İstanbullular


"İstanbullular",Buket Uzuner'in 2007 yılında yayınladığı romanıdır.İstanbullular romanı, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde, İstanbul ile çeşitli yönden bağlantıları olan, 15 kişinin hayatla, kendileriyle, hiç beklenmedik büyük bir tehditle ve İstanbul' un kendisiyle yüzleşmelerinin hikâyesini anlatıyor.

Konu başlıkları

  • 1 Konu
  • 2 Karakterler
    • 2.1 Belgin Gümüş
    • 2.2 Ayhan Pozaner
  • 3 Eleştiriler
  • 4 Kaynakça

Konu

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Yaz 2005. İstanbul Atatürk Havalimanı. Modernitenin ve şehrin sınırında genetik bilimciden gurbetçi işçiye, taksi şoföründen ünlü bir heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden mimarlar odası eski başkanına kadar İstanbullu 15 kişinin yolları kesiştiğinde yüzyılımızın göçlerle genişlemiş İstanbul’undan, dolayısıyla Türkiye’sinden bir kesit ortaya çıkıyor. Bir İstanbul romanının olmazsa olmazı aşk elbette baş köşede yer alıyor.

Büyük bir tehdit altında başlayan gerilim dolu dört saat boyunca İstanbul, Belgin ile Ayhan’ı kendisiyle ve aşkla hesaplaşmaya zorluyor.

Uyarı sonu.

Karakterler

Tuvalet temizlik işçisi varoşlu Hasret Sefertaş, havaalanı polisi Üzeyir Seferihisar, taksi şoförü İstanbullu Kürt Hamo Türk, Duty Free müdürü İstanbullu laik Yahudi Jak Sarfati, Moskova'dan dönen liberal işadamı Mehmet Emin Entek, onun genç sevgilisi ve asistanı Tijen Derya, türban yasağı nedeniyle Amerika'da üniversite eğitimi almaya giden türbanlı Aleynâ Gülsefer, Cannes'da bir festivale giden ünlü sinema yazarı İstanbullu Levanten Anna Maria Vernier, Fransa'da okuyan kızını ziyaretten dönen Fransızca öğretmeni İstanbullu Ermeni Ayda Seferyan, yurtdışında yaşayan kızı ve torununu ziyaretten yaşadığı Büyükada'ya dönen emekli tarih öğretmeni Kemalist Ulviye Yeniçağ, Barcelona'daki bir mimarlık konferansında Türkiye'yi temsil eden İstanbullu aktivist, eşcinsel, ünlü mimar Erol Argunsoy, onun genç arkadaşı, eşcinsel, havalimanı barmeni İlyas Baturcan Uzunçay, Atina'ya göçmüş halasını ziyarete giden Boğaziçi Üniversitesi genetik bilimci İstanbullu, obsesif kompulsif, Rum Prof. Yannis Seferis, San Francisco'daki ailesini ziyarete giden İstanbullu turizmci Susan Constance, Berlin'den tatile gelen Alevî işçi Sabriye Bektaş ve Belgin'i karşılamaya gelen dadısı, dert ortağı, eski besleme İstanbullu Kete...

Belgin Gümüş

13 yıl önce hayatını değiştiren trajik bir olayı İstanbul'la özdeşleştirerek şehri terk edip New York'a yerleşen Bebekli, genetik bilimci-akademisyen Belgin Gümüş'ün (41), orada türk evinde bir sergi açılışında tanıştığı ünlü Türk heykeltıraş Ayhan Pozaner'e (38) aşık olur. Birlikte yeni bir hayat kurmak üzere İstanbul'a dönmekte olan Belgin hamiledir ve bebeği doğurma konusunda kararsızdır. İstanbul'a ve Ayhan'a olan aşkı, her türlü ihanetten çok çekmiş biri olarak onu ürkütmektedir.

Ayhan Pozaner

Aslen Adanalı pamuk işçisi bir çiftin yedinci çocuğu olarak doğan, müstehcen bulunduğu için sürekli parçalanan Maçka Parkı'ndaki heykellerini tekrar tekrar onarmasıyla tanınan heykeltıraş Ayhan Pozaner, kendi 'İstanbul Rüyası' nı gerçekleştirebilmiş ender bir ‘İstanbullu'dur. Darüşşafaka Lisesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu, ‘kendi kendini yetiştirmiş' bir insan olan Ayhan, kendisinden yaşça büyük, kültürel/sınıfsal yönden farklı bir kadın olan Belgin'e sırılsıklam aşıktır ama tıpkı İstanbul'a duyduğu ürpertili hayranlık gibi bu aşktan da ürkmektedir.

Eleştiriler

Yelda Eroğlu, Basmakalıp Bir İstanbul Romanı, Zaman Kitap, Sayı 14, 05.03.2007

Kaynakça

  1. İstanbullularEverest Yayınları
  2. İstanbullular Buket Uzuner Web-sitesi


İstanbullular Hakkında Bilgi

İstanbullular

İstanbullular
İstanbullular

İstanbullular Hakkında Video


İstanbullular konusunu görüntülemektesiniz.
İstanbullular nedir, İstanbullular kimdir, İstanbullular açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru