Fri . 19 Apr 2019

İsveç Bağımsızlık Savaşı

isveç bağımsızlık savaşın, isveç bağımsızlık savaşı bitiremiyorsan
İsveç Bağımsızlık Savaşı (İsveçce: Befrielsekriget, Bağımsızlık Savaşı), ya da diğer adlarıyla Gustav Vasa'nın İsyanı ve İsveç'in Ayrılması, 1521-1523 yılları arasında İsveç soylusu Gustav Vasa'nın isyan edip iç savaş çıkarmasıdır. Gustav Vasa, başarılı bir şekilde II. Christian'ın liderliğini yaptığı Kalmar Birliği'nden ayrılmayı başardı.

İçindekiler

 • 1 Savaş öncesi durum
 • 2 İsyan
 • 3 Dalarna
 • 4 Brunbäcks färja Muharebesi
 • 5 Västerås
 • 6 Muharebeleri

Savaş öncesi durum

Kral ve birlik yanlısı bir soylu ailenin çocuğu olan Başpiskopos Gustav Trolle, soyluların içindeki ayrılıkçı parti olan Sture'yi Stockholm Katliamı'yla yok etmeye çalıştı. Kral, çiftçilerden yüksek vergiler aldığı için nefret edilmekteydi. Ayrıca, çoğu İsveç kalesinin Alman soyluları ve halktan insanlarının kontrolünde olması, İsveç halkını isyana sürükleyen nedenlerden biriydi.

İsyan

Savaş, Ocak 1521'de Gustav Vasa'nın Dalarna'nın kuzey kısmının delegeleri tarafından hövitsman (komutan) olarak atanmasıyla başladı. Gustav Vasa, Västerås'ı ve Kopparberg'deki bakır madenin yağmaladıktan sonra, komutasındaki asker sayısı arttı. 1522'de Hansa Birliği üyesi Lübeck, İsveçli asilerle müttefik oldu. Haziran 1523'te Stockholm'ün ele geçirilmesinden sonra, İsveç etkili bir şekilde kontrol edilmekteydi. 6 Haziran'da Gustav Vasa, Strängnäs'da İsveç Kralı ilan edildi. Eylül'deyse, Österland de Vasa'nın destekçileri tarafından kontrol edilmekteydi. 1 Eylül 1524'te imzalanan Malmö Antlaşması'na göre İsveç, Kalmar Birliği'nden ayrıldı.

Dalarna

1520'de Gustav Vasa, Kralın gözcülerinden saklanmak için çiftçi kılında Dalarna'ya gitti. Aralık'ta Mora kentine vardı ve burada halkın II. Christian'a ayaklanarak kendisine yardım etmesini istedi. Ama halk bu isteğini geri çevirdi. Bu yüzden Gustav Vasa, kendisini desteklemeyecek insanlar bulmak için daha kuzeye gitti. Oradan ayrılmasından kısa bir süre sonra, bazı sığınmacılar Mora'ya vardı ve II. Christian'ın çiftçilere yaptığı zulümlerden bahsetti. Bu haberden sonra Mora halkı, Gustav Vasa'nın isyanını desteklemeye karar verdi ve onu aramak için iki dağcı gönderdiler. Sälen'de ona yetiştiler.

1521'in arefesinde Mora'da Gustav Vasa, Kuzey Dalarna'nın tüm elçileri tarafından "hövitsman" ilan edildi.

Şubat'ta Gustav Vasa ve 100 adamı Mora'dan ayrıldı ve Kopparberg'i yağmaladı. Kısa bir süre sonra da Bergslagen'in çiftçileri de Gustav Vasa'ya katıldı. Böylece Gustav Vasa'nın ordusu 1,000 kişiyi aştı.

Brunbäcks färja Muharebesi

İsveçlilerin isyan ettiği haberi 2. Christian'ın kulağına ulaşınca, kral oraya bir miktar Landsknechten askeri gönderdi. Nisan 1521'de birliğin askerleri, Gustav Vasa'nın adamlarıyla Brunnbäck'ta karşılaştı. Kralın ordusu mağlup edildi. Bu da Gustav Vasa'nın adamlarına büyük bir moral verdi.

Västerås

Asi ordu Västerås'a ilerledi ve orayı fethedip yağmaladı. Gustav Vasa'nın başarıları tüm İsveç'e yayılınca, Sture ailesinin taraftarları isyanı desteklemeye karar verdi.

Nisan 1521'in sonuna geldiğinde, Gustav Vasa'nın kontrolünde Dalarna, Gästrikland, Närke, ve Västmanland bölgeleri vardı.

Muharebeleri

 • Falun Muharebesi (Şubat 1521)
 • Brunnbäck Ferry Muharebesi (Nisan 1521)
 • Västerås Muharebesi (29 Nisan 1521)
 • Uppsala'nın Fethi (18 Mayıs 1521)
 • Kalmar'ın Fethi (27 Mayıs 1523)
 • Stockholm'ün Fethi (16–17 Haziran 1523)

isveç bağımsızlık savaşı 2, isveç bağımsızlık savaşı bitiremiyorsan, isveç bağımsızlık savaşı lanetleyen, isveç bağımsızlık savaşın


İsveç Bağımsızlık Savaşı Hakkında Bilgi

İsveç Bağımsızlık Savaşı


 • user icon

  İsveç Bağımsızlık Savaşı beatiful post thanks!

  29.10.2014


İsveç Bağımsızlık Savaşı
İsveç Bağımsızlık Savaşı
İsveç Bağımsızlık Savaşı konusunu görüntülemektesiniz.
İsveç Bağımsızlık Savaşı nedir, İsveç Bağımsızlık Savaşı kimdir, İsveç Bağımsızlık Savaşı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Rastgele Yazılar

FK Spartak Moskova

FK Spartak Moskova

Spartak Moskova Rusya'nın başkenti Moskova'nın futbol kulüplerinden biridir. Maçlarını UEFA'nın 5 yı...
Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı

ABD İçişleri Bakanı (İngilizce: United States Secretary of the Interior) ABD İçişleri Bakanlığı’nın ...
127

127

...
Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Nallıhan

Karahisargölcük, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köydür. Konu başlıkları 1 Tarihçe 2 ...