Irakli Garibaşvili


Irakli Garibashvili (Gürcüce: ირაკლი ღარიბაშვილი) (d. 28 Haziran 1982, Tiflis), Gürcü politikacı, eski işletme yöneticisi. 20 Kasım 2013 tarihinden beri Gürcistan Başbakanı olmuştur. Garibashvili Ekim 2012 yılında, uzun süreli ortağı, işadamı Bidzina Ivanishvili ile siyasete girdi. 2012-2013 Bidzina Ivanishvili kabinesinde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. Ivanishvili kendi isteği ile Kasım 2013'te Başbakanlıktan istifa ederek halefi Garibashvili'yi yeni başbakan olarak atamıştır.

Irakli Garibashvili 2004 yılında Tiflis Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Ayrıca 2002-2004 yılları arası Paris'te Pantheon-Sorbonne Üniversitesi'nde okudu ve 2005 yılında Tiflis Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecesini aldı. 2004 yılından bu yana, multi-milyarder Bidzina Ivanishvili ile çalıştı. 2007 yılında Ivanishvili'ye ait Cartu Bankası'nın yönetim kurulu üyesi oldu ve 2009 yılında Ivanishvili'nin pop-yıldızı oğlu Bera tarafından kurulan Gürcü Rüyası partisine katıldı. Ekim 2012 parlamento seçimlerinde milletvekili aday parti listesinde yer aldı.

İçişleri Bakanı

2012 parlamento seçimlerinde Gürcü Rüyası'nın zaferinden sonra, Garibashvili 25 Ekim 2012 tarihinde Başbakan Ivanishvili kabinesinde İçişleri Bakanı olarak atandı. Garibashvili, 30 yaşında ve "Ivanishvili'nin sağ kolu" olarak Gürcü medyası tarafından tanıtılarak, Gürcistan'ın yeni hükümetinin en genç üyesi oldu.

2012-2013 yılları arası İçişleri Bakanlığı, eski bakanlar Bachana Akhalaia ve Ivane Merabishvili dahil önceki hükümetten birçok üst düzey yetkililerini tutukladı. Bu seçici adalet ve siyasi intikam ilişkin kaygılara yol açtı ve yurt içi muhalefet ve uluslararası medyanın eleştirilerine neden oldu. Garibashvili, hukuk ve adalet ile tam uyum içinde olarak tutuklamaları savundu ve küçük suç oranı artmış olsa da, endişe verici olmadığını iddia etti.


Kaynakça

  • Irakli Garibashvili İngilizce Wikipedia maddesi
  1. ^ http://www.haberler.com/garibasvili-gurcistan-in-yeni-basbakani-oldu-5325278-haberi/
Siyasi görevi
Önce gelen
Bidzina Ivanishvili
Gürcistan Başbakanı
2013–günümüz
Görevde


Irakli Garibaşvili Hakkında Bilgi


Irakli Garibaşvili
Irakli Garibaşvili

Irakli Garibaşvili Hakkında Video


Irakli Garibaşvili konusunu görüntülemektesiniz.
Irakli Garibaşvili nedir, Irakli Garibaşvili kimdir, Irakli Garibaşvili açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru