İnsidans


İnsidans, insidans hızı (IH) veya insidans oranı, belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli bir hastalık veya hastalıkların yeni olgularının sayısını ifade eder. Epidemiyoloji ve birçok sosyal tıp biliminde sıklıkla kullanılır.

Sık sık prevalans hızı ile karıştırılır. Prevalans risk altındaki nüfusta hastalığa sahip olguların sayısıyken insidans risk altındaki nüfustaki hastalığı yeni edinenlerin yani yeni olguların sayısıdır. İki anlam arasındaki fark şu tip bir örnekle daha rahat anlaşılabilir: kolayca ve hızla bulaşan fakat kısa bir sürede yok olan bir hastalık yüksek bir insidansa fakat düşük bir prevalansa sahiptir. Veya tam tersi biçimde, nüfusta zor ve yavaş yayılım gösteren fakat kronikleşen veya uzun bir dönem devam eden bir hastalık, nüfusta düşük bir insidans fakat yüksek bir prevalans gösterecektir.

Yukarıda verilen örnek gerçekle bağdaşmamaktadır.insidans yeni olgu prevelans eski+yeni olgu sayısısır ve insidanstan düşük olamaz. Aldığınız kesiti aynı dönem için alırsanız yeni olgularda, hastalığı geçen olgularda dahil edeceğiniz için prevelans daima insidansı kapsar.
İnsidans Hakkında Bilgi


İnsidans
İnsidans

İnsidans Hakkında Video


İnsidans konusunu görüntülemektesiniz.
İnsidans nedir, İnsidans kimdir, İnsidans açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru