-Chapelle adlı anıtsal binayı yaptırmıştır. Hıristiyan Katolik Kilisesi tarafından 1297'de aziz ilan edilmiş tek Fransız hükümdarıdır ve genellikle "San Lui - Aziz Louis" olarak anılmaktadır.

Ayrıca bakınız

  • Albigeois Haçlı seferi
  • Yedinci Haçlı seferi
  • Sekizinci Haçlı seferi

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta IX. Louis ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
  • 12. ve 13. yyy kronikcisi "John de Joinville"'in "Memoirs of Louis IX. King of France (commonly called Sait Louis)" adli kitabinin Ingilizce cevirisi (İngilizce)
  • "FMG MedLands" Projesinde Fransa Krallari "LOUIS IX 1226-1270" maddesi {{ing}]
Önce gelen:
VIII. Louis
Fransa Kralı
1270 - 1285
Sonra gelen:
III. FilipIX. Louis Hakkında Bilgi

IX. Louis

IX. Louis
IX. Louis

IX. Louis Hakkında Video


IX. Louis konusunu görüntülemektesiniz.
IX. Louis nedir, IX. Louis kimdir, IX. Louis açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru