Işıklı, Ordu


Işıklı, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları

 • 1 Tarihçe
 • 2 Kültür
  • 2.1 yemekleri
 • 3 Coğrafya
 • 4 İklim
 • 5 Nüfus
 • 6 Ekonomi
 • 7 Muhtarlık
 • 8 Altyapı bilgileri
 • 9 Dış bağlantılar

Tarihçe

Köyün adının coğrafi konumunun yüksek tepe zirvesine yerleşik olmasından ve civar köylerden geceleri ışıklı köyüne bakan kişilerin ışıklı adını takmasıyla ışıklı olmuştur.

Kültür

Köyün gelenekleri: Ramazan ve kurban bayramının ilk günü köylülerin ve ışıklı köyünün işadamlarının ve Işıklı köyü yardımlaşma ve kalkındırma derneğinin katkılarıyla yemek festivali düzenleniyor.festivale tüm köy halkı ve civar köylerin katılımıyla gerçekleşiyor.bu festival 2007 yılında ışıklı köyü Batamı mahallesi ilkokul bahçesinde gerçekleşmiştir.2008 ramazan bayramının ilk günü ışıklı köyü merkez mahallesinde (doğuköy)de cami bahçesinde yapılmıştır.bir sonraki bayramda ise ışıklı köyü yunus mahallesinde yapılması düşünülüyor.bu festivalin çok eskilerden beri yapıldığı bilinmektedir.bu festivalin ilerki yıllarda daha kapsamlı ve daha sık yapılması planlanıyor.

yemekleri

keşkek kara lahana çorbası(pancar çorbası) turşu kavurması galdirik kavurması kirmit(tırmıt) gaygana mısır ekmeği pancar diblesi pazı turşusu pazı kavurması melucan sakarca gayganası

Coğrafya

Ordu merkezine 18 km uzaklıktadır.ordu samsun karayolu(otoban)bu köy sınırlarından geçmektedir.köy yamaç bir arazi şekline sahiptir.köyün tepe kısımları kızılağaç(yaykın)kestane, pelit,akasya(tiken)ve kavak ağaçları bulunur yerleşim alanları çevreleri fındık bahçeleriyle kaplıdır.son zamanlarda çam fidesi yetiştirilmeye başlanmıştır.köyün dört mahallesi bulunmaktadır: merkez mahalle(doğuköy),batamı,kertil,yunus mahallesidir her mahallede cami vardır

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 435
1997 441

köyün en kalabalık sülalesi batamı mahallesinde ki Davutoğulları (YILMAZ)sülalesidir.ikinci sırada batamı mahallesinde avcıoğulları(AVCI) sülalesi gelmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. findik

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:  :2009 - Kemal Yılmaz

2004 - Orhan Külünk 1999 - Harun(Cabir) Celik 1994 - Harun(Cabir) Celik 1989 - Harun(Cabir) Celik 1984 - Ali Avcı

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim vardır fakat öğrenci yetersizliğinden dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yapım aşamasındadır.boruları yer altına tüm mahallerde döşenmiştir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyün merkez mahallesine ulaşımı sağlayan yol asfalt olup diğer mahalleler toprak yoldur.köyde elektrik ve sabit telefon ve internet hizmeti vardır.köye iki koldan kolayca ulasilabilir. otobandan nefise akçelik tüneli çıkışından kırlı beldesi yol ayrımından vede ayni yoldan mübarek sapagi cikisi isikli ayrimindan ulaşım sağlanabilir.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
 • Yerelnet


Işıklı, Ordu Hakkında Bilgi


Işıklı, Ordu
Işıklı, Ordu

Işıklı, Ordu Hakkında Video


Işıklı, Ordu konusunu görüntülemektesiniz.
Işıklı, Ordu nedir, Işıklı, Ordu kimdir, Işıklı, Ordu açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru