İkili kalıtım kuramı


Gen-kültür birlikte evrimi olarak da bilinen ikili kalıtım, insan davranışının genetik evrim ve kültürel evrim gibi nasıl iki farklı evrimsel sürecin bir ürünü olabileceğini açıklamak için 1970'lerin sonu ve 1980'lerin başında geliştirilmiş olan bir kuramdır. İkili kalıtım kuramı, insanlardaki davranış çeşitliğinin birincil nedeni olarak kültürü gören sosyal bilimler ile kültürü genetik seçilimin bir yan ürünü olarak gören sosyobiyoloji ve evrimsel psikoloji arasında bir "orta taban" oluşturur.[1] İkili kalıtım kuramında kültür, sosyal öğrenme yoluyla insan beynine ulaşan bilgi olarak tanımlanır. Kültürel evrim, kültürel bilgiler üzerinde hareket eden Darwinci bir seçim süreci olarak kabul edilir. İkili kalıtım kuramcıları, genellikle Darwinci seçilim sürecinin genetik bilgileri etkilediği genetik evrime benzeterek tanımlarlar.[2]

Genetik evrim nispeten iyi anlaşılmış olduğundan, ikili kalıtım kuramcılarının çoğu kültürel evrim ile kültürel evrim ve genetik evrim arasındaki etkileşimleri incelerler.

Ayrıca bakınız

  • Evrimsel psikoloji
  • Kültürel seçilim kuramı

Kaynakça

  1. ^ Laland, K. N. and G. R. Brown. 2002. Sense & Nonsense: Evolutionary Perspectives on Human Behavior. Oxford: Oxford University Press. pg. 287-319.
  2. ^ Not By Genes Alone: How Culture Transformed Human Evolution. Chicago: University of Chicago Press. 2005. http://www.press.uchicago.edu/cgi-bin/hfs.cgi/00/16460.ctl. 

Dış bağlantılar

  • "Kültür, Adaptasyon ve Doğuştanlık". The Innate Mind: Culture and Cognition. http://www.sscnet.ucla.edu/anthro/faculty/boyd/Innateness%20ver%204.1.pdf.  (İngilizce)
  • "Konfor İçin Değil, Hız Kazanmak İçin Yapılmış". History and Philosophy of the Life Sciences (23): 425–465. 2001. http://www.sscnet.ucla.edu/anthro/faculty/boyd/Built%20for%20Speed,%20Not%20for%20Comfort.pdf.  (İngilizce)


İkili kalıtım kuramı Hakkında Bilgi

İkili kalıtım kuramı

İkili kalıtım kuramı
İkili kalıtım kuramı

İkili kalıtım kuramı Hakkında Video


İkili kalıtım kuramı konusunu görüntülemektesiniz.
İkili kalıtım kuramı nedir, İkili kalıtım kuramı kimdir, İkili kalıtım kuramı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and videoRastgele Yazılar

Sosyal Hesaplar

Facebook Twitter VK
Copyright © 2014. Türk Arama Motoru