İstiklâl Marşı


İstiklâl Marşı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşı. Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından "İstiklâl Marşı" olarak kabul edilmiştir.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 İlgili maddeler
 • 3 Galeri
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

Tarihçe

Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlarında, İstiklâl Harbi'nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Âkif'in yazdığı şiir coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Mecliste İstiklâl Marşı'nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.

Mehmet Âkif Ersoy İstiklâl Marşı'nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat'a dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı'nın Türk Milleti'nin eseri olduğunu beyan etmiştir.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930'da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Üngör'ün yakın dostu Cemal Reşit Rey'le yapılmış olan bir röportajda da kendisinin belirttiğine göre aslında başka bir güfte üzerine yapılmıştır ve İstiklal Marşı olması düşünülerek bestelenmemiştir. Söz ve melodide yer yer görülen uyum (Prozodi) eksikliğinin (örneğin "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" mısrası ezgili okunduğunda "şafaklarda" sözcüğü iki müzikal cümle arasında bölünmüştür) esas sebebi de budur. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklâl Marşı olarak söylenmektedir.

İlgili maddeler

 • Mehmet Âkif Ersoy
 • Hamdullah Suphi Tanrıöver
 • Osman Zeki Üngör (İstiklâl Marşı'nın son bestecisi)
 • Ali Rıfat Çağatay (İstiklâl Marşı'nın ilk bestecisi)

Galeri

Kaynakça

 1. ^ Ülsever, Cüneyt (25 Mart 2007). "KKTC'de yaşanan Türklük kriziyle ilgili bilgi notu". Hürriyet. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=6196975&yazarid=3. Erişim tarihi: 19 Mart. 
 2. ^ İstiklâl Marşı Yayın: Milli Eğitim Bakanlığı, Yayın tarihi: 2003.
 3. ^ "Maarif vekaleti tezkeresinin okunması (26.02.1921)". TBMM. 22 Ocak 2009. http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/istiklalmarsi_c8.pdf. Erişim tarihi: 22 Ocak. 
 4. ^ "İlk okunması (01.03.1921)". TBMM. 22 Ocak 2009. http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/istiklalmarsi_c9_ic1.pdf. Erişim tarihi: 22 Ocak. 
 5. ^ "Görüşmeler ve kabulü (12.03.1921)". TBMM. 22 Ocak 2009. http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/istiklalmarsi_c9.pdf. Erişim tarihi: 22 Ocak. 
 6. ^ "İstiklâl Marşı'nın Altı Yıl Boyunca Kullanılan İlk Bestesi". Youtube. 22 Ocak 2009. http://www.youtube.com/watch?v=WPRPaD8Wo6s. Erişim tarihi: 22 Ocak. 
 7. ^ "İstiklal Marşı". Wikipedia. 22 Ocak 2009. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/4/49/%C4%B0stiklal_Mar%C5%9F%C4%B1.mid. Erişim tarihi: 22 Ocak. 
 8. ^ "İstiklâl Marşı'nın notası". TBMM. 22 Ocak 2009. http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/istiklalmarsinota.pdf. Erişim tarihi: 22 Ocak. 

Dış bağlantılar

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

   

Commons'ta İstiklâl Marşı ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

   

Vikitür'de İstiklâl Marşı ile ilgili tür rehberi bulunmaktadır.

   

VikiKaynak'ta İstiklâl Marşı ile ilgili belge kayıtları bulunmaktadır.

 • (TSK Orkestrası; Kültür Bakanlığı Korosu) Şiiri .zip-Dosyası olarak indir
 • (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) Marşı .zip-Dosyası olarak indir
 • (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Enstrümental) Marşı .zip-Dosyası olarak indir
 • Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla İstiklal Marşı yenilendi


İstiklâl Marşı Hakkında Bilgi


İstiklâl Marşı
İstiklâl Marşı

İstiklâl Marşı Hakkında Video


İstiklâl Marşı konusunu görüntülemektesiniz.
İstiklâl Marşı nedir, İstiklâl Marşı kimdir, İstiklâl Marşı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video