İsafakılı, Alaplı


İsafakılı, Zonguldak ilinin Alaplı ilçesine bağlı bir köydür. Köy, Omalli, Aşağı köy ve Karşı köy olmak üzere üç bölümdür.

Konu başlıkları

  • 1 Tarih
  • 2 Coğrafya
  • 3 İklim
  • 4 Ekonomi
  • 5 Muhtarlık
    • 5.1 Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları
  • 6 Altyapı bilgileri
  • 7 Dış bağlantılar

Tarih

1860'lı yıllarda islah hareki sonucunda Islahiye civarından zorunlu iskana tabi tutulan Fakili aşiretine mensup İsa adındaki kişi tarafından kurulmuştur.

Coğrafya

Zonguldak iline 72 Km., Alaplı ilçesine 12 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

== Nüfus ==jj

Yıllara göre köy nüfus verileri


2007
2000 1029
1997 952

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım (fındık ve arıcılık) ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde hâlâ imece devam etmekdedir. Birde en çok entersan bir durum ile karsilasan bu köy; 'CAN' soyadli diye adlari olan bu köy halklari.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2009 yilin'da seçilen muhtar 'Recep Korkut' birkaç takim seylerinin degismesine söz verdigini söyledigi. Bir yil sonra baslattigi köy halkiyla çalismalari hizlandiran muhtar Recep Korkut gururlu oldugunu ifade etmisti.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009 - Recep Korkut 2004 - Şeref Yılmaz 1999 - Şeref Yılmaz 1994 - Şeref Yılmaz 1989 - Halil Can 1984 - Halil Can 1969 - Lütfi Uçar

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,Köyün ulaşım sorunu yoktur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İsafakılı Köyü kalkınma ve güzelleştirme derneği vardır, köyün her türlü sorunuyla ilgilenmektedir. Dernek başkanının gayretli çalışmalarıyla 3 sene gibi kısa bir zamanda Bekaroğlu camii inşaatı bitirilip 2012 yaz ayında ibadete açılmışdır.

Köyde 4 tane cami vardır: 1-isafakılı merkez c. 2-Bekaroğlu c. 3-Durabeyli c. 4-Ömerli c.

Durabeyli mah.dede kalkınma ve gözelleştirme derneği vardır; köyün çoğu işlerini yapmaktadır. Ayrıca taşma sıkıntısı yoktur. Köye ait bir de futbol takımı Durabeyli spor vardır. Köyde kasap vardır.

Dış bağlantılar

Türkiye portali
  • Yerelnet


İsafakılı, Alaplı Hakkında Bilgi


İsafakılı, Alaplı
İsafakılı, Alaplı

İsafakılı, Alaplı Hakkında Video


İsafakılı, Alaplı konusunu görüntülemektesiniz.
İsafakılı, Alaplı nedir, İsafakılı, Alaplı kimdir, İsafakılı, Alaplı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru